Dunajský racek – skutečný příběh ženy, která se nikdy nevzdala

Máte rádi Vídeň? Chcete prožít velice emotivní příběh jedné přemýšlivé ženy? Tak právě vám je určen román Hany Oboda, s názvem Dunajský racek. Pojďte se na to společně se mnou podívat. 

V románu se ocitáme ve Vídni na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Marianna je velmi odvážná žena, které nepřeje doba. Ráda by se věnovala jiným věcem, ale díky společenským konvencím, kde musí podporovat svého muže Adolfa Landsbergera, který je majitel textilní továrny. Vyprávění staré ženy, která se svým synem odjela do Irska ve své retrospektivě sdílí osudy těch, kteří ji poznamenali, ty které milovala a přišla o ně. Zajímavé je líčení války i jejího působení na její rodinu.

Román je velice čtivý a zajímavý. Miluji Vídeň, dobu o které autorka píše, takže jsem si čtení užila od začátku až do konce. Kniha má 192 stran, je rozdělena na kapitoly s letopočtem a místem, kde se děj odehrává, je zakončen epilogem. Román je velmi emotivní, plný zvratů a zajímavých situací. Líbilo se mně, jak hlavní postava líčí svůj osud, vzpomíná na lidi, kteří pro ni hodně znamenali, taktéž mě zaujalo, jak byla Marianna odvážná, ale žila bohužel v době, která ji nepřála. Autorka pochází z Frýdku -Místku. Její romány jsem prozatím nečetla, ale po přečtení této knihy se těším, až si přečtu další její počiny.

Někdy stačí opravdu zpomalit a uvědomit si, za čím se vlastně ženeme, co nám to přináší. Román Dunajský racek ve mně bude dlouho doznívat a budu nad ním přemýšlet.

Ukázka z knihy:

Marianna se procházela po vylidněné promenádě kolem Ženevského jezera, vedla si nové štěně bílého trpasličího špice na vodítku, pod nohy a tlapky jim padalo listí. Hitlerovy vojska už stačila vpadnout do Dánska, Norska, zaútočit na Belgii, Holandsko, Francii, a jakmile Hitler vstoupil do Paříže, věci vzaly rychlý spád. Úřední protižidovská opatření přinutila statisíce uprchlíků, kteří tu našli prozatímní přístřeší, vydat se opět na cestu. Její rodina se rozprskla do všech koutů světa.

Ani nevěděla, jak se léto překulilo do podzimu. Barvy stromů nabíraly teplé, intenzivní tóny žluté a oranžové, hřály na duši, příroda si pořád jela svým tempem, ve své jistotě, ve svém pravidelném koloběhu, pro ni se nic neměnilo, nic si z Hitlera nedělala. Mariannin velký stojací kufr však stál za dveřmi v předsíni hotelového pokoje, nedokázala ho uklidit z očí, připadala si jako bezdomovec a neměla jistotu, jestli nebude muset prchat i z Lausanne, z kraje jezer a zvlněných kopců, kde se mluví francouzsky, z města rozloženého na stupňovitých terasách u Ženevského jezera, podél kterého se táhnou nekončící vinice a v jehož modři se odráží hory tak dlouho, dokud je výletní plachetnice a lodě nezčeří do ztracena.

Několik slov autorce:

Hana Oboda pochází z Frýdku-Místku. Po absolvování studia historie a muzeologie na Slezské univerzitě v Opavě působila v Praze v různých odvětvích kultury a cestovního ruchu. Je autorkou několika novel a románů: Tma před úsvitem (2011), Mušle (2015), Pravý leopardí kožich (2017) a Na konci světa (2018).

Autor: Hana Oboda

Žánr: klasika, beletrie, historický román

Vydáno: 2022, Vydala Euromedia Group a.s. Ikar, Praha

Počet stran: 192

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN: 978-80-249-4805-8

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *