Vesmírné luštění a doplňování – turistický průvodce Sluneční soustavou

Máti rádi vesmír? Hledáte zajímavé úkoly pro děti? Tak právě vám jsou určeny pracovní listy s názvem Vesmírné luštění a doplňování, jejíž autorkou Jana Majetičová, které vydal Portál. 

Celý pracovní sešit je plný různých informací a zajímavostí o planetách Sluneční soustavy. Hned na začátku autorka představí mimozemšťana Qarka a jeho domácího mazlíčka, který se jmenuje Xylo. Pokud se vám vždycky zdály písmena Q a X zbytečné, věřte, že po přečtení této publikace je budete milovat tak jako já.

Co děti vlastně čeká za úkoly? Různé spojovačky, hledání rozdílů, stejné cesty, stínů,  vybarvování, hry s písmeny, osmisměrky, puzzle, sudoku, křížovky a spojování čísel.

Co si děti těmito úkoly procvičí? Především zrakové vnímání, logické myšlení, čtenářskou i matematickou gramotnost, jemnou motoriku. Dozví se také mnoho zajímavostí o planetách Sluneční soustavy a nejen to.

Tyto pracovní listy mě opravdu zaujaly a určitě je využiji při práci s dětmi nejen v mateřské škole. I když jsou určeny prioritně pro žáky základních škol, myslím si, že v nich najdou inspiraci i učitelky mateřských škol a zvládnou si je přizpůsobit předškolákům. Jelikož bývám často i vedoucí příměstských táborů, vymýšlím různá témata, aby děti bavily. Vesmír patří mezi oblíbená témata. Úkoly jsou velice zábavné a poutavou formou se děti naučí mnoho zajímavostí, aniž by si to uvědomovaly. Černobílé ilustrace neodvádí dětskou pozornost a díky pastelkám je děti promění v nádherné obrázky.

Tuto publikaci lze využít jako celoroční projekt pro školní družinu s tématem vesmír. Děti si hravou formou seznámí s planetami Sluneční soustavy.

Kniha je určena všem, co mají rádi a zajímají se o vesmír, také pedagogům, vychovatelům, všem rodičům, prarodičům a dětem.

Zábavné luštění pro všechny kluky a holky prvního stupně základních škol.

Ukázka z knihy:

Ahoj, já jsem Qark a mým koníčkem je cestování vesmírem. Jestli chceš, poleť se mnou. Aby mu na cestě nebylo smutno, má s sebou Qark svého domácího mazlíčka. Jmenuje se Xylo a nejraději chroupe vybité baterie. Chceš-li vědět, jak vypadá, spoj popořadě čísla 1 -20  a dále 21-65.

Nejblíže Jupiteru je měsíc Io. Podle velikosti je třetí v pořadí, ale Qarkovi se líbil nejvíc. Je totiž nejbarevnější. Každou chvíli na něm vybuchne nějaká sopka a na jeho povrch pak padá spousta žlutého, modrého, oranžového a zeleného prachu plné síry. Takže to tu i dost smrdí! V závějích barevného prachu se Qarkovi ale ztratil Xylo. Vybarvi políčka podle značek a pomoz Qarkovi najít. Když se ti to podaří, dokresli mu oko a zuby.

Největší Saturnův měsíc je Titan. Vzduch je na něm plný metanu, je hustý a má oranžovou barvu, ale dýchat se nedá a strašlivě smrdí. Najdeš mezi obrázky 10 rozdílů? Pomoz Qarkovi najít schovaného Xyla.

 

Několik slov o autorce:

Jana Majetičová je pedagožka na prvním stupni. Vesmírné luštění původně vzniklo jako pracovní listy pro děti v odpolední družině, a je tedy testováno přímo na dětech.

Autorka: Jana Majetičová

Ilustrace: Jana Majetičová

Žánr: naučná literatura pro děti a mládež

Vydáno: 2019, Portál, Praha

Počet stran: 64

Vazba knihy: brožovaná s laminovaným potahem

ISBN 978-80-262-1520-2

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *