Nápadníček 2 – celoroční plán aktivit pro mateřské školy

Pracujete s dětmi v mateřské škole či různých zájmových kroužcích? Hledáte zajímavé inspirace pro práci s dětmi? Tak právě vám je určena novinka nakladatelství Portál s názvem Nápadníček 2, jejíž autorkou je Marcela Trantinová a kolektiv autorek. 

Hned na začátku příručky naleznete tabulku s příkladem plánu na celý týden. Kniha má celkem 8 hlavních témat, která jsou podrobně rozpracovaná. Jaká témata v publikaci najdete? Povolání, První pomoc není věda, S knihami se kamarádím, Kam, Karkulko, kam? Šel zahradník do zahrady, Týden plný radosti, Rodina a Na silnici pozor dej.

Každý vzdělávací blok je detailně rozpracován. Najdete zde přesnou charakteristiku tématu, dílčí cíle korespondující s cíli z RV PV, jak lze spolupracovat s rodiči. Dále aktivity od pondělí až do pátku. Součástí každého tématu je přesné rozdělení aktivit pro nepřímo řízené činnosti v centrech aktivit jako je Ateliér, Knihy a písmena, Manipulační a stolní hry, Hudba, Pokusy a objevy, Kostičky a autíčka, Domácnost, Pohyb a relaxace, Dílna, Dramatika a Pískovnička. Na konci každého bloku je uvedena tabulka pro umístění na nástěnku pro rodiče.

Autorky v této publikaci připravily pestrou nabídku různých aktivit, námětů na hudební či pohybové a polytechnické vzdělávání a mnoho dalších. Na konci publikace jsou k dispozici přílohy s pracovními listy i různými obrázky, a také seznam použité literatury a různé internetové zdroje, kde můžete dále čerpat.

Nápadníček je určen pro všechny učitelky mateřských škol, jak začínající, ta i pro ty zkušenější, kde mohou načerpat mnoho nápadů pro práci s dětmi. Publikace mě moc zaujala a těšila jsem se, až vyjde. Tato metodická příručka je naprosto báječná. Jelikož mám doma již první díl, moc jsem se na ten druhý díl těšila a rozhodně mě nezklamal. V mateřské škole pracuji již více než 10 let. Na začátku své pedagogické praxe jsem měla možnost tento vzdělávací program „Začít spolu“ poznat. I když pracuji jinde, některé prvky používám dodnes. Gardnerova teorie mnohočetní inteligence je velice zajímavá a propracovaná.

Kniha je přehledná, srozumitelně napsaná, plná zajímavých nápadů a aktivit, detailně rozpracovaná, s daným postupem i pomůckami, které k určité činnosti potřebujete. Nechybí ani souhrnná tabulka s konkretizovanými výstupy i činnostmi, které korespondují s cíli RVP MŠ.

Velké plus dávám za černobílé ilustrace Patricie Koubské, které tak nějak k dětským knihám a učitelským publikacím prostě patří. Dále fotografie, které zachycují různé činnosti i hotové výrobky. Tuto metodickou příručku mohu jen doporučit. A že jim doma mám opravdu hodně.

Nabízená témata korespondují s ročními obdobími, i se vzdělávacími oblastmi Dítě a společnost, Dítě a ten druhý, Dítě a jeho tělo, Dítě a jeho psychika, Dítě a svět. Při plánování vychází z RVP PV.

Publikace je vydána se souhlasem Step by Step ČR o.p.s., jediným držitelem licence na šíření vzdělávacího programu Začít spolu v ČR.

Tato metodická příručka navazuje na úspěšný první díl.

Ukázka z knihy:

Vzdělávací program Začít spolu je zajímavý, kreativní, respektující zájmy a silné stránky dětí a vychází z teorie mnohačetné inteligence. Stránky a schopnost každého jedince popsal americký psycholog H. Gardner ve své teorii mnohačetné inteligence. Prostřednictvím svých silných stránek děti rozvíjí svůj potenciál a učí se novým dovednostem. Takové pojetí vzdělávání vede děti k samostatnosti, zodpovědnosti vybranou činnost dokončit a následně použité pomůcky po sobě uklidit.

Několik slov o autorkách:

Marcela Trantinová je učitelka MŠ s mnohaletou praxí. Zabývá se logopedií, rozvojem komunikačních a řečových dovedností dětí. Pracuje jako učitelka MŠ a věnuje se sportovní činnosti dětí.

Jana Zetková vystudovala střední pedagogickou školu obor učitelství pro MŠ. Jako učitelka pracuje víc než 30 let. Je lektorkou keramické dílny pro děti.

Marie Bartošová působí jako učitelka MŠ. Věnuje se hudebním projektům a lektorství dětské jógy.

Petra Dvořáková je od roku 2010 ředitelkou Mateřské školy Šestajovice v Praze. Vystudovala Univerzitu Hradec Králové, obor Pedagogika předškolního věku. Je lektorkou programu Začít spolu.

Několik slov o ilustrátorce:

Patricie Koubská je výtvarnice a učitelka. Ilustrovala řadu dětských knih a vede výtvarné dílny pro děti. Vystudovala Střední odbornou výtvarnou školu Václava Hollara v Praze a Pedagogickou fakultu UK. Zabývá se kresbou, malbou a ilustrací. Vystavuje samostatně i kolektivně. Žije v Kutné Hoře.

Autor: Marcela Trantinová a kol.

Ilustrace: Patricie Koubská

Žánr: metodická příručka

Vydáno: 2022, Portál, Praha

Počet stran: 157

Vazba knihy: brožovaná

ISBN 978-80-262-1964-4

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *