Chýše v močále – závěrečná část viktoriánské ságy

Píše se rok 1908 a Victoria a Jeremy mají odjet na svatební cestu na Zelený ostrov. Jeremy ale nemůže odcestovat, jelikož jeho otec je vážně nemocný a chce s ním zůstat a podpořit jej. Victoria se vydá na cestu se svým komorníkem a rodinným přítelem Hopkinsem. Při cestě ale zabloudí do močálu, kde ji zachrání Ióseph.  Za několik dní se dozvídá, že v těch místech přišla o život mladá žena. Ióseph je ihned v podezření. Victoria ale věří v jeho nevinu a dá se na stopu, jak tuto situaci vypátrat. Ona je ale přesvědčena, že to její zachránce prostě nebyl. Victoria je těhotná a při své cestě po Dublinu pozná i mnoho chudinských čtvrtí. Na co vlastně přijde? Tak to už se nechte překvapit a pusťte se do čtení. Rozhodně nebudete litovat.

Chýše v močále je irský napínavý román plný temných tajemství. Chcete se je také dozvědět?

Kniha má 352 stran, celkem třicet kapitol. Na začátku najdete prolog, je ukončena epilogem, doslovem a poděkováním autorky. Román se mně moc líbil. Při čtení mě opravdu místy mrazilo v zádech a říkala jsem si, že jsem ráda, kde a v jaké době teď žijeme. Autorka skvěle popisovala prostředí, děj byl jednoduchý, román se četl velice dobře. Líbilo se mně, že v něm není mnoho postav, jak v některých románech bývá a často mám pak problém se v jednotlivých postavách i vztazích mezi nimi orientovat.

Ukázka z knihy:

Půda pod ní povolila. Studené bahno obemklo její kotníky, poté lýtka, a stahovalo ji hlouběji. Victoriiny ruce přejely po chomáči trávy. Zoufale se jí chytila. Snažila se vytáhnout nahoru, ale močál ji nechtěl pustit.

„Pomoc! Pomoc!“

Kdo ji měl v té pustině a běsnícím větru slyšet? Victoria s hrůzou cítila, že trs trávy povoluje. Vzápětí se utrhl. Vězela až po pás v bahnité pasti a byla jí hrozná zima.

Její dítě… Jeremy… Ne, nezemře tady.

Nepohybuje se něco v bičujícím lijáku?

„Pomoc…“ Její hlas byl pouhý chrapot. Rozplakala se.

Někdo se k ní sklonil. Promluvil na ni jazykem, kterému nerozuměla. Slova zněla melodicky a konejšivě. Pak ji ten člověk popadl v podpaží a táhl nahoru. S příšerným zvukem, na který Victoria nikdy nezapomene, ji bažina propustila. Zamrkala, aby se zbavila slz a dešťové vody. Mladý muž s mírnýma hnědýma očima ji zvedl. Poté ztratila vědomí.

Několik slov o autorce:

Pauline Petersová – narozena v roce 1966 je žurnalistka. Zbožňuje britský životní styl. Má ráda venkovské domy, parky i odpolední čaj.

Ve své strhující tetralogii z viktoriánské doby zavádí čtenáře do světa plného anglické atmosféry sídlící v mlhavých londýnských uličkách dělnické čtvrti i přepychových venkovských sídlech aristokracie. Čtvrtý díl této ságy se odehrává z větší části v Irsku. Autorka žije v Německu. Euromedia Group vydala předchozí tři díly Rubínový pokoj, Tajemství růžového pokoje a Cedrový dům.

Autor: Pauline Petersová

Přeložila: Dagmar Hoangová

Žánr: román pro ženy

Vydáno: 2021, Ikar, Euromedia, Praha – edice světový Bestseller

Počet stran: 352

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN: 978-80-249-4454-8

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *