Čim, Čára a zahrada – příběh o dvou vrabčích sourozencích

Víte, kdo jsou kloši? Máte rádi pohádky o ptácích a zahradě? Chcete si přečíst nevšední příběh o dvou vrabčích sourozencích Čimě a Čárovi? Autorkou je Radana Dungelová, která pracuje v brněnské ZOO. 

Sourozenci Anička a Honzík přijíždí každé prázdniny k babičce a dědovi na venkov. Pozorují zahradu, ptáčky, společně s dědou vyrobí krmítko a s babičkou ptáčky krmí. Ví, co do něj mohou dát, aby jim neublížili. Najdou dokonce i krásného papouška, který se někomu ztratil.

Jaká zvířátka mohou děti na zahradě potkat a na koho si dát pozor? Ptáčky, jako je např. zvonek, stehlík, mlynařík, strnad, hýl, hrdlička, pěnkava, budníček, modřinka, koňadra, vrabec polní, rehek, strakapoud a mnoho dalších zvířátek jako je myš, ježek a krtek.

Nevšední příběh o životě ptáků. Dozvíte se, jak kdo zpívá, čím se živí, kdy ptáčci vstávají, o tom, jak se ptáci chystají a odlétají do teplých krajin.

Kniha je poučná, dává dětem příklad, jak děti mohou pečovat o přírodu, nebýt lhostejní a  všímat si okolí. Čtenář může díky příběhu sledovat změny v přírodě, od jara až do zimy, jak se mění listy, opadávají, jak se ptáci chystají k odletu do teplých krajin, jaká zvířátka můžete potkat na zahradě.

Čim a Čára jsou malí vrabčí sourozenci a díky nim zažijete zajímavé dobrodružství na jejich zahradě.

Kniha je báječná a moc mě zaujala. První si jí přečetl můj mladší syn a byl z ní nadšený. Knihy o přírodě, zahradě, to je moje srdcová záležitost. Je přehledná, srozumitelně psaná. Na 96 stranách se děti dozví opravdu hodně zajímavostí ze života jedné zahrádky. Barevné dvojstrany potěší ty méně zdatné čtenáře, jelikož na první pohled se zdá, že kniha má mnoho obrázků a méně textu, ale není tomu tak. Textu je více, než se zdá. Ilustrace se moc podařily. Zahřejí u srdíčka a budou vás nutit číst dál, tak jak jsem to měla já. Jelikož jsem měla možnost si přečíst knihu Příběhy z amazonského pralesa, jež nakreslil Jan Dungel, moc jsem se těšila, jaká asi bude kniha Čim, Čára a zahrada. Rozhodně nezklamala. Čtení jsem si moc užila a věřím, že se tato kniha bude líbit i dětem v mateřské škole, ve které pracuji.

Ukázka z knihy:

„Ale máme tu na zahradě i pravé krasavice, sýkorky. jsou velké asi jako my, ale mají různé barvy. Sýkora koňadra má žluté bříško a černobílou hlavu, zpívá pěkně rytmicky tví tit tví tit, ale když uslyšíte če če če če, tak to mezi sebou hašteří. Jéje, a slyšíte teď to cií cií cií sirr? To je modřinka, ta je fakt  moc hezká, má žluté bříško a hlavičku modrou jako nebe. Ale na krmítku se nedá, zažene i větší ptáky, než je sama. A když se někdo přiblíží k jejímu hnízdu, syčí a klove. Však se s ní v zimě potkáte, je to dobrá sousedka.“

Vítejte doma

„Ještě jednu, mami, když je tam tak ošklivo,“ prosí Čára a Čim se přidává k žadonění. Zima jako by neměla už nikdy skončit. Vlhké dny jsou plné lezavého chladu, a když se náhodou ukáže sluníčko, jako by svítilo přes nějakou ledovou stěnu. Jeho světlo je šedivé jako všechno kolem a vůbec nehřeje. Dnes se vrabcům nechce ani na krmítko, které se na dlouhé týdny stalo jejich jediným zpestřením šedých dnů. „

Několik slov o autorce:

Radana Dungelová se vedle své práce v brněnské ZOO věnuje publikování v populárně naučných časopisech, fotografování a cestování.

Jan Dungel je malíř, biolog, cestovatel. Je autorem a ilustrátorem mnoha knih s amazonskou faunou, v Portále ilustroval knihy Karolínka a její zoo a Příběhy z amazonského pralesa.

Autorka: Radana Dungelová

Ilustrace: Jan Dungel

Žánr: kniha pro děti

Vydáno: 2020, Portál, Praha

Počet stran: 96

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN 978-80-262-1604-9

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *