Patříme k sobě-Je načase si přiznat, že…patříme k sobě

Ráda bych se s vámi podělila o čtenářský zážitek z knihy Patříme k sobě, jehož autorkou je Beth Moran. Věřte, že bude velmi a nezapomenutelný, kniha bude ve mně opravdu hodně dlouho doznívat. 

Eleanor se rozhodne utéct od života v Londýně, kde pracuje jako redaktorka, píše různé články i hodnocení různých restaurací. Už má všeho dost, nabalí si pár věcí do auta a odjíždí za svou kamarádkou Charlie na Damsonovu farmu. Během cesty má ale nehodu. Najde ji a pomůže Daniel. Je to bratr Charlie. Dozvídá se, že Charlie před rokem zemřela, a proto již Eleanor neodpovídala na její zprávy. Zůstala po ní sedmiměsíční dcera Hope, kterou Daniel adoptoval. Daniel ji odveze na farmu a nechá ji tam bydlet. Damsonova farma je ale na pokraji zhroucení. Eleanor utíká z Londýna od problémů a zde, na okraji Ferringtonu se zaplete do jiných starostí. Zjišťuje, jaký letitý svár mají mezi sebou jednotlivé části vesnice, kterou rozděluje řeka. Statek začne postupně pod jejím vedením vzkvétat. Eleanor i Daniel se prostupně sžívají i s malou Hope. Podaří se Eleanor znepřátelené strany dát znovu dohromady? Uvědomí si Daniel, že není Eleanor lhostejný? Dožene ji nakonec její stinná minulost? Tak to už se nechte překvapit a začněte se do novinky s názvem Je načase si přiznat, že…patříme k sobě.

Kniha má 37 kapitol, 344 stran, zakončena poznámkou autorky a poděkováním.

Nesmírně mě zaujala informace, že vesnice Ferrington, a vše, co se v ní odehrálo, je inspirováno skutečným příběhem hornické vesnice v hrabství Nottinghamshire, kterou rozděluje řeka na dvě části. Jedna strana stávkovala, zatímco druhá pokračovala v práci. V posledních letech tu byl založený oceňovaný komunitní sad, který má za úkol pomoci sjednotit místní obyvatele a vytvořit krásné, klidné místo, jež pomůže zacelit rány minulosti. Autorka zjistila, jaký dopad měla celostátní stávka horníků v letech 1984-1985. Během této stávky se celé vesnice i města rozdělily na stávkující a stávkokaze, kteří překračovali zákazy vstupu. Autorka poukazuje na to, jak se v jedné i druhé vesnici lidé vyhýbali těm druhým, dělali si naschvály, nešli raději nakupovat do té druhé části. Tyto, jak se říká žabomyší války přerostly v obrovský konflikt znepřátelených stran.

Román byl báječný. Nesmírně jsem se těšila z každé stránky, kterou jsem přečetla. Moc jsem přála hlavní hrdince Eleanor, aby ji vše vyšlo, aby se jí dařilo, ale měla jsem velký strach, zda ji nakonec dožene její temné tajemství.

Ukázka z knihy:

„Pro naši rodinu to bylo nesmírně těžké období. Když John, Beckyin táta, přišel o otce, bylo to srdcervoucí. Jeho matka se z toho nikdy nevzpamatovala. Byli tak rozezlení a strašně smutní. A někteří z jeho nejlepších kamarádů, se kterými vyrůstal a desítky let pracoval v dole, mu ani nepřišli na pohřeb. Teď už jsou pochopitelně všichni po smrti. Ale měli by za to, co se tehdy stalo, nést odpovědnost jejich děti a vnuci? Někteří z nich možná. Od té doby řekli a udělali některé opravdu bolestné věci. Ale pokud se ptáš, jestli někdy přijde čas, kdy bude možné tyhle věci odpustit? Samozřejmě.

Když jsem mluvila o tvém projevu, myslela jsem to vážně. Znepokojilo mě to, ale v tom nejlepším slova smyslu. Zvlášť mě vzala za srdce jedna věc, a pořád na ni musím myslet-jak dlouho budeme definovaní tím, čím nejsme? Nemohla jsem si v tu chvíli nevzpomenout na svého otce. Byla tak hrdý na to, že ho brali za Ferringtoňana. Jak jsem řekla, zničilo by ho to, kdyby viděl, co se stalo. Možná nejsem jediná, koho to trápí. Možná je teď čas na upřímný dialog. Na zvědavé otázky. Aby se začaly hojit staré rány. Ale nejsem si jistá, jestli jsi tím pravým, kdo by to měl udělat.“

„Mohla byte to být vy?“¨

Ziva se křivě pousmála a s funěním se zvedla na nohy.

„Možná před dvaceti lety. I když třeba vypadám, že jsem plná energie, nemám daleko ke stařence. A musím myslet na Johna.

Několik slov autorce:

Beth Moran je autorkou románu pro ženy, včetně bestselleru Christmas Every Day. Pravidelně vystupuje v rádiu BBC Nottingham a je administrátorkou mezinárodní networkingové sítě pro ženy Free Range Chicks. Žije na okraji Sherwoodského lesa.

Autorka: Beth Moran

Přeložila: Jana Rajnyšová

Žánr: New Adult, beletrie, romantika

Vydáno: 2024, Vydala Euromedia Group a.s. Ikar, Praha

Počet stran: 344

Vazba knihy: paperback

ISBN: 978-80-249-5320-5

Knihu můžete koupit zde:

Kniha Patříme k sobě – Beth Moran | knizniklub.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *