Příběhy hudebních nástrojů – objevte hudební nástroje z celého světa

Chcete se dozvědět, jak se ladí varhany, odkud pochází Panova flétna, co je to chrotta, jaké skladby hrál Antonio Vivaldi? Víte, že bubny zvané kotle stojí na třech nožkách? A že v pravěku už naši předci hráli na trumpetu? V této báječné knize se dozvíte opravdu mnoho a budete překvapeni, jaké tajemství skrývají hudební nástroje. Obrázky doplňují bubliny, v nichž jsou krátké texty. 

Cvrček Dalibor a jeho věrný druh slavík Kája se vydali do světa a chtějí poznat všechny hudební nástroje. Cvrček Dalibor se totiž chce stát muzikantem. Hned na úvod se dozvíte, co je to hudební sluch, oba muzikanti se vám představí , dále, co je to hudební nástroj a znamená slovo hudba. Také vás v knize čeká 16 kapitol, ve kterých autorka postupně představí různé druhy hudebních nástrojů tj. strunné úderné, strunné drnkací, vícehlasé, smyčcové, etnické a lidové nástroje, bicí, či žesťové. Také vám vysvětlí, co je to symfonický orchestr, vojenská nebo roková kapela. Taktéž se dozvíte, co je to vlastně elektronická hudba. Každá kapitola je rozpracovaná do nejmenších detailů. Dozvíte se zde základní informace o daném hudebním nástroji, také mnoho zajímavostí, které jste možná ani nevěděli. Texty doplňují krásné ilustrace Jakuba Cenkla, ale také různé doplňující odstavce informací z historie i významné hudební skladatele, kteří na daný hudební nástroj vynikali.

Vydejte se společně s Dájou a Kájou na putování za nádhernými melodiemi a těmi nejkrásnějšími hudebními nástroji. Bude to opravdu parádní jízda. Procestujete s nimi celý svět. Podíváte se do Itálie, Ruska, Skotska, Indie, Maďarska, Číny, Japonska, Kanady, do starověkého Egypta, či Rakouska – Uherska, dále také do Nizozemí, ale klidně i do Afriky. Cvrček Dalibor a slavík Kája sice procestovali celý svět, ale nakonec si uvědomili, že všude dobře, ale doma je nejlépe a čeho je moc, toho je příliš. Řiďte se taktéž tímto rčením, jelikož hra na hudební nástroj je náročná, je třeba pilně a pravidelně cvičit. V jednoduchosti je prostě krása.

Příběhy Hudebních nástrojů je naprosto báječná kniha, která se mně moc líbila. Zaujala mě svým obsahovým zaměřením, jelikož jsem hledala zajímavou knihu o hudebních nástrojích. Do této jsem se na první pohled zamilovala. Je přehledná, srozumitelně psaná s mnoha zajímavostmi, humorná, hezky zpracovaná. Ilustrace Jakuba Cenkla vás budou bavit. Množství informací  o hudebních nástrojích je opravdu velké a budete překvapeni, kolik se toho na 68 stran vešlo.

Knihu doporučím všem rodičům, prarodičům, kteří hledají zajímavou publikaci pro svoje děti, či vnoučata. Knihu taktéž ocení učitelky hudební výchovy, ale i učitelky mateřských škol, které chtějí dětem přiblížit tuto problematiku. Blížící se masopustní období se tomu přímo vybízí.

Ukázka z knihy:

Nejstarší dvě funkční trumpety pocházejí z období 1260 př.n.l.  Měděnou i stříbrnou vojenskou polnici, které vlastnil samotný faraon Tutanchamon, objevili archeologové roku 1922 v jeho hrobce. A poněvadž se říká, že tato hrobka je prokletá, vztahuje se pověra i na trubky. V den, kdy se na stříbrnou polnici pokusili vědci vyloudit zvuk, vypadl po celém Egyptě elektrický proud. Údajně. Tak co, je to náhoda, a nebo ne?

Díky hudebnímu sluchu dokážete rozlišit, zda určitý tón je vyšší nebo nižší, slabší či silnější. pro zpívání a hraní na nástroje je hudební sluch velkým požehnáním.

Hudebním nástrojem je ve své podstatě všechno, co vydává zvuk.

Několik slov o autorce:

Štěpánka Sekaninová vyrostla a své dětství strávila v kolínských rovinách Polabské nížiny. Ze srdce Čech ji osud zavál do srdce Moravy. Na FF MU vystudovala Český jazyk a historii. Ještě během studií začala pracovat v ČT Brno, kde jako redaktorka zpravodajství procestovala a poznala každý kout Jihomoravského regionu. Ze zpravodajství postupně přešla na dramaturgii zábavných a dětských pořadů brněnského studia. Vzhledem k tomu, že Štěpánka miluje knihy a celý svůj život touží psát, nezaváhala ani minutu, když se jí na její další životní cestě naskytla příležitost pracovat jako redaktorka v Albatros Media. A tak píše, je obklopena nádhernými knihami a plní si svůj dětský sen.

Autor: Štěpánka Sekaninová

Ilustrace: Jakub Cenkl

Žánr: kniha pro děti, dětská naučná literatura

Vydáno: 2020, Vydalo nakladatelství B4U Publishing v Brně ve společnosti Albatrosmedia a.s.

Počet stran: 68

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-00-05738-5

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *