Zahrady od Dany 2- jak na problémy v zahradě

Do rukou se mně dostává publikace s názvem Zahrady od Dany 2, jejíž autorkou je Dana Makrlíková, báječná moderátorka, editorka a architektka. Pojďte se na to společně se mnou podívat. 

Publikace je rozdělena na 10 kapitol. Autorka vás seznámí se základními principy, jak založit zahradu, jak pečovat o keře, trvalky, co vše k tomu budete potřebovat. Kniha je plná fotografií, různých plánků, jak daná zahrada či záhonek vypadá, jaké  rostliny volit. Dále také, jak vypadá lesní zahrádka, ve svahu či romantická zahrada. Předposlední  kapitolu autorka věnovala nejčastějším problémům, které v zahradě mohou nastat. Poslední kapitola je opravdu k pokochání. Najdete zde ukázku stromů, keřů i různých trvalek. Publikace je nádherná. Její čtení, ale především prohlížení jsem si moc užila. Autorka je zkušená architektka, která vás zasvětí do tajů zahrad, velmi podrobně, s noblesou. Jelikož jsem velký milovník zahrad, mám moc ráda práci na své zahradě, tak tato příručka pro mě byla velkým pohlazením po duši. Minulý týden jsem dokončila osázení své okrasné zahrady a v této knize jsem se inspirovala hodně. Miluji ty krásné barvy keřů a stromů, nesmírně mě uklidňuje pracovat s hlínou, různě trvalky kombinovat, pečovat o ně, zalévat, ale hlavně se v létě i na podzim radovat z jejich neskutečných barev, které příroda rozhodně nabízí. Ještě v listopadu mě hortenzie nestačily udivovat svou krásou. Pojďte se s touto knihou inspirovat, dozvědět mnoho zajímavostí, které nám pomohou vytvořit tu nejkrásnější zahradu, ale především pokochat velkým množstvím fotografií, které tato příručka nabízí. Určitě by neměla chybět ve vaší knihovničce. Já si ji moc užívám a pořád se k ní vracím a stále v ní nacházím něco nového.

Kniha je velmi praktická, založená na zkušenostech autorky, které vám velmi poutavou formou předá. Najdete zde osazovací plány pro jednotlivé druhy zahrad s podrobným seznamem daných rostlin.

Kniha je určena všem milovníkům zahrad, jak těm zkušeným, kteří hledají různé vychytávky, ale i těm úplným začátečníkům, kterým poradí úplně od základů. Každý si zde najde to své.

Ukázka z knihy:

Máte-li představu, že založíte zahradu, a tím je vše u konce, asi vás zklamu. Zahrada je totiž nikdy nekončící příběh, něco moc přeroste, něco zahyne a každý rok je potřeba mnohé zdokonalovat. Dokonce i lidé v Holandsku nebo v Anglii jsou zvyklí na to, že zahradu po několika letech celou předělají- a těší se na novou podobu. Pokud jste koupili starý dům se zahradou nebo jste se rozhodli po několika letech od založení své zahrady pro její rekonstrukci, je to vždy docela náročný úkol. Rekonstruovat zahradu je v mnohém velmi podobné rekonstrukci domu- v obou případech musíte proměnu přizpůsobit určitým prvkům a situaci, které jsou již dány.

Při přestavbě zahrady máte dvě možnosti: buď celou starou zahradu odstraníte, následkem čehož ovšem nezůstane v podstatě nic a začínáte ve stejném bodě, jako byste tvořili zahradu novou. Anebo zkusíte to, co by měl udělat správný architekt při rekonstrukci domu: původní stav a dispozice a on se snaží zachovat originální prvky a dále je rozvíjí.

Vše samozřejmě v konečném důsledku záleží na vašem vkusu a představách.

Několik slov u autorce:

Dana Makrlíková vystudovala českou zemědělskou univerzitu a Technickou univerzitu v Liberci. Vedle působení v médiích v roli moderátorky a editorky zpráv našla brzy uplatnění coby zahradní architektka a vrátila se tak k oblasti, kterou vystudovala. Ostatně ani na televizní obrazovce neztratila s tématem kontakt. Pro Přemka Podlahu točila reportáže a psala scénář a moderovala samotný pořad Receptář prima nápadů. V České televizi se podílela na vzniku pořadu Polopatě s jeho pravidelnou rubrikou o zahradách. V roce 2021 pak realizovala cyklus Mistři zahrad pro TV seznam.

Autorka: Dana Makrlíková

Fotografie: Dana Makrlíková

Žánr: osobnosti, zahrada

Vydáno: 2023,  Nakladatelství CPress v Brně, ve společnosti Albatros media, Praha

Počet stran: 207

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-264-4461-3

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *