Příroda od jara do zimy – pozorujte proměny lesa, louky a jejich obyvatel

Jako dítě jsem chtěla být zvěrolékařkou. Pečovat o zvířata, chodit do přírody. Byl to můj velký sen. I když se nesplnil, přírodu i zvířata mám stále ráda. Doma mám velkou zahradu, kousek od nás je les. Příroda je v každém ročním období krásná a má své opravdové kouzlo. Vždy je co pozorovat. Do rukou se mě dostala kniha Příroda od jara do zimy. Zaujala mě obálka knihy, na které je několik zvířat, ale především krásně rozkvetlá louka s nádhernými květy všemožných rostlin. Neváhejte a pusťte se do čtení a listování. 

Co vlastně v knize najdete?

Především mnoho zajímavostí o přírodě, o zvířatech žijících v lese i na loukách, dále o rostlinách, které zde rostou, i o ptácích našich zahrad, lesů a luk. Autorka se detailně zabývá ptáky, jak celý rok žijí, čím se živí, co ke svému životu potřebují, jak se starají o svá mláďata.

Texty jsou doplněny ilustracemi týkající se dané problematiky. U jednotlivých obrázků  naleznete popisky různých rostlin, či živočichů.

Autorka podrobně popisuje koloběh celého roku, měsíc po měsíci, od jara až do zimy. Budete stát u zrodu mláďátek, prvních jarních květin, jejich růstu a zrání, až po jejich sklizeň a zimní spánek. Vše pak uvadne a překryje to bílá, sněhová peřina.

Kniha se mě opravdu líbila a fascinovala mě od první, až do poslední strany. Nevěděla jsem, co mám prohlížet, či číst dříve. Autorka Irmgard Luchtová si dala s knihou opravdu záležet. Je určena dětem od 8 let, ale věřím, že jí ocení i dospělí čtenáři, kteří mají rádi přírodu. Každý si v této knize najde to své. Velké plus dávám za nespočetné množství ilustrací, které vysvětlují, dobře popisují to, co je v textu, dále za obsahové zaměření této knihy, jelikož příroda je mou velkou vášní. Ráda do ní chodím, pozoruji, fotím a pěstuji různé rostliny, nejen okrasné, ale i ty užitkové. Pomocí této knihy si budu vždy jistá, co mě to vlastně na té zahradě roste za plevel.

Vůbec se mě tento skvost nechtěl zavřít. Pořád jsem si jí chtěla prohlížet stále dokola. Čte se totiž velice dobře.

Ukázka z knihy:

Širá, otevřená krajina porostlá osamocenými skupinkami stromů a houštinami – tu tito ptáci milují. Svou potravu nacházejí na polích a loukách. Někteří z nich si svá hnízda staví přímo na zemi na kraji pole, jako např. koroptev nebo křepelka.

V blízkosti lidí, u jejich domů, poblíž hospodářských stavení a na zahradách žije mnoho ptáků. Cítí se zde bezpečněji než ve volné přírodě a na člověka si už zvykli. Nacházejí zde hojnost potravy i dobré příležitosti k hnízdění, tedy místa, kde si mohou stavět svá hnízda. Lidé pro ně dokonce připravují závěsné ptačí budky.

Vstupte s námi do lesa a na louku a zjistěte, jak matka příroda sleduje čas.“

Autor: Irmgard Luchtová

Žánr: kniha pro děti, příroda

Vydáno: 2019, Fragment ve společnosti Albatros media, Praha

Počet stran: 112

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-253-4173-5

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *