Příhody včeličky Emičky – nádherný příběh o včelách

Máte rádi pohádky o včelách? Hledáte pohádkovou knížku pro začínající čtenáře? Chcete se dozvědět mnoho zajímavostí z jejich života? Tak právě vám je určena novinka Lenky Jakešové s názvem Příhody včeličky Emičky, kterou vydalo vydavatelství Akcent, Drahomír Rybníček. Tak se pěkně uvelebte a nechce si vyprávět příběh malé včeličky Emičky.

Kniha má celkem 9 kapitol, které jsou vždy zakončeny otázkami, které ukážou, zda jste při čtení dávali pozor. Také nechybí básnička s pohybem, který je detailně popsaný v závorkách. Na  konci knihy naleznete několik slov o včelkách, mnoho zajímavostí z jejich života.

Kniha je určena pro všechny milovníky přírody, především včel, také pro děti i dospělé.

Příhody včeličky Emičky je krásný příběh, který vás zahřeje u srdíčka. Autorka Lenka Jakešová dává svým pohádkám hodně lásky. Ilustrace Nikoly Hauptigové dotváří nádhernou atmosféru ze života včeliček. Včely jsou úžasní tvorové, nesmírně důležité pro nás všechny. Jejich společenství mě vždycky fascinovalo a musím říci, že si bez nich by nebylo vůbec nic. Jsou tak malé, pracovité a zároveň tak užitečné. Je úžasné je sledovat, jak pracují.

Ukázka z knihy:

Pohybová aktivita – Zrození včelky

Maličká larvička

(dřep, spojené dlaně se dotýkají druhé strany tváře)

spinká si tiše.

(spojené dlaně se dotýkají druhé strany tváře)

Mateří kašička

(vstaneme do stoje spatného)

hřeje ji  v břiše.

(hladíme si bříško)

V kuklu se zabalí,

(sedneme na paty, schoulíme hlavu ke kolenům)

sílí a čeká.

(stále jsme schoulení)

Kouzlem se promění,

(zvedneme hlavu)

pak kuklu svléká.

(oběma rukama děláme, jako že svlékáme tričko)

Několik slov o včelách

Jak je známo, včelka je velice užitečná. Bez ní by nebylo života. Nejenže umí vyrábět zdravý med, ale díky opylování květů vyrostou a poté dozrávají různé plody, které s oblibou mlsáme. Včelky také umí vyrobit propolis, který je velice léčivý. Žijí ve společenství, kterému říkáme včelstvo.

Ve včelstvu je nejvíce dělnic, které mají na starosti všechnu práci, včetně krmení matky. Dělnice jsou samičky s nevyvinutými pohlavními orgány. Žijí pouhé dva měsíce.

Informace o autorce:

Lenka Jakešová se narodila v roce 1966 ve Frýdlantě v Čechách. Vystudovala Střední pedagogickou školu v Liberci. Od ukončení studia do roku 2007 pracovala jako učitelka v MŠ ve Frýdlantě v Čechách, kde dlouhá léta vedla pěvecký sbor Vlaštovky. Od roku 2007 pracuje spolu se svým manželem v oboru geodézie. Na mateřskou školu ale nezanevřela. Nyní v Hejnicích vede pěvecký sbor Zvoneček. Navštěvuje mateřské centrum Mateřídouška, taktéž v Hejnicích, kde hraje a zpívá maminkám a jejich malým ratolestem. V roce 2018 vydala zpěvník pro děti od předškolního do mladšího školního věku Písničky pro děti, které se dočkalo dvou pokračování. Kniha Kamarádi na výletě je autorčina pohádková prvotina, která je doplněna písničkami vhodnými pro děti předškolního věku.

Více informací o autorce i jejich publikacích najdete zde:

https://zpivameslenkou.webnode.cz/

Několik slov o ilustrátorce:

Nikola Hauptigová se narodila ve Frýdlantě v Čechách, kde již několik let provozuje své masérské studio. Mezi její největší koníčky řadí fotografování, šití, cvičení, běhání, kreslení a malování. Ilustrovala knihu Nezbedné příhody malého Mňouka, která vyšla začátkem roku 2021 v nakladatelství Akcent. Má dvouletou dceru, které se naplno věnuje.

Autor: Lenka Jakešová

Ilustrovala: Nikola Hauptigová

Žánr: kniha pro děti

Vydáno: 2021, Vydalo vydavatelství Akcent, Drahomír Rybníček, Třebíč

Počet stran: 47

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-7497-386-4

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *