Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou – hořkosladký komediální příběh o ženě a psovi

Máte rádi zvířata? Chcete prožít emotivní příběh o přátelství psa a jedné opuštěné ženy? Román Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou vás rozhodně nezklame. Knihu vydala Euromedia Group a.s., v Praze. 

Major Thorkildsen umírá a zůstává po něm jeho věrný pes Tassen a jeho manželka paní Thorkildsenová. Oba společně tráví mnoha času, ale každý po svém. Paní Thorkildsenová utápí svůj žal v dračí vodě, kdy jí propadne úplně, a Tassen v pamlscích. Často spolu chodí do knihovny a čtou si společně dobrodružství z expedice Roalda Amudsena a jeho polárních pejscích. Návštěvy syna a snachy paní Thorkildsenové jsou čím dál častější a snaží se ji dostat do pečovatelského domu, aby mohli její dům získat jen pro sebe. Tassen i jeho panička se jen tak nedají a bojují zuby nehty po vzoru statečné psí smečky z polární expedice. Jak to nakonec vše dopadne? Podaří se jim jejich bydlení zachránit? Tak to už se nechte překvapit a pusťte se do čtení.

Tato kniha se mně moc líbila a byla by škoda ji nedočíst až do konce. Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou je vtipný, dojemný příběh o stárnutí, smrti, smutku i přátelství, který vypráví mrzutý pes, kterému umřel jeho páníček. Místy tragický román, jak se vyrovnat se smrtí blízkého, jež vypráví pes. Také i z pozice stárnoucí ženy, které přestalo záležet na životě, jelikož ji odešel ten nejbližší člověk. Během čtení jsem přemýšlela a musela knihu na chvíli odložit. Zároveň jsem ale toužila číst si zajímavé pasáže o dobrodružné expedici Roalda Amundsena a smečce jeho psů.  Kniha má celkem 280 stran, rozdělená na kapitoly. Tuto knihu k recenzi jsem si nevybrala náhodou. Doporučila mně jí paní Helena Frantová z redakce vydavatelství a tímto ji moc děkuji, jelikož to byla opravdu dobrá volba. Na první pohled jednoduchá zápletka románu, na druhou stranu dojemný, velice emotivní příběh, který vás nutí opravdu přemýšlet. Někde je totiž vhodné se zastavit, popřemýšlet, nad čím se vlastně v životě ženeme a co nám to přináší. Často přehlížíme na první pohled nedůležité okamžiky, které se nám postupem času stávají důležitými.

Ukázka z knihy:

„Toto je poslední den Majorova života, to jsem pochopil hned, jakmile jsem do pokoje nemocného dnes dopoledne vstoupil jednou prackou. Jak jsem to poznal? Major na posteli připomínal vyhublý, hlasitě oddechující stín sebe sama, ale stejně vypadal i včera, předevčírem a předpředevčírem. Ten den ještě předtím, to si ho nepamatuji, a ten předchozí už vůbec ne.

Paní Thorkildsenová mě zvedla na jeho postel, což dělávala každý den. Major si mě rád bere k sobě. Možná proto jsem na světě. Jednou mě jeden afgánský chrt označil za přerostlého gaučového psa. A mně to vůbec nevadí. Rád bych věděl, co by tak mohl třesoucí se chrt s nohama jako tiplice nabídnout člověku, který už nemá na práci nic jiného než umírat? To je chvíle vyžadující něhu a lásku a pak je naprosto v pořádku, když jste přerostlý gaučový pes, který nabízí svou srst a soucit.“

Několik slov o autorovi:

Hans – Olay Thyvold se narodil v roce 1959 a napsal spoustu populárně naučných knih, například o Roaldu Amundsenovi nebo Bruci Springsteenovi. Také byl novinář a moderátor v rádiu i televizi. Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou je jeho první beletristická kniha. Žije v Oslu.

Autor: Jodi Perryová

Přeložila: Eva Dohnálková

Žánr: edice světový bestseller

Vydáno: 2021, Vydala Euromedia Group a.s. Ikar, Praha

Počet stran: 280

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN 978-80-249-4490-6

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *