Rozhýbej svůj jazýček – nové hry

Rozvoj řeči hravě

Děti v dnešní době hovoří málo, často s logopedickými vadami. Již od útlého věku se učí nápodobou od svých rodičů, sourozenců, ale i prarodičů. Postupně na ně působí mnohem více mluvních vzorů. Jedním z nich je určitě mateřská škola. Děti se učí vzájemně komunikovat, různým dovednostem, domluvit se, povídají si s ostatními vrstevníky, učí se básničky, zpívají a dozvídají se mnoho věcí, které budou v životě potřebovat. Kniha Rozhýbej svůj jazýček – nové hry, vydala Grada Publishing, jejíž autorkou je Marcela Kotová vám v tom bude určitě nápomocna. 

Hned na začátku knihy naleznete předmluvu, dále jak s knihou pracovat a na co se s dětmi zaměřit. Děti se v rámci týdenních projektů seznámí s různými tradicemi oslav svátků ke dni maminek, i dětí, Velikonoc, jak to chodí na pouti, podívají se za Indiány či piráty, do pohádky nebo prožijí kouzelné Vánoce a prázdniny. Každý tematický celek je detailně rozpracován. Obsahuje pohádku – úvodní jazykovou rozcvičku, cvičení na uvolnění těla, básničku s pohybem, písničku s notovým zápisem a mnoho dalších zajímavých aktivit jako jsou dechová a artikulační cvičení.

Co se děti díky těmto aktivitám procvičí? Především řádně rozhýbat jazýček a správně dýchat, což je předpokladem pro správné mluvení i prevenci logopedických vad nebo jejich nápravu. Dále u dětí rozvíjíme sluchové, zrakové vnímání, hmat, samostatné slovní vyjadřování, logické myšlení, jemnou a hrubou motoriku i grafomotoriku. Děti si zábavnou formou procvičí mnoho dovedností, které budou potřebovat při nástupu do 1. třídy. Hry s pohybem, básničky, písničky i různá artikulační cvičení děti moc baví a zažijí přitom spousty legrace. Básnička, která je doplněna různými pohyby se dětem mnohem lépe zapamatuje.

Od této autorky mám již několik publikací a tato bude rozhodně patřit mezi další zajímavé tituly.

Druhý díl knihy Rozhýbej svůj jazýček – nové hry pro rozvoj řeči nabízí mnoho dalších zajímavých činností, která všestranně rozvíjí naše děti. Publikace se mně moc líbila a zaujala. Pro práci s dětmi bude velkým přínosem. Je barevná, zajímavě zpracovaná, plná nápadů, básniček, i písniček. Líbí se mně její obsahové i formální zpracování.

Myslím si, že pohyb je u předškolních dětí nesmírně důležitý a tato kniha je velkou inspirací pro různé básničky s pohybem, které se mohou děti s rodiči i učitelkami naučit.

14 kapitol, námětů na aktivity koresponduje s rokem předškoláka od září až do června.

Kniha se mě moc líbila. Sama ji v praxi využiji, tak i ve své praxi logopedické asistentky. Rozhodně bych ji doporučila rodičům, kteří mají doma předškoláka a chtějí se mu plně věnovat, dále učitelkám mateřských škol, logopedickým asistentkám.. Líbí se mně její zpracování. Obálka knihy potěší oko každého dítěte a dospělého.

Velké plus této publikaci bych rozhodně dala za vtipné ilustrace, notové zápisy písniček a mnoho námětů na aktivity pro začínající, ale i zkušené učitelky. Kniha je přehledná, členěná dle témat i aktivit, které můžete dle počtu dětí, jejich věku dále měnit.

Velice povedená novinka od autorky Marcely Kotové by neměla chybět ve vaší knihovničce.

Ukázka z knihy:

Těšíme se po roce na kouzelné Vánoce

Jú, děti už tu máme Vánoce! Ozdobíme si stromeček!

Na špičku dáme hvězdičku (jazyk vsunujeme směrem ke špičce nosu). Přidáme ozdoby nahoru, dolů, vpravo i vlevo (jazyk dáme na ret vlevo, vpravo, nahoru, dolů).

Řetězy omotáme kolem dokola (jazykem olizujeme ret dokola). A teď už jen světýlka (oči zavíráme a otvíráme).

Co to slyším?Že by už zvonil Ježíšek? Cililink (jazykem kmitáme vlevo, vpravo).

Několik slov o autorce:

Marcela Kotová se narodila v roce 1976 v Sokolově. Vyrůstala se dvěma mladšími sestrami. Od dětství žije v Chodově na Karlovarsku, kde u jejich panelového domu organizovala soutěže a různé hry pro mladší děti a své sestry. Odmala tíhla k dětem, což ji přivedla na pedagogickou školu, kterou úspěšně ukončila v roce 1994. Od té doby pracuje jako učitelka mateřské školy. V roce 1996 se vdala a s manželem má dvě děti, syna Daniela a dceru Terezu. Velkou radost jí nyní dělá i vnučka Rozárka.

V roce 2013 se účastnila soutěže „Zlatá mateřinka“, kam ji nominovaly kolegyně a rodiče dětí. Postoupila až do finále mezi 7 nejlepších učitelek v celé ČR. Ve své práci se snaží rozvíjet, pomáhat dětem i začínajícím učitelkám. Právě tato snaha ji přivedla k psaní knih pro děti i pedagogy. Díky nakladatelství Grada se stala autorkou spousty krásných knih, za což Gradě patří velký dík. Ve volném čase s rodinou cestuje, tvoří keramiku, háčkuje, tančí, čte si, zpívá a hraje na kytaru a klavír.

Pořádá různé charitativní akce, vedla taneční kroužky, také jezdila do Dětského domova v Karlových Varech.

Autor: Marcela Kotová

Ilustrace: Veronika Kubáčová

Žánr: metodická příručka, logopedická příručka

Vydáno: 2021, Grada, Praha

Počet stran: 172

Vazba knihy: brožovaná

ISBN  978-80-271-1331-6

Knihu můžete koupit zde

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *