Myšák Kryštof a ponorka- dobrodružný a velmi poučný příběh pro všechny děti

Máte rádi příběhy o zvířatech a přírodě? Hledáte poučný a zároveň dobrodružný příběh pro vaše děti či vnoučata? Tak právě vám je určena kniha Ivy Hoňkové s názvem Myšák Kryštof a ponorka. Pojďte se na to společně se mnou podívat. Čeká vás velmi příjemné letní čtení nejen k vodě. 

Myšák Kryštof jednoho dne objeví malou ponorku, neváhá a pustí se do její opravy. Zachrání úhořici Žofku, pomůže uklidit nepořádek na dně řeky, udělají radost jedné malé holčičce, a nejen ji. Myšák Kryštof se velmi dobře stará o jednu řeku. Společně se všemi obyvateli řeky zažije nespočet vodního dobrodružství.

Kniha je opravdu nádherná. Velice dobře se četla. Nesmírně se mně líbí její obsahové zaměření, jelikož mám doma dva vášnivé rybáře a život ve vodě i u vody je mně blízký. Navíc mám doma i syna se jménem Kryštof, takže tato kniha byla jasnou volbou si ji přečíst. Pohádky i ilustrace Ivy Hoňkové taktéž miluji. Příběhy na sebe navazují, dobře se čtou. Jsou doplněny nádhernými celostránkovými i drobnými ilustracemi, které dotváří dobrodružný příběh. Líbí se mně, jak autorka velmi poutavou a poučnou formou dětem vysvětlila, jak se máme v přírodě chovat, že nemáme znečišťovat naše životní prostředí, nic neházet do vody a jaké to může mít vlastně potom následky. Žádné smetiště se u řeky dělat prostě nesmí.

Čeká vás celkem 13 příběhů na 112 stranách.

Knihu doporučím všem, co mají rádi příběhy o přírodě, o rybách a nejen jim.

Ukázka z knihy:

„No vida, dnes mám pomocníka. To je dobře. Spolu nám to půjde líp, “ pomyslel si Kryštof, ale nahlas nic neřekl. Jak už víme, v potápěčském obleku bez podvodního telefonu ho nikdo neslyšel.

A tak se pustili do práce. Z říční škeble postupně vytahovali mince i těžké perly.

„Jednu perlu mi, prosím, nechte,“ špitla škeble na žabáka.

„Tady tu růžovou.“

„Vážně? A nač ti bude?“ podivil se.

„No, budu se s ní parádit na škeblím plese. Každá škeble touží mít v sobě perlu jako opravdové perlorodky v moři,“ usmívala se.

„Když si to madam přeje,“ pokrčil rameny.

Kryštof pak kývl na Bonifáce a ukázal zdvižený palec na znamení, že mají hotovo, že škeble byla konečně zbavena zátěže a mohla se zavřít. Kapříci ji vyzvedli z truhly a položili do štěrku na dně.

„Moc vám děkuji za záchranu,“ řekla. „A teď, jestli mne omluvíte, musím plout dál s proudem. Už je vážně čas, abych někde nakladla vajíčka.“ Zaklapala skořápkou na rozloučenou a nechala se řekou odnášet do klidnějších vod.

Několik slov o autorce:

Iva Hoňková je malířka, spisovatelka, ilustrátorka. Narodila se ve Studénce, kde žije a kreativně tvoří. Od malička ráda kreslí. Miluje techniku všeho druhu, zajímá se o historii a ráda cestuje. Oblíbila si akvarelovou techniku malby, kterou nejčastěji používá pro své obrazy i ilustrace. Od roku 2005 aktivně píše knihy pro děti. V posledních letech jsou to knihy, především o strojích (vlaky, letadla, nákladní auta), které si občas sama ilustruje.

Pracuje jako kurátorka archivní sbírky ve Vagonářském muzeu ve Studénce a řadu let je členkou Klubu přátel Suchdolu nad Odrou – sekce letecké muzeum. Jak sama říká, práce je jejím koníčkem. Ve volném čase maluje především letadla, parní lokomotivy, auta a pamětní listy válečných hrdinů.
Na svém kontě má několik desítek knih a mezinárodních výstav. V roce 2018 získala cenu laureáta v mezinárodní soutěži v Sankt-Petěrburgu za vystavené akvarelové obrazy k tématu první světové války.

Autor: Iva Hoňková

Ilustrace: Iva Hoňková

Edice: Pohádkové čtení

Žánr: kniha pro děti

Vydáno: 2023, Grada pod značkou bambook, Praha

Počet stran: 112

Vazba knihy: pevná šitá vazba

ISBN: 978-80-271-3569-1

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *