Zábavné experimenty – chemie, elektřina, magnetismus, optické iluze, světlo a barvy

Máte doma malého vědátora? Baví ho různé experimenty? Tak právě vám je určena novinka Zábavné experimenty, kterou vydala Bookmedia s.r.o., v Ostravě. 

Kniha je rozdělena na čtyři větší kapitoly a to: chemie, elektřina a magnetismus, optická iluze, světlo a barvy. Hned na začátku knihy se seznámíte s profesorem Albertem, Emmou, robotem Gregem, Bobem, Monikou a skejťákem Leem. Ti všichni vám budou v celé knize pomáhat s různými pokusy. Dále zde naleznete základy bezpečnosti, jak se při různých pokusech chovat, na co si dávat pozor a na co rozhodně nezapomenout.

Každý pokus je detailně popsán. Dozvíte se něco málo z historie, schémata a obrázky vám pomohou lépe danou problematiku pochopit, jaké pomůcky budete potřebovat, aby se pokus opravdu povedl, podrobný postup, jak na to. V každé kapitole je mnoho zajímavostí a informací z oblasti vědy, především základní principy fungování chemie, elektřiny, světla, barev a optických iluzí.

Víte, co znamená pojem viskozita, fluorescence, ambiogram, Escherova místnost nebo spektroskop? Víte, jak vyrobit stínové divadlo, sliz, lepidlo, gumové vejce, či jak získat Nobelovu cenu za plíseň? Pokusů zde najdete opravdu hodně. Na konci knihy je k dispozici slovníček cizích pojmů, který vám i vašim dětem vysvětlí mnoho neznámých slov a pomůže tak k lepšímu pochopení daného experimentu. Na závěr nesmí chybět obsah knihy.

Kniha je opravdu nádherná a musím říci, že se povedla. Rozhodně stojí za přečtení, ale i třeba na prohlížení. Je plná zajímavostí, vědeckých experimentů, možná neznámých pojmů, které díky této příručce budete už rozhodně vědět. Nejvíce mě zaujala kapitola o Escherově místnosti, o optických iluzích, které můžeme díky svému zraku vidět. Je to fascinující, co vše v této knize najdete. Kniha může být ideálním dárkem pro kluky i holky, kteří vědu milují, chtějí se dozvědět ještě víc a zažít přitom spousty zábavy.

Příručka je plná vědeckých experimentů, nádherných ilustrací, barevných i černobílých schémat, které vám pomohou vše chápat. Kapitoly jsou srozumitelné a přehledné. Jsou tematicky rozděleny, takže vám usnadní orientaci v knize, pokud budete něco hledat.

Kniha je určena pro děti od 9 let.

Ukázka z knihy:

Optická iluze je způsobena tím, že váš zrakový systém klame. Nutí vás vnímat něco, co není nebo o čem se zdá, že se liší od reality. Vědci klasifikují iluze podle mechanismu, který je vytváří, rozdělil je na tři kategorie:

Optické, perceptuální a kognitivní.

Optické iluze jsou způsobeny jevy souvisejícími s vlastnostmi světla nejsou závislé na lidském oku – například přeludy v poušti.

Perceptuální iluze jsou způsobeny zrakovým systémem – jsou to například obrázky, které ve skutečnosti neexistují nebo mají nejednoznačnou formu.

Iluze lidé znali již ve starověku. Řekové a Římané je používali na výzdobu svých domovů a dva významní starověcí autoři, Aritoteles a Lucretius je zahrnuli do svých děl.

Autor: Matteo Crivellini

Ilustrátor: Rossella Trionfettiová

Žánr: kniha pro děti

Počet stran: 184

Vydáno: 2021, Vydala Bookmedia s.r.o, Ostrava

Vazba knihy: polotuhá flexo

ISBN: 978-80-7639-076-8

Knihu můžete koupit zde:

Zábavné experimenty – BOOKMEDIA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *