Toulky po Evropě – zajímavosti, které v učebnicích nenajdete

Máte rádi cestování? Chcete se dozvědět mnoho zajímavostí z různých evropských států? Víte, že Bělorusové nevyznávají žádné náboženství, že Bulhar Stamen Grigarov vynalezl jogurt? Či kdo byl Otto Wichterle? Pokud vás zajímá historie a zeměpis, tak právě vám je určena novinka nakladatelství Fragment, jejíž autorem je Jiří Martínek. Pojďte se společně se mnou podívat na 50 evropských států a dozvědět se spousty zajímavostí. 

Každý stát je detailně rozpracovaný. Jsou řazeny abecedně. Dozvíte se zde, jakou mají rozlohu, počet obyvatel, jak vypadá vlajka, jaké je hlavní město, jakou měnu zde vlastně mají, jak je to se zemědělstvím, historií daného státu, náboženstvím, taktéž významné památky i místa, která se k danému státu pojí. Nechybí i různé zajímavosti, čím se určitá místa liší od ostatních. Jako je např. písmo, různé vynálezy, či krajové speciality, třeba i pohádkové postavy.

Na začátku knihy vás ohromí velká mapa Evropy na celou dvoustranu. Na konci knihy je vám k dispozici informace o autorovi a ilustrátorovi této knihy, dále seznam zkratek, které byly použity v knize. Také seznam literatury, kde se můžete dozvědět mnoho dalších zajímavostí.

Toulky po Evropě je skvělá kniha pro všechny děti, milovníky cestování, taktéž učitele, kteří vyučují zeměpis a chtějí dětem zpestřit výuku. tato kniha se mně moc líbila a zaujala. Je zajímavě zpracovaná, plná zajímavostí, které na jednom místě rozhodně nenajdete. Je srozumitelná, přehledná.

Co mě v této knize nejvíce zaujalo? Především významné památky, které se k daným místům pojí, příjemné ilustrace, kterých není příliš, ale především obsahové zaměření. Jelikož mám doma dva syny, hodí se mně tato publikace i pro výuku zeměpisu, ale i pro listování jen tak.

Na této knize si nesmírně cením toto, že jsem se díky malým odstavcům mnohdy doplněnými obrázkem, dozvěděla, odkud vlastně pochází Rubikova kostka, že v Monaku se mluví nářečím francouzštiny, či že Nizozemci vynalezli dalekohled a mikroskop.

Kniha je určena pro čtenáře od 10 let.

Několik slov o autorovi a ilustrátorovi:

RnDr.Jiří Martínek, Ph.D.

Vystudoval zeměpis a dějepis na univerzitách v Praze a Hradci Králové. Je odborným pracovníkem oddělení biografických studií Historického ústavu AV ČR. zabývá se studiem dějin přírodních věd, zejména zeměpisu v 19. a 20. století, a základním biografickým výzkumem. je členem redakčního kolektivu Biografického slovníku českých zemí. V menší míře se zabývá geografickým názvoslovím a regionální geografií. Přednáší také na Přírodovědecké fakultě UK v Praze a Přírodovědecké fakultě UJEP v Ústí nad Labem. Aktivně se rovněž věnuje popularizaci obou oborů – je autorem řady knih o osobnostech našich i evropských dějin, turistických průvodců, atlasů apod.

Josef Fraško je grafik, malíř a ilustrátor. Kreslí do knih i časopisů již více jak 25 let. jeho ilustrace najdete v časopisech Pusík, Primáček, ABC a mnoho dalších. Ukázky jeho kreseb najdete v galerii www.frasko.net.

Autor: Jiří Martínek

Ilustrace: Josef Fraško

Žánr: kniha pro děti

Vydáno: 2021, Nakladatelství Fragment, ve společnosti Albatros Media, Praha

Počet stran: 127

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-253-5245-8

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *