Nikdo nejde z kola ven-detektivní encyklopedie handicapů

Aleš a Matěj jsou kamarádi. Když se ve třídě ztratí tablet, pustí se do velkého pátrání a rozhodně ho chtějí všichni najít. Během pátrání se setkávají s mnoha kamarády, spolužáky, kteří mají různé vady, ať už jsou to zraku, sluchu, řeči, tělesně postižení, také s poruchami učení nebo i mentálně postižení. Každý z nich je jiný, jinak se chová, přesto mohou být kamarádi, vzájemně se respektovat, pomáhat si a společnými silami leckteré vady pomoci zmírnit. Ten pocit, že na to nejsou sami, že mu kamarádi podají pomocnou ruku je rozhodně k nezaplacení. 

Jakou problematiku autorka v knize řeší? Jsou to především různé nemoci, postižení, poruchy učení, vady zraku, sluchu, šikanu, mentální a tělesné postižení, ale i problematiku inkluze a začleňování postižených dětí do kolektivu. V knize najdete zajímavý příběh, křížovky, informace o tom, jak se k postiženému chovat, vysvětlení, co dané postižení vlastně znamená, ale také kulturní okénko, kdo z umělců trpěl stejnou vadou. Nechybí zde slovník pojmů, které autorka vysvětluje velmi podrobně a poutavou formou.

Na konci knihy autorka poděkovala všem, co se na knize podíleli a pomohli autorce vzniknout tak báječné knize. Publikace je barevně rozdělena. Oranžový rámeček je vyprávění kamaráda Aleše, zelený rámeček shrnuje základní informace o daném handicapu a v modrém najdete složitější informace, pro zkušenější čtenáře.

Kniha je naprosto báječná a čtení jsem si užila od začátku, až do konce. Autorčin styl psaní je skvělý, barevné rozdělení textu usnadňuje lepší orientaci v knize, je plná zajímavých informací. Publikace je vhodná pro děti, dospělé, pedagogy, ale i vychovatele školních družin Dospělí ji využijí pro práci s dětmi, pro vysvětlení, proč se dané dítě tak chová. Texty doplňují nádherné ilustrace Libora Drobného, které vám vykouzlí úsměv na tváři a čtení vás bude bavit.

Myslím si, že podobná kniha na našem knižním trhu rozhodně chyběla. Je výjimečná tím, že se v ní děti i dospělí dozví, proč se tak děti s danou vadou chovají a díky tomu jim mohou lépe porozumět a chápat a podat jim pomocnou ruku. Je plná zajímavostí, popisuje vady, zajímavé názvy i informace, které se uceleně málo kdy dozvíte. Na pozadí je příběh jedné třídy a ztraceného tabletu. Kdo myslíte, že ho nakonec vzal a proč? Když si knihu přečtete, zjistíte, kdo a proč to vlastně udělal. Tím, že autorka uvedla i známé osobnosti, které daným handicapem trpí, je pro děti snadnější chápat to, že onemocnět může kdokoli a pomocí této encyklopedie mu může nabídnout pomocnou ruku a nenechat ho, jak se říká „na holičkách“. Je třeba ještě říci, že ne vždycky je na vašich kamarádech vidět, že jsou nějak postižení a na první pohled vlastně vypadá, že je vše v pořádku. Je třeba si více všímat okolí, mít, jak se říká oči a uši otevřené.

Ukázka z knihy:

Co naše tělo nedokáže?

Já jsem si přerazil páteř, ta už mi nikdy nesroste. Stejně tak i ruka nebo noha je hodně složitý systém, který dokáže srůst, ale nedokáže dorůst, kdyby o ně někdo přišel. Proto je dobré si na sebe dávat pozor. Některé části našeho těla ale dorůst nedokážou, regenerují. Jde například o část žeber, špičky prstů, ušní bubínek a do jisté míry také některé vnitřní orgány (ledviny, srdce, játra). Ovšem ve zvířecí říši jsou jiní přeborníci na regeneraci, kterým nesaháme ani po kotníky.

Jeden druh mloka (nazývaný vodní dráček) umí regenerovat své chybějící končetiny, část mozku i srdce. A dokázal by si obnovit i ocas, stejně jako ještěrka. Ta ocásek odhazuje při setkání s nepřítelem. Ocásek se ještě několik vteřin hýbe, má přilákat pozornost nepřítele a poskytnout ještěrce příležitost k útěku.

Jeleni jsou známí shazováním paroží. Ty jim pak dorůstají rychlostí až dva centimetry za den. Mistry v dorůstání jsou také pavouci, kterým mohou dorůstat celé končetiny. Ale pozor, jde to pouze u pavouků v mladém těle, kteří se svlékají ze své schránky. Po svlečení získává pavouk novou kůži, která počítá i s novou končetinou. Dospělí pavouci už se ale nesvlékají, a proto jim ani nová končetina nedorůstá.

Několik slov o autorce:

Hana Zobačová je speciální pedagožka, redaktorka a autorka knih pro děti. V Portále od ní vyšly oblíbené knihy prvního čtení Žil byl kdesi, Auta, vlaky, bagry taky nebo Pokojíček plný hraček.

Autorka: Hana Zobačová

Ilustrace: Libor Drobný

Žánr: populárně – naučná publikace pro děti

Vydáno: 2022, Vydal Portál, Praha

Počet stran: 95

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN 978-80-262-1926-2

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *