Velká cesta aneb Jak se z nás díky slepici stali ochránci klimatu

Máte rádi cestování? Zajímáte se o ekologii a není vám lhostejné, jak se chováme k naší přírodě? Chcete se stát ochránci klimatu? Tak právě vám je určena zajímavá kniha Velká cesta aneb Jak se z nás díky slepici stali ochránci klimatu, jejíž autorkou je Jana Steingässer a vydalo ji Nakladatelství KAZDA v Brně. 

Co vás v knize vlastně čeká? Skutečný příběh jedné rodiny plný dechberoucích fotografií a báječného vyprávění z jejich cest. Paula a její rodina se vydají na cestu kolem světa po stopách klimatických změn. Navíc v knize najdete interview s Josteinem Gaarderem, autorem bestselleru Sofii svět. Na konci knihy jsou recepty na Fridin ekologický deodorant nebo třeba na Miovu skvostnou domácí nutelu. Dále také Eminy dobré rady, jak ekologicky nakupovat, vařit či jak chránit naši přírodu.

Jaké země s touto povedenou rodinou navštívíte? Především Grónsko, Alpy, Jižní Afriku a Albánii.

Jak vlastně tato kniha vznikla? Dvanáctiletá Paula má zakrslou slepici Emu, která v prosinci snesla vejce. Paula se tím začala zabývat, jak se možné, že slepice snese vejce v zimě.  Jejich rodinu tvoří dvanáctiletá Paula, sedmiletý bratr Mio, dvouletá sestra Frida, čtyřletá sestra Hana, máma Jana, fotograf táta Jens, tři islandští koně, psi Rul a Oskar a kocour Mo.

Jaký je rozdíl mezi počasí a klimatem? Počasí vždycky poznáte sami, prostě tak, že se podíváte z okna. Klima je průměrná hodnota odvozená z časového intervalu o rozsahu minimálně třiceti let v určité oblasti na Zemi.

Rada na závěr:

„Vejce už i nekupujte, pořiďte si vlastní slepice.“

Několik slov o autorce:

Velkým idolem Jany Steingässer (nar.1976) je dodneška Pipi Dlouhá punčocha. I proto si myslí, že bychom si my všichni měli dovolit víc jako Pipi. Autorka žije ve své vlastní malé vile Vilebule společně se svým mužem, čtyřmi dětmi a malou ZOO tvořenou slepicemi, kočkami, psy, želvami a koňmi. Nápady na knihy k ní přicházejí buď na cestách, nebo na zahradě v pokrouceném dvoupatrovém domku na stromě, kam se ráda ukrývá, aby mohla psát.

Ukázka z knihy:

“ Na cestách potkáváme lidi, kteří nám otevírají oči, ukazují nám cestu, trpělivě zodpovídající tisíc otázek denně, přijímají nás do rodin a sdílejí s námi své vědomosti, záchodové kyblíky, koně, hrnce na vaření, sáně a spoustu dalšího. Jste srdcem této knihy a celého našeho projektu.“

V knize najdete celkem 6 kapitol a fotografie Jense Steingässera.

Zelení superhrdinové

Stromy jsou  nejenom hezké a poskytují stín. Jsou také důležitou součástí vodního koloběhu. Tam, jde stojí stromy s hlubokými kořeny, se dešťová voda dostane až do spodních vod. Tam, kde už žádné stromy nerostou, se většina dešťové vody prostě vypaří. Následkem toho chybí lidem a zvířatům pitná voda, Kromě toho tam, kde stromy rostou, ovlivňují okolní klima. lesní plochy se starají o tvorbu mraků. Když se vytěží velké plochy lesa, spadne na daném území méně srážek. A bez deště hrozí nebezpečí sucha a požárů.

Kniha je naprosto báječná. Již od první strany mě opravdu zaujala a přečetla jsem ji jedním dechem. Humorné vyprávění dvanáctileté Pauly zaujme nejen děti, ale i dospělé. Moc se mně líbilo, jak popisovala detaily z jejich cest. Hned bych se do těch všech zemí podívala a vyzkoušela vše na vlastní oči. Nejvíce mě zaujalo Grónsko. Zajímavé vyprávění, nádherné fotografie, to vše v této knize najdete. Knihu velice ráda doporučím všem malým i velkým, kteří mají rádi cestování i zvířata. Těmi se to v této příručce také hemží. Jejich rodina zvířata miluje. Pojďte se tedy společně se mnou vypravit na dobrodružnou cestu. Velké plus dávám této knize za to, že řeší problematiku ochrany přírody a změn klimatu.

Autor: Jana Steingässer

Přeložila: Štěpánka Podlešáková

Žánr: pro děti a mládež

Počet stran: 159

Vydáno: 2019, Nakladatelství KAZDA, Brno

Vazba knihy: pevná

ISBN: 978-80-88316-29-9

 

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *