Pohádky z Kouzelného palouku – genetická metoda čtení – čteme sami

Hledáte první čtení pro své děti či vnoučata? Jste učitelka v první třídě základní školy a vyučujete genetickou metodu čtení? Tak právě vám je určena kniha Pohádky z Kouzelného palouku, jejíž autorkou je Lenka Hoštičková a vydalo ji nakladatelství Fragment. 

V lipové aleji na Kouzleném palouku bydlí pět krásných víl. Jmenují se Pořádnička, Mlsalka, Spinkalka, Učilka a Hojilka. Víla Pořádnička má svou kouzelnou hůlku s růžovou hvězdou. Mlsalka udělala slanou kaši místo té dobré sladoučké a nikomu nechutnala. Nakonec všechny víly přišly na to, že je jedná o skřítka Záškodníčka, který jim tam tropí neplechu.

V knize vás čeká celkem 5 příběhů, které víly společně zažijí s různými nájemníky. Jednoho dne, kdy jsou víly na výletě se k nim nastěhují mravenci a vyhání je pryč. Víly si zašly pro radu k babičce Moudralce, ta jim vždy poradí. Víly chystají letní slavnost nebo se vydají na podzimní výlet a chtějí si vyrobit draka. Co všechno víly společně zažijí? Najdou vílu Pampelišku? Jak to nakonec všechno dopadne? Popadněte knihu a hurá, pusťte se do čtení. Čeká vás mnoho dobrodružství.

Kniha je naprosto báječná a čte se velmi dobře. Je psaná velkými písmeny. Pohádky rozhodně potěší všechny malé holčičky, které milují víly a jejich svět a nejen je. Ilustrace Daniely Skalové se k textu hodí, jsou opravdu milé. Kniha je vhodná pro všechny začínající čtenáře, kteří čtou genetickou metodou čtení. Ocení ji učitelky mateřských škol, které s dětmi čtou a hledají příjemné čtení, dále učitelky základních škol, jež děti vyučují genetickou metodou čtení. Pohádky ocení i rodiče dětí, které milují krátké pohádky o vílách.

U každé pohádky autorka přidala otázky, na které si s dětmi při čtení můžete odpovědět, dále si o příbězích povídat, případně vymýšlet, jak by pohádka mohla skončit jinak. Pomocí otázek si ověříte, zda děti pozorně poslouchaly a chápou, co se v pohádce stalo.

Na titulní stránce jsou víly. Jedna vykukuje za muchomůrkou, další stojí uprostřed s rozpaženýma rukama a třetí letí a možná i kouzlí, jelikož v ruce drží kouzelnou hůlku. Při pohledu na ně se vám vykouzlí úsměv na tváři a budete se těšit, až knihu otevřete.

Z knihy na mě číší taková radost, láska, dobrota, že svět je krásný. Líbí se mně, že autorka se skrze příběh tu lásku a dobrotu snaží předat dětem, aby ji šířily dál. Skvělé je i obsahové zaměření knihy, pouze o vílách, které udělá radost nejedné holčičce, která se za vílu obléká a možná si na ni i hraje.

Ukázka z knihy:

Na kraji lipové aleje jsou ukrytá malá dvířka, která vedou na Kouzelný palouk. Na palouku stojí velká a stará lípa, kde bydlí pět víl. Jsou to malé, malinkaté holčičky, velké asi jako motýlci a stejně jako motýlci mají křidélka. Nosí krásné šatičky, mají dlouhé vlásky ozdobené sponkami z květů nebo trávy. Jsou roztomilé a vůbec nikdy nezlobí. Jen občas se poškádlí nějakou lumpárničkou a legráckou. Každá je jiná, ale všechny jsou kamarádky a pomáhají dětem.

Ale zažívají i své neobyčejné vílí příhody. A téměř neustále mají dobrou náladu a jsou usměvavé.

Několik slov o autorce:

Lenka Hoštičková pracuje jako asistentka pedagoga na základní škole a současně studuje. V budoucnu by se chtěla věnovat speciální pedagogice. Má ráda hudbu a procházky v přírodě. Bydlí v Úvalech, má dvě dcery. Od dětství taky velmi ráda čte. Pohádky z Kouzelného palouku původně napsala pro své dcery a psaní ji moc bavilo. Aby pohádky mohly potěšit i další děti, nabídla je nakladatelství Fragment.

Několik slov o ilustrátorce:

Ilustrátorka Daniela Skalová se narodila a žije v Praze. Přes dvacet let se věnuje tvorbě pro děti. Svými obrázky vyzdobila interiéry několika mateřských školek, dětských koutků i pokojíků. V roce 2003 si otevřela v Karlíně malovaný obchůdek, kde malovala na zakázku a prodávala výrobky šikovných řemeslníků. V současné době se věnuje především knižní ilustraci. Ilustrovala například knížku Já a Anastázie nebo Dvě mluvící knížky z edice Kouzelné čtení, a to Básničky z lesa a Pohádkové učení.

Pro koho je vlastně tato kniha určena? Především pro začínající čtenáře, kteří se učí genetickou metodou, tj. velká písmena.

Kniha je určena dětem od 6 let a nejen jim.

Autor: Lenka Hoštičková

Ilustrovala: Daniela Skalová

Žánr: čtení pro začínající čtenáře

Vydáno: 2021, Vydalo nakladatelství Fragment ve společnosti Albatros media, Praha

Počet stran: 56

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-253-5328-8

Knihu můžete koupit zde

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *