Svět plný energie-encyklopedie pro školáky

Pracujete s dětmi? Zajímáte se o problematiku využitelnosti energie, jak energie vzniká i jak s ní lze šetřit? Tato velmi obsáhlá encyklopedie je pro vás ta pravá. Ocení ji učitelky, rodiče, ale i děti a rozhodně nadchne všechny čtenáře od nejmenších, až po ty největší. 

Publikace je velmi zajímavá, pestrá a obsáhlá. Na první pohled vás zaujme její členitost a barevnost. Velmi mě zaujaly sloupečky s vyprávěním, ale i obrázky a zajímavé nákresy, které vysvětlují problematiku energie. Co se v této encyklopedii vlastně děti dozví? Především, co je to energie, jak vypadá, jak ji využíváme, vyrábíme, jak naše tělo energii využívá, jak ji využívali i naši předkové. Dozvíte se mnoho zajímavostí, o tom, jak se elektřina vyrábí, jak ji využíváme v naší domácnosti. Co se stane, když vám vypadne elektřina doma, jaké to je třeba žít bez elektřiny. Co znamená větrná energie, vodní, atomová a jak je to s ropou a jak se vlastně těží. Dále také, jak to funguje v atomové elektrárně, co jsou to tzv. obnovitelné zdroje energie, či jak funguje solární ohřev vody. Na konci knihy se dozvíte, jak lze energií šetřit. Nechybí i komiks, který se vám bude moc líbit.

Publikace je nádherná a velmi povedená. Informací o energii je zde velké množství a každý si v ní najde to své. Nejen děti, ale i dospělí ocení mnoho informací. Myslím si, že je velmi důležité, aby měly děti povědomí o tom, že energii není jednoduché vyrobit, jak s ní vlastně můžeme šetřit, jak ji efektivně využívat, aby vyrůstaly v bezpečném prostředí. Tato encyklopedie bude v mé knihovničce patřit k velkým skvostům. Mám z této edice již několik encyklopedií. Rozhodně ji ocení i moji kluci, kteří jsou již ve věku, že těmto věcem rozumí a mohou si tam najít to, co je zrovna zajímá.

Tato encyklopedie je určena dětem mladšího školního věku, jejich rodičům i prarodičům. Knihu ocení i učitelky mateřských a základních škol, ale i ti, kteří se zajímají o energii, její využití a nejen jim.

Ukázka z knihy:

Jak vypadá energie? Energie je ve skutečnosti neviditelná. Nedá se vyfotografovat, ale můžeme vnímat její působení. Nevzniká sama z ničeho, vždy tu už byla dříve v nějaké jiné podobě. Na energii je zvláštní, že nemůže jednoduše zmizet, ale stále znovu mění svou podobu. Energie proto nezůstává pořád stejná. Každá její forma se může změnit na jinou: Například pohybová (kinetická) energie se může přeměnit na energii tepelnou.

Mnoho lidí by chtělo energií šetřit. Používají nové spotřebiče (vysavač, pračku, sušičku), které pro stejný výkon potřebují elektřiny méně. Domy mají lépe tepelně izolované, a nemusí se v nich proto tolik topit. I firmy přišly na to, že se dá ušetřit hodně energie-a tím i peněz. Přesto je naše spotřeba energie stále velmi vysoká a musíme přemýšlet o způsobech, jak ji snížit.

Lidé v chudších zemích spotřebují nyní podstatně méně energie, i když v nich často žije více lidí. To se však mění s rostoucí životní úrovní. Pro všechny by bylo lepší, kdyby si lidé po celém světě dokázali vyrábět čistou elektřinu a využívat energii co nejúčinněji a uvážlivě.

Několik slov o autorce:

Christina Steinlein vystudovala žurnalistiku a biologii na Mnichovské univerzitě. V Portále vyšla její kniha Bez vody to nejde (2021).

Několik slov o ilustrátorce:

Anne Becher vystudovala komunikační design, živí se jako ilustrátorka a komiksová výtvarnice.

Autorka: Christina Steinlein

Ilustrace: Anne Becher

Přeložil: Erik Schwarzbach

Žánr: encyklopedie, metodická příručka

Vydáno: Vydal Portál, Praha, 2023

Počet stran: 91

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-262-2000-8

Knihu můžete koupit zde:

Dětská literatura | Svět plný energie | Nakladatelství Portál (portal.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *