Není slůvko jako slůvko-logopedické hrátky po děti od tří let

Pracujete s dětmi? Hledáte zajímavé pracovní listy nejen na logopedickou prevenci? Kateřina Slezáková je autorka příručky s názvem Není slůvko jako slůvko a věřte, že vám bude velkou inspirací i studnicí nápadů.

V této publikaci vystupuje skřítek Vítek a provází vás všemi úkoly. Příručka je rozdělena na tři části. V první části jsou pracovní listy určené k přiřazování a třídění obrázků. Ve druhé části publikace jsou pracovní listy určeny k tvorbě vět i popisem obrázku. V té poslední, třetí části jsou pracovní listy určené k samostatnému vyjadřování dítěte, krátké příběhy, které umožňují práci s obrázkem i rozvoj slovní zásoby. Najdete zde také řadu komunikačních her na rozvoj interakce dítě a rodič. Publikace je plná autíček i her, které kluci milují a nejen oni.

Příručku ocení i rodiče vícejazyčných dětí i s logopedickými vadami, učitelky mateřský škol a logopedické asistentky.

Co se díky této knize děti mohou naučit? Procvičovat jazykový cit, tvořit zdrobněliny, protiklady a rýmy, samostatně se slovně vyjadřovat, vytleskávat délku slov a určovat počáteční hlásku. Dále můžete s dětmi pracovat s obrázkem, přiřazovat, spojovat, co k sobě patří, trénovat poznávání barev, procvičovat logické myšlení, procvičovat sluchovou i zrakovou paměť, předmatematické dovednosti. Pomocí pracovních listů můžete procvičovat časové představy, co bylo dříve a co potom, či rozlišovat popletené obrázky. Děti si hravou formou tyto činnosti trénují, zároveň se učí, aniž by si to uvědomovaly.

Tato metodická příručka je naprosto skvělá. Zaujala mě svými ilustracemi, ale i svou všestranností, jelikož zde můžete s dětmi pracovat s obrázky, povídat si o nich, hledat rozdíly, zahrát si různé hry, malovat, naučit se různé básničky, číst si krátké texty, prostě cokoli, na co si jen vzpomenete. Ilustrace se nesmírně hodí k textům a budou děti bavit si je společně prohlížet. Některé pracovní listy jsou barevné, některé jsou černobílé a děti si je mohou vymalovat. Procvičí si tak ruku a malování je bude bavit.

Ve své knihovničce mám mnoho metodických logopedických příruček, ale musím říci, že tato je naprosto výjimečná svou všestranností a využitelností. V jedné příručce tolik možností, jak s těmito pracovními listy pracovat je opravdu báječné. Líbí se mně, že si každý může vybrat, jak s publikací pracovat. Ve své práci ji využiji v logopedickém kroužku, ale při běžných činnostech se svými předškoláky. Je zde totiž zastoupení všech možných pracovních listů.

Ukázka z knihy:

Auto jede na kopeček, co stojí náš ——-

Honzu právě napadlo, koupíme si————

Od nádraží ke škole jede Honza na —————

Vláček jede, vláček houká, kočička se z okna——–

Viděli jsme n dvorku pěknou novou————

Tento malý skřítek, jmenuje se ———

 

Dneska je ve školce bál,

říkáme mu karneval.

Péťo, odlož maňásky,

převlékni se za masky.

Eliška je celá bílá

a náplasti v ruce svírá.

Můžeme říct bez okolků,

že jde dneska za doktorku.

A podívej na Matěje!

Číhá, číhá na zloděje.

Uniforma modrá, čistá,

Matěj je dnes policista.

Několik slov o autorce:

Mgr. Kateřina Slezáková vystudovala PedF UK, obor speciální pedagogika se změřením na logopedii a surdopedii. Pracuje jako klinická logopedka. V nakladatelství Portál vydala pracovní listy Mluv se mnou a Není hláska jako hláska.

Autorka: Kateřina Slezáková

Ilustrace: Tereza Pauková

Žánr: metodická příručka, logopedie

Vydáno: 2023, Vydal Portál, Praha

Počet stran: 96 nečíslovaných stran

Vazba knihy: brožovaná

ISBN: 978-80-262-2073

Knihu můžete koupit zde:

Výchova v MŠ | Není slůvko jako slůvko | Nakladatelství Portál (portal.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *