Stromy- atlas pro všechny milovníky přírody

Stromy nás fascinují už od začátku svého vzniku. Z malého semínka může vyrůst opravdu velký strom. Stromy nám přinášejí mnoho užitku, v lese můžeme odpočívat. načerpávat energii, žije zde mnoho zvířat, ochlazují nám vzduch, poskytují nám dřevo k topení, na výrobu nábytku atd. Využití je pro nás opravdu všestranné. Je třeba si jich vážit a hýčkat je. 

Publikace s názvem Stromy vás provede od začátku až do konce asi sto druhy stromů. Kniha má několik kapitol. Dozvíte se, co pro nás stromy vlastně znamenají, co nám přinášejí, jak je poznávat. Další kapitoly už popisují jednotlivé druhy stromů. Jsou rozděleny podle tvaru listů a to na listy s jednoduchými nedělenými listy, se složenými listy a nakonec i jehlicovými. Každý strom má svůj latinský název, základní informace, odkud pochází, jak vypadá, jaké má pro člověka využití. Nechybí nádherná ilustrace. Jaké stromy zde vlastně najdeme? Pro někoho známé, pro jiné neznámé, dále také mnoho zajímavostí, které jste možná nevěděli. Chcete se dozvědět, jaké plody má rakytník řešetlákový, jak lze využít dřín obecný, jak starý je vlastně jinan dvoulaločný, či jak se v přírodě chová škumpa orobincová? Toto a ještě mnohem více se dozvíte v tomto úžasném atlase.

Publikaci jsem si k recenzi nevybrala náhodou, ale dostala jsem na ni doporučení. Tímto moc děkuji paní Marii Palenčárové z Nakladatelství KAZDA za doporučení a poskytnutí recenzního výtisku. Kniha je báječná a její čtení a prohlížení jsem si moc užila. Najdete v ní opravdu hodně zajímavostí. Zaujme děti i dospělé svými ilustracemi, které se fakt povedly. Každý strom je detailně  rozpracovaný. Na jedné straně se vešlo tolik informací, společně s nádhernými ilustracemi celkového stromu, květů i plodů. Líbí se mně obsahové zaměření. V edičním plánu nakladatelství najdete se stejné edici i Ptáky a Květiny. Určitě si obě tyto publikace nenechte ujít. Tento bohatě ilustrovaný atlas využijí také učitelky mateřských i základních škol a nejen ony.

329 ilustrací a 12 barevnými fotografiemi

Kniha má na konci abecední rejstřík, který usnadní lepší orientaci v knize. Bohatě ilustrovaný atlas pro všechny milovníky přírody, velké i malé. Publikace nabízí informace a zajímavosti o 100 druzích stromů, které můžete najít v lesích, parcích, ale třeba i zahradách zemí střední Evropy.

Ukázka z knihy:

Lesy ve střední Evropě jsou druhově poměrně chudé. V Česku najdeme jen asi 84 druhů stromů. Na světě rozlišujeme asi 60 000 druhů a stále jsou objevovány nové.

Malý počet druhů ve střední Evropě byl způsoben poslední dobou ledovou, kdy se na celém tomto území rozprostírala chladná step bez stromů. Ty následně ani neměly možnost posunout se dál na jih, protože pro ně představovaly nepřekonatelnou překážku nejprve Alpy a Pyreneje a poté Středozemní moře.

Naproti tomu v severní Americe, kde se hor táhnou severojižním směrem, a proto nepředstavují překážku, jsou lesy druhově mnohem bohatší.

Od poslední doby ledové uplynulo pouze 10 000 let, což je poměrně krátká doba na to, aby stromy osídlily nové oblasti.

Rozlišuje tři různé druhy lesů: listnaté, jehličnaté a smíšené. Přirozené jehličnaté lesy se vyskytují pouze ve vyšších nadmořských výškách, kde rostou především smrky, modříny a borovice. Všechny ostatní ryze jehličnaté lesy v nížinách vytvořil člověk.

Několik slov o autorovi:

Holger Haag vystudoval biologii na univerzitě v německém Göttingenu, kde se také začal více zajímat o rostliny. Už dvacet let žije v Bádensku-Württembersku – tato spolková země na jihozápadě Německa patří k nejzalesněnějším a díky poloze a vyšší nadmořské výšce nízkých horských pásem je zdejší flóra mimořádně rozmanitá. Je autorem řady knih pro děti i dospělé.

Autor: Holger Haag

Ilustrace: Frank Hecker

Přeložil: Martin Richter

Žánr: průvodce a atlasy

Počet stran: 128

Vydáno: 2023, Nakladatelství KAZDA, Brno

Vazba knihy: měkká vazba s klopami

ISBN: 978-80-7670-103-8

Nakladatelství KAZDA přináší čtenářům výjimečné knihy o přírodě, udržitelnosti, netradičním cestování a umění. Filozofií nakladatelství je přinášet kvalitní české a zahraniční tituly, které zajímavým obsahem čtenáře vnitřně obohatí, podpoří jejich vztah k přírodě a přispějí k formování udržitelnější budoucnosti. V nabídce najdete populárně-naučné knihy pro všechny generace – od leporel přes příběhy inspirované přírodou, osudy zvířat i lidí, cestopisy, inspiromaty či atlasy, až po náročnější čtení od předních světových biologů, jakými jsou britský ornitolog Tim Birkhead nebo mykolog Merlin Sheldrake. Nejoblíbenějším autorem nakladatelství je známý německý lesník a ochránce přírody Peter Wohlleben. Knihy, které mají smysl v Nakladatelství KAZDA vychází od roku 2014.

Více informací naleznete zde

Knihu můžete koupit zde

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *