Stopy evropských zvířat- určujeme a interpretujeme stopy a pobytové znaky

Máte rádi přírodu? Chcete se dozvědět řadu informací o tom, jak nejlépe stopovat zvířata? Tak právě vám je určena novinka Nakladatelství KAZDA, která vás bude bavit od první strany. 

Kniha Stopy evropských zvířat je do detailu promyšlená encyklopedie zvířecích stop. Jedná se o příručku pro začínající i pokročilé a je svého druhu nesmírně jedinečná publikace. Má 1100 fotografií, 500 kreseb a 816 stran. Opravdu nevídané dílo. Jedná se o nejobsáhlejšího průvodce po stopách a pobytových znacích volně žijících zvířat v Evropě. Kniha je rozdělena do čtyř částí, které obsahují základní informace o biologii evropských zvířat a podrobné poznatky o jejich stopách a znacích. Kapitola „Učíme se stopovat“ vám poskytne rady, jak zvládnout první kroky při objevování rozmanitého a vzrušujícího světa zvířecích stop.

Kniha je rozdělena na několik kapitol. A to na úvod, savce, ptáky, obojživelníky a plaze, hmyz a další bezobratlí. Na začátku naleznete úvodní slovo, předmluvu a poděkování. Také jak knihu používat, jak se v ní orientovat, dále použité zkratky a symboly, které v knize naleznete. Pak už přichází vlastní kapitoly, jak číst stopy zvířat, jak je fotit, jak je určovat, dále morfologii končetin, jak stopy měřit a zaznamenávat. Nechybí zde ani bohatá fotogalerie jednotlivých stop zvířat, mnoho zajímavostí a informací ze života daného zvířete, jak vypadá, čím se živí, kolik váží, jaké je jeho rozšíření i to, jak se vlastně pohybuje, ale i jaký trus vlastně produkuje a i tak ho lze bezpečně odlišit od ostatních zvířat.

Stopování je skvělým zážitkem i pro děti, které se díky výpravám po stopách zvířat s nadšením zapojí do skutečných vztahů se skutečnými zvířaty ve skutečném světě.

Stopovat může opravdu každý. Tato báječná příručka vám bude velkým pomocníkem. Naučíte se rozeznávat různé stopy, pochopíte souvislosti, probudí ve vás lásku k divočině.

„Podstatou stopování je spojení s přírodou a koncentrovaná pozornost-přírodu totiž musíme vnímat všemi smysly.

Autorem kreseb a grafik je Joscha Grolms. Na konci knihy naleznete abecední rejstřík, slovníček pojmů, ale i dokumentaci stop a kartografii i články v časopisech i další internetové zdroje, kde můžete dále čerpat zajímavosti. Dále zde naleznete informace o autorovi knihy, použité zkratky a symboly.

„Každý dotek zanechá stopu.“

Tato encyklopedie je naprosto jedinečná svého druhu. Její čtení i prohlížení jsem si opravdu užila. Hltala jsem stránku po stránce, k určitým věcem se vracela, četla i prohlížela znovu a znovu Je prostě nádherná. Na první pohled vás zaujme její grafické zpracování, obrovské množství fotografií a nepřeberné množství zajímavostí a informací ze života zvířat. Doporučím ji všem milovníkům zvířat, stopování, dětem i dospělým. Kniha je rozdělena na větší celky a menší podkapitoly. Dále je uveden abecední rejstřík, který vám usnadní lepší orientování v knize.

Několik slov o autorovi:

Joscha Grolms je mezinárodně uznávaný stopař a jeden z mála specialistů na stopy a znaky zvířat v Evropě. Spolu s dalšími odborníky pracuje na vytvoření globálního standardu pro sledování. Jako lektor a spoluředitel Školy poznání divočiny nabízí semináře, exkurze a roční kurz stopování. Příručka o stopách volně žijících živočichů v Evropě, kterou vytvořil, představuje nový standard, s nímž se budou srovnávat všechny následující práce. Obsahuje krásné a přesné ilustrace. Díky pečlivému pozorování dokázal autor odhalit detaily, které vám pomohou rozlišit znaky i velmi podobných živočišných druhů. Při práci s příručkou si tak ještě více uvědomíte rozmanitost stop a pobytových znaků. Joscha Grolms v knize Stopy evropských zvířat shromáždil údaje, které jsou potřeba k popisu a znázornění rozmanitého způsobu pohybu zvířat ve volné přírodě. Vytvořil i promyšlené klíče, které čtenáře dovedou k příslušným oddílům – jeho obsáhlé dílo je tím ještě přístupnější a užitečnější. Zařadil do knihy přibližně tisíc snímků stop divoké zvěře a dalších znaků, které čtenářům velmi usnadní jejich rozpoznávání. Spousta odborných znalostí je v knize prezentována srozumitelně a bez přílišného používání technického žargonu.

Ukázka z knihy:

Stopy zvířat se nacházejí všude, kde se zvířata vyskytují. Téměř každý turista pozná otisky kopyt koní na pěšině. Každý, kdo venčí svého psa, už pravděpodobně viděl jeho stopy na okraji louže.

Mnoho lidí má představu o tom, jak vypadají stopy jelena nebo zajíce, ale málokdo ví, co dalšího lze ještě objevit§ Jak například vypadá typická stopa mývala?

Jaké stopy za sebou zanechává bobr? Jak je rozlišíme od stop nutrie? A jak se do písku podepíše prchající ještěrka? Manipuloval s mrtvým stromem jezevec nebo datel?

Bezpochyby je každému na první pohled jasné, zda v nějakém domě bydlí lidé, nebo ne.

Ale jak zjistíme, zda v lese na našem prahu žije hlavně srnčí, jelení nebo daňčí zvěř?

Většina lidí si stopování savců spojuje s otisky jejich končetin, i když jeho součástí a důležitými dílky celkového obrazu jsou i pobytové znaky jako exkrementy, potravní stopy, značky a nory.

Autor: Joscha Grolms

Přeložil: Martin Richter

Vydáno: 2023, Nakladatelství KAZDA, Brno

Počet stran: 815

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN 978-80-7670-122-9

Knihu můžete koupit zde

Nakladatelství KAZDA přináší čtenářům výjimečné knihy o přírodě, udržitelnosti, netradičním cestování a umění. Filozofií nakladatelství je přinášet kvalitní české a zahraniční tituly, které zajímavým obsahem čtenáře vnitřně obohatí, podpoří jejich vztah k přírodě a přispějí k formování udržitelnější budoucnosti. V nabídce najdete populárně-naučné knihy pro všechny generace – od leporel přes příběhy inspirované přírodou, osudy zvířat i lidí, cestopisy, inspiromaty či atlasy, až po náročnější čtení od předních světových biologů, jakými jsou britský ornitolog Tim Birkhead nebo mykolog Merlin Sheldrake. Nejoblíbenějším autorem nakladatelství je známý německý lesník a ochránce přírody Peter Wohlleben. Knihy, které mají smysl v Nakladatelství KAZDA vychází od roku 2014.

Více informací naleznete zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *