Učitelem ve školce – ohlédnutí za školním rokem

Pracujete v mateřské škole, chcete se dozvědět, jak to v ní vlastně chodí od září až do června? Máte rádi autobiografické příběhy? Ondřej Koželuh vás jedním takovým rokem provede a věřte, rozhodně se nebudete nudit a ještě se přitom pořádně zasmějete. 

Život v mateřské škole je mnohdy opravdu zajímavý, pestrý, úsměvný. Ondřej Koželuh ve svém autobiografickém příběhu vás provede jedním školním rokem v mateřské škole, kde pracoval s dětmi. Velmi poutavou a vtipnou formou vám představí život v mateřské škole od září, až do června, kdy s ním prožijete svátky, jak slaví různé tradice, jaké aktivity s dětmi učitelky zažijí, prostě tak, jak to v jedné školce chodí. Díky přečtení toho příběhu si možná uvědomíte, co všechno děti zvládnou, jaké události, situace, radosti, možná i obavy prožijí v mateřské škole, uvědomíte si, jak jste to prožívali před lety vy, co se od té doby možná změnilo nebo také nezměnilo. Vyprávění vám mnohdy vykouzlí úsměv na tváři, vyvolá ve vás pocit zamyšlení, v některých situacích možná i zděšení.. To, co autor vypráví je ta realita, bez příkras, prostě tak jak to je. Každá kapitola je ještě obohacena zajímavostmi z oblasti předškolního vzdělávání s uvedením příkladů dobré i špatné praxe. Kapitoly jsou rozděleny podle měsíců v roce, den po dni i s daty. Datace příběhu je zasazena do školního roku 2021/2022.

Kniha je naprosto báječná a doporučím ji všem učitelkám mateřské škole, ale i těm, co v mateřské škole nepracují a chtějí poznat, jaké to vlastně v mateřské škole chodí. Knihu jsem si užila od začátku až do konce. Pobavila jsem se, někdy ukápla i slzu, jak dokážou být děti bezprostřední,to je na mé práci učitelky prostě to nejúžasnější. Po přečtení této knihy musím říci, že si své práce opravdu vážím a jsem ráda, že mě osud nakonec zavál po mateřské dovolené do mateřské školy. Práce s dětmi je někdy náročná, ale přesto tak úžasná, že bych ji za nic na světě neměnila. Ten úsměv, objetí, pochvala od dětí jsou to nejkrásnější, co může učitelka v mateřské škole zažít.

Ukázka z knihy:

„Ahoj, já jsem Ondra,“ podávám ruku své nové kolegyni. Středního věku, hubená, sympatická. „Karolína.“ Sice jsem o nějakých deset let mladší, ale zato mám víc praxe, tak jsem to já, kdo bude uvádějící učitel. „Už jsi byla tady ve třídě?“ „Jo, ředitelka mě sem vzala, když jsme spolu měly pohovor. Říkala, že jestli to místo vezmu, budu u Slonů s učitelem.“ „Vypadám tak, jak sis mě představovala?“ „Ani ne, „říká při pohledu na moje černé tričko, černé kraťasy opásané řetězem a černé pantofle. A to samozřejmě nemá tušení o mojí černé duši, „Hele, když tady budeš chtít něco přeorganizovat, jako třeba nábytek, tak to normálně udělej, jo? Mně je to v podstatě jedno, tak aby to vyhovovalo hlavně tobě. Je to tady prostě klasická třída typu velkej obdélník s jednou malou místností bokem, takže nějaká velká variabilita tu stejně není moc možná.“ „Jasně.“

Víte, jak se říká, že nové koště dobře mete? Tak tohle mete takovým způsobem, že mi po půlhodině perlí kapky na neexistující ofině, skříně létají ze strany na stranu, knihovna je na druhé straně třídy, přesunul se učitelský stůl, a to nás teprve čeká to nejhorší – výměna peřiňáků. „Myslíš, že to dáme ve dvou?“ ptal jsem se pochybovačně při vizuálním zkoumání skříně na peřinky. „No, ale pořád ještě je to masiv.“ „Zkusíme a uvidíme.“ Tak jsme zkusili a viděli mžitky před očima, jak se nám zatnutím všech svalů v těle nahrnula krev na netušená místa. „Fajn, tak já tendle tejden nemusím na trénink,“ oddechuji zhluboka a třu si nově vzniklé mozoly.

Několik slov o autorovi:

Mgr. Ondřej Koželuh vystudoval bakalářský obor Předškolní a mimoškolní pedagogika, následně navazující magisterský obor Aj/Dě pro 2. st. ZŠ, oboje v Plzni. Učil pět let v mateřské škole, v současné době je doktorandem na Pedf Uk. Ve volném čase se věnuje psaní článků pro časopisy Informatorium 3-8 a Rodina a škola a zábavnému blogu o prostředí MŠ zveřejňovaném na Facebooku.

Autor: Ondřej Koželuh

Žánr: autobiografický příběh

Vydáno: 2021, Portál, Praha

Počet stran: 126

Vazba knihy: brožovaná

ISBN 978-80-262-1794-7

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *