Bouře – výborný krimi román

Máte rádi krimi romány? Chcete se dozvědět, kam zmizela oblíbená učitelka Agnes Erikssonová? Ráda bych se s vámi podělila o čtenářský zážitek, který je rozhodně silný a nezapomenutelný. Pojďte se na to společně se mnou podívat. 

Švédská krimi autorka vás zavede do pobřežní vesničky, kam přichází úspěšný finančník August Strinberg, který pověsí svou kariéru na hřebík a chce si otevřít obchod se starožitnostmi. Pronajme si dům, kde dříve býval pohřební ústav. Přijíždí za silné bouřky. Té noci se ztratí velice oblíbená učitelka Agnes Erikssonová. Po tom, co se August nastěhuje začne postupně zjišťovat, proč v jeho domě dlouho nikdo nebydlel a ani dlouho nevydrží. Tento dům má velice špatnou minulost. Byla zde před lety nalezena mrtvola jedné ženy. Chce tomu všemu přijít na kloub. Postupně zjišťuje, jak to všechno bylo. Policie začne vyšetřovat zmizení té učitelky v čele s Marií Martinssonovou, kdy ji hledají dnem i nocí.  Co se vlastně Agnes stalo? Proč zmizela zrovna v den, kdy se August nastěhoval?

Kriminální román Bouře mě naprosto uchvátil. Nejsem příznivce krimi a proto jsem nebyla příliš nakloněna si knihu k recenzi vybrat. Díky Mgr. Martině Vydrové z Nakladatelství Albatros Media, která mě ke knize přivedla jsem se do čtení s velkou vervou pustila. Kniha mě nepřestávala překvapovat a musela jsem číst dál a dál. Tímto moc Martině děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Kristina Ohlssonová je pro mě naprosto neznámou autorkou. Věřím, že to není poslední počin, který si od autorky tohoto románu přečtu. Tato autorka vdechla život nové koncepci severské krimi – takzvané feel-good krimi. Kdy kromě kriminální zápletky do románu přidala i výrazné téma mezilidských vztahů, které mě velice bavilo. Moc ráda jsem přemýšlela nad různými vztahy v tomto románu. Velice se mě líbilo, jak autorka přidala do textu i deníkové záznamy učitelky, která se ztratila. Díky tomu vám bude čím dál víc jasnější, kdo za její zmizení vlastně může a proč. Na román Bouři bude na podzim roku 2023 navazovat románové pokračování pod názvem Ledoborec, na který se už moc těším. Také mě moc zaujalo prostředí malebné vesničky na jihozápadě Švédska. Určitě bych se tam ráda podívala. Autorka skvěle popsala prostředí i postavy, které v románu vystupovaly. Taktéž vztahy, které mezi nimi byly. Neměla jsem vůbec problém se do románu začíst a orientovat se v ději. V knize nechybí krimi zápletka, ale i zajímavý děj i podrobný popis prostředí. Román Bouře doporučím všem, co mají rádi krimi, Švédsko, ale i těm, co krimi rádi nemají a chtějí si přečíst nádherný příběh o jedné učitelce. Pro mě velice blízké téma, jelikož jsem učitelka, tak jsem chtěla vědět, kdo vlastně stojí za zmizení této skvělé ženy.

První díl atmosférické detektivní série. Čeká vás román o zakázané lásce, nevěře i minulosti.

Ukázka z knihy:

Maria vytáhla ubrousek a loužičku utřela. Nepůsobilo dobře, že nemají ve výslechové místnost uklizeno.

„Jé, díky,“ řekla Anna, která se zjevně rozlité kávy vůbec nevšimla. Maria položila ubrousek.

„Proč neměl váš manžel Fredrika rád?“ zeptal se Ray-Ray.

„Řekla bych, že si prostě nesedli. Fredrik je někdy dost arogantní, a navíc takový všeználek. Můj Magnus takový vůbec není. Je dost skromný a nemá potřebu se příliš prosazovat.“

To ale musí být sympaťák, pomyslela si Maria unaveně.

Nahlas řekla:

„Jaký podle vás měli Agnes a Fredrik vztah?“

Anna ztuhla.

„Myslím, že to mezi nimi bylo napjaté.

„Myslíte si to, nebo to víte?“ opáčil se Ray-Ray.

Anna se na chvíli zamyslela.

„Proč tady vlastně jsem?“ zeptala se pak.

Maria a Ray-Ray se na sebe rychle podívali.

„Jste tady, protože se vaše jméno objevilo v souvislosti s vyšetřováním Agnesina zmizení. Nejste z ničeho podezřelá, ale myslíme si, že byste mohla mít informace, které jsou pro nás důležité.“

Několik slov o autorce:

Kristina Ohlssonová

Kristina Ohlssonová vystudovala politologii, pracovala mj. jako analytička v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE), na švédském ministerstvu zahraničních věcí a Policejním prezidiu, rok působila ve Vídni jako expertka na otázky terorismu. Velkou popularitu u českých i světových čtenářů získala její série s vyšetřovatelkou Frederikou Bergmanovou, která od roku 2013 vychází i v češtině. Mimo tuto sérii píše autorka ještě knihy o advokátovi Martinu Bennerovi. Kristina Ohlssonová je skutečně královnou skandinávské krimi. Celosvětově prodala více než 4,5 miliónů výtisků, v nakladatelství Kniha Zlín vyšlo už šest jejich románů, dvě dětské knížky v češtině vydalo Nakladatelství Albatros.

Je držitelkou řady ocenění za detektivky i za dětské knihy. Za Bouři získala cenu Storytel Award z roku 2020, ve stejném roce se objevila i v nominaci na Schwedich Crime Novel of the Yeard Award.

Přeložila: Vendula Nováková

Žánr: detektivka

Edice: Thrill

Počet stran: 480

Vydáno: 2022, Nakladatelství KNIHA ZLÍN ve společnosti Albatros Media, Praha

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-7662-407-8

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *