Pérka, drátky, kolečka – dvě sestry, jedna role, jeden muž.

Hledáte zajímavý a silný příběh dvou sester? Milujete divadlo? Tak právě vám je určena novinka Martiny Málkové, jejíž název je Pérka, drátky, kolečka. 

Mína Mašlová je velice uznávaná herečka. Má sestru, která musela kvůli režimu odejít do zahraničí a už se nikdy nevrátila. Taktéž byla herečkou. Manžel napsal pro Mínu divadelní hru, která je přímo určená Míně, jak se říká na „tělo“. Mína se ale zmítá v pochybnostech, jelikož se necítí dobře, je unavená, mnohdy zmatená. Že by prokletí rodiny v podobě demence postihlo i Mínu? Jak se se vším dokáže vyrovnat? Najde si cestu ke své sestře a jakou roli v ní bude hrát její manžel Vojta? Tak to už  se dozvíte, pokud se začtete do této báječné novinky.

Děj knihy vás zavede do divadelního prostředí. Autorka střídavě vypráví z minulosti, co bylo dříve a také, co je nyní. Vůbec mě nevadilo se těmito časovými liniemi pročítat. Naopak jsem si je velmi užívala a dokázala jsem postupně chápat všechny souvislosti i vztahy všech postav v knize. Námět knihy je rozhodně zajímavý, jelikož divadelní prostředí je určitě velmi složitý svět. Kniha se mně četla velice dobře. Obdivovala jsem hlavní postavu Mínu, která měla skutečně zajímavý život. Moc jsem jí fandila, aby si znovu našla cestu ke své sestře, i když byla opravdu trnitá. Konečné rozuzlení románu mě naprosto vyrazilo dech a dlouho ve mně bude doznívat.

Kniha má 280 stran, celkem 25 kapitol. Moje subjektivní hodnocení románu je pozitivní. Titul s radostí doporučím všem, co mají rádi divadlo a silné příběhy.

Tuto knihu k recenzi jsem si nevybrala náhodou. Byla mně doporučena a jsem za to moc ráda. Anotace mě velmi zaujala a moc jsem se těšila, jak se děj bude vyvíjet.

Od této autorky jsem prozatím nic nečetla a moc mě zajímalo, jak na mě asi román zapůsobí. Musím říci, že mě opravdu překvapil a budu se těšit na její další tituly. Způsob psaní je velice zajímavý. Autorka s humorem, nadhledem, nadsázkou a jistou dávkou cynismu líčí život jedné divadelní rodiny.

Román Pérka, drátky, kolečka je emotivní příběh dvou sester, pro něž byla napsána pouze jedna role. Je o sourozeneckém poutu, lásce k divadelnímu světu a ještě mnohem více.

Ukázka z knihy:

Můj otec bral divadlo jako radost své matky a své manželky a ony dvě byly zase jeho radostí. Jola a já jsme už jen dokonaly štěstí, když jsme se svými dětskými glosami podílely na jejich diskuzích. Často si v takových chvílích sundal hodinářský okulár, založil si ruce na prsou a se zalíbením pozoroval náš dámský divadelní klub.

Umřel večer, jednu dubnovou neděli, po loutkovém představení, které jsme inscenovaly s Jolou u nás v obýváku. Nadšeně tleskal, i když kašpárek pořád ječel, princezna omdlívala a čert pronášel nesmyslné monology. Tatínek nás pak svíral v náruči obě najednou a byl na nás pyšný. To jsem cítila.

„Vy moje herečky, „říkal. „Tohle je jedna moje oblíbená herečka,“ políbil mě do vlasů,“ a tohle je druhá moje oblíbená herečka,“ políbil Jolu a z kapsy vyndal dva drátěné ptáčky.

„Pérka, drátky, kolečka… bude ze mě herečka,“zarýmovala Jola.

“ Ze mě taky,“ nechtěla jsem zůstat pozadu.

„Pérka, drátky, kolečka, bude ze mě herečka,“ notovaly jsme si unisono, nadšené, jakou jsme našemu pokřiku daly pointu.

„No nazdar!“ povzdechl si tatínek s úsměvem.

Několik slov autorce:

Martina Málková pochází z Vysočiny, ale už třicet let žije v Praze. Psaní se věnuje už od studentských let. Kromě knih píše hudební texty a divadelní hry. V roce 2017 vyšla v Knižním klubu její prvotina Dvojitý gambit a o rok později Závity ulit. Po tříleté pauze vychází v Ikaru její třetí román Pérka, drátky, kolečka, ve kterém se odráží autorčin vztah k divadelnímu prostředí. Martina Málková je zapálený hudební fanoušek a nadšená fotografka. Pracuje na volné noze jako lektor měkkých dovedností, konzultant a kouč v oblasti rozvoje a vzdělávání dospělých.

Autor: Martina Málková

Žánr: román pro ženy, česká současná beletrie

Vydáno: 2021, Vydala Euromedia Group a.s. Ikar, Praha

Počet stran: 280

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN 978-80-249-4402-9

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *