O modrém světle – první čtení, to nic není

Otík je školák, který nerad čte. Maminka se rozhodla, že mu koupí k narozeninám knížku. Jenže Otík byl zklamaný, protože čekal, že dostane jeřáb nebo nějaké auto. Nakonec dostane knihu o modrém světle, přesně o takovém, které vidí vždy večer z okna svého pokoje naproti a hodně ho fascinuje. Proto si chce vlastně knihu přečíst a přijít tomu na kloub.   Co se vlastně dozví při čtení knížky? Tak to už se musíte pohodlně posadit a poslouchat, jak to nakonec všechno dopadne. Žil jeden zlý černokněžník, který špatně viděl, a tak ukradl Jaromírovi zrak. Co on si nakonec počal? Dokáže Jaromír kouzlo překonat? Jak to nakonec všechno dopadlo? Začne Otíka bavit čtení? Dozví se, co je to modré světlo?

Autorka spojila dětský svět s tím pohádkovým a umožnila jim díky tomuto příběhu objevit kouzla a čáry, tajemno a dobrodružství. Také podpořila ostatní děti, které třeba čtení zase až tak nebaví a díky této knize by se to pomohlo splnit, aby je čtení bavilo. V pohádce vystupují postavy jako je černokněžník, drak, mudrc, či babka kořenářka. Díky příběhu mohou děti prožít mnoho situací, které jim umožní chápat ten lidský svět. Z pohádky plyne ponaučení, že pes je nejlepší přítel člověka, že si máme pomáhat, vážit si jeden druhého a mít se rádi. Také, že dobro vítězí nad zlem a nejen to.

Osobité příběhy Daniely Krolupperové mají vždy duši a jsou nádherné. Kniha se mně moc líbila a doporučím ji všem, co třeba neradi čtou, dále, co mají rádi příběhy s kouzly, všem dětem, ale i dospělým. Pohádku ocení učitelky mateřských škol, či vychovatelky školních družin, které hledají hezkou knížku pro společné čtení a povídání s dětmi.

Ukázka z knihy:

Byl jednou jeden zlý černokněžník. Bydlel v kamenném hradě uprostřed temného lesa. Byl velmi starý a vetchý a oči mu už přestávaly sloužit. Jednoho dne připravoval svůj oblíbený lektvar, po kterém děti zapomínaly dělat školní úkoly.

Protože na práci špatně viděl, nedopatřením shodil ze stolu vzácnou křivuli. Křivule se rozbila, lektvar se rozlil.

Černokněžník se strašlivě rozzlobil. Musel uklízet a to ho ukrutně nebavilo. Navíc přišel o vzácnou křivuli. Aby si pořídil novou, bude muset na čarodějné tržiště až do Černoknížákova. A to je, panečku, lán cesty!

„Zatracené oči, vždyť já už skoro nevidím,“ hudroval černokněžník. Netušil totiž, že existují brýle. Ale zato si vzpomněl na jedno zlé kouzlo. „No to je ono, to mi pomůže,“ pomyslel si a ťukl se do čela. Zlotřile se zaradoval. Vytáhl čarodějnou knihu a začal hledat to správné zaklínadlo.

Několik slov o autorce a ilustrátorce:

Daniela Krolupperová je překladatelka a spisovatelka, autorka knih pro děti. Nakladatelství Portál vydalo její knížky Putování za nejmocnějším kouzlem, Zákeřné keře, Rybí sliby a Mizící hmyzíci.

Michaela Bergmannová je absolventkou FAMU. Zabývá se kreslenou animací a ilustrací knížek pro děti. Podílí se na několika projektech České televize. V Portále ilustrovala např. knihy Výři nesýčkují, Svět hraček a her, Nanukova dobrodružství, Houpánky a kolébánky nebo Madlenka a brejličky.

Autorka: Daniela Krolupperová

Ilustrace: Michaela Bergmannová

Žánr: kniha pro děti

Vydáno: 2014, Portál, Praha

Počet stran: 80

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN 978-80-262-0705-4

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *