Zámecká strašidla – čtení pro prvňáčky

Máte rádi pohádky o strašidlech a zámcích? Chcete ochutnat růžový cukr, který duch František vyrobil pro bílou paní Herulu? Hledáte zajímavé čtení pro prvňáčky? Iva Hoňková je autorkou knihy Zámecká strašidla, kterou vydala Grada pod značkou bambook v Praze. 

V knize na vás čeká celkem 16 kapitol. Pan kastelán Janíček už pomalu dosluhuje v Růžovém zámku. Žije tam s ním bílá paní Herula, duch jejího manžela, bývalého zámeckého pána Františka Řeplinského z Berečka, ohniví mužíci, či zelený mužíček Studník. Nový kastelán Václav Tichý hned první den začíná vše měnit. Strašidla to ale jen tak nenechají. Kastelán si při prohlídkách vymýšlí, říká nesmysly. František mu dá co proto. Kastelán Václav chce ve sklepení postavit kavárnu a zelený mužíček se může s klidem rozloučit. Duchové svůj klid mají prostě rádi a začnou s novým kastelánem bojovat. Bydlí zde už více než tři sta let a nechtějí ze zámku nějaký moderní lunapark. Jak to nakonec vše dopadne? Dohodnou se strašidla s panem kastelánem a bude zase klid? Tak to už se nechte překvapit a pusťte se do čtení, čeká vás totiž příběh plný strašidel a nejen to.

Kniha je opravdu nádherná. Čtení jsem si užila od začátku, až do konce. Je plná dobrodružství i napínavého čtení, co zase strašidla vymyslí, aby překazily plány mladého kastelána. Doporučím ji všem dětem, dospělým, učitelkám mateřských škol, prostě všem, co mají rádi strašidelné příběhy a milují cestování po hradech a zámcích. Blíží se nám hlavní turistická sezóna, kdy se určitě vypravíte s rodinou na nějaký ten pěkný zámek, či hrad. Možná bude i růžový a uvidíte na něm bílou paní, či ohnivého mužíčka, tak jako v knize Ivy Hoňkové. Kniha je srozumitelně psaná, s velkými písmeny, s menším množstvím textu s více ilustracemi, které je vhodná jako čtení pro prvňáčky. Usnadní jim jejich první čtení a neodradí je od čtení a rozhodně je bude bavit. Na titulní stránce jsou všechny strašidla a jejich krásné růžové sídlo. Námět knihy se určitě povedl. Jako malá holka jsem milovala pohádky o bílé paní i různých strašidlech. Na zámku na Bítově si dodnes pamatuji, jak průvodkyně chodila převlečená za bílou paní. Já tomu dlouho věřila, že byla opravdová. Což je na pohádkách to nejkrásnější.

Ukázka z knihy:

„Já jsem si to myslel,“bručel si pro sebe pan Tichý. „Někdo si ze mě udělal legraci a já mu na to skočil. Dokonale,“ ušklíbl se. „Stopy vypadají, že jsou suché, i podlaha je pevná,“ plácal rukou po starých zdech. Pomalu se mu v hlavě začaly rojit představy o malé kavárničce a cukrárně. „Tady vlevo by mohl být velký prodejní pult, kde budou kremrole, věnečky a nugátové bonbóny. A hned vedle stánek se zmrzlinou. Nejlépe vanilkovou,“ olizoval se. Najednou ucítil závan sladké vůně. Jako mlsný kocour se vydal za ní. „Že by někdo poblíž vařil nějakou dobrotu? Co to jenom může být? Cukrová vata?“zarazil se.

Tu odněkud uslyšel mužský hlas, který říkal:

„Zase to není ono. každý den to zkouším. Každý den jsou ty růže jiné, ale ne ty správné.“

„Halóóó!Kdo to tady mluví?“ zavolal kastelán do tmy, ale nikdo mu neodpovídal. Jen jeho vlastní ozvěna.

Sladká vůně se po chvíli rozplynula a tajemný mužský hlas se už neozval.

„Asi jsem přepracovaný,“pokrčil rameny pan Tichý a vrátil se do svého pokojíku.

Několik slov o autorce:

Iva Hoňková je malířka, spisovatelka, ilustrátorka. Narodila se ve Studénce, kde žije a kreativně tvoří. Od malička ráda kreslí. Miluje techniku všeho druhu, zajímá se o historii a ráda cestuje. Oblíbila si akvarelovou techniku malby, kterou nejčastěji používá pro své obrazy i ilustrace. Od roku 2005 aktivně píše knihy pro děti. V posledních letech jsou to knihy, především o strojích (vlaky, letadla, nákladní auta), které si občas sama ilustruje.

Autor: Iva Hoňková

Ilustrace: Iva Hoňková

Žánr: kniha pro děti

Vydáno: 2022, Grada pod značkou bambook, Praha

Počet stran: 72

Vazba knihy: pevná šitá vazba

ISBN: 978-80-271-3347-5

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *