Moje pocity-encyklopedie pro děti

Pracujete s dětmi? Hledáte zajímavou publikaci o emocích? Řešíte nějaký problém a nevíte, jak z toho ven? Tak právě vám je určena encyklopedie pro děti s názvem Moje pocity. Vydal ji Portál, letos v Praze. 

Hned na začátku knihy autorka vysvětlila, k čemu kniha slouží a pro koho je vlastně určena. Následuje dopis dětem, proč jim tato kniha může být velkým pomocníkem, jaké emoce jsou,  jak s nimi vlastně pracovat. Kniha má celkem 6 kapitol, je zakončena poděkováním autorky a zdroji další literatury, z které můžete dále čerpat. V našem životě existuje 6 základních emocí, které zažíváme dnes a denně. A je to štěstí, údiv, strach, smutek, vztek a odpor a mnoho dalších. Např. úleva, naděje, či žárlivost. Naše pocity a emoce mohou ovlivňovat nejen nás, ale i kamarády, to jak se k nim chováme, ve škole, mimo školu, ale i doma v rodině. Jsou nesmírně důležité a je třeba je umět chápat, ale i zpracovávat. Někdy to není opravdu nic jednoduchého.

Součástí encyklopedie jsou i různé knihy a aktivity, které nám pomohou lépe pochopit sami sebe, jak se s emocemi vypořádat, jak je lépe vnímat, povzbuzení, že každá emoce má nějaký svůj význam, může se i opakovat. Také zde najdete vysvětlení, co znamená smíšená emoce, jaké jsou mé silné a slabé stránky a v čem jsem jedinečný/á. Dále zde najdete sedm kroků ke klidné mysli, měřič sebevědomí, co dělat když cítím vztek, smutek atd.

Kniha je určena pro všechny děti školního věku, pedagogy, kteří s touto věkovou kategorií pracují, ale i pro všechny rodiče dětí.

Tato publikace by vám i dětem měla poradit se svými emocemi, naučit se je zdravě sebevyjadřovat, umět se vypořádat s negativními emocemi, nenechat se jimi ovládat.

Kniha je naprosto skvělá a musím říci, že mě moc zaujala po mnoha směrech. Ať už svým obsahovým zaměřením, tak i po stránce zpracování. Myslím si, že je nesmírně důležité, aby děti dokázaly už od útlého věku svoje pocity a emoce vyjadřovat a umět s nimi pracovat, protože si to nesou s sebou celý život, až do dospělosti. Podobná příručka na knižním trhu rozhodně chyběla. Měla by být nápomocna pedagogům, ale i rodičům dětí, kteří se potýkají s nějakým problémem a možná neví, jak dětem nejlépe pomoci. Líbí se mně i její grafické a barevné zpracování, ale i mnoho sebetestů a kvízů, které nám pomohou se lépe poznat. Knihu ilustrovala Sára Koubská a myslím si, že se jí to moc podařilo. Její milé ilustrace budou čtenáře bavit.

Ukázka z knihy:

Šest hlavních emocí:

Promluvíme si o šesti nejdůležitějších emocích, které zažívá každý člověk. Tyto emoce v tobě můžou vyvolat taky spoustu rozmanitých pocitů.

Štěstí: Když cítíš štěstí, možná se usmíváš nebo se směješ. Možná dokonce tancuješ a prozpěvuješ si svoji oblíbenou písničku. Štěstí způsobuje, že se cítíš dobře ohledně takových věcí ve tvém životě, jako je škola, přátelé a ta písmenka, kterou se ti ráno povedlo výborně zvládnout.

Údiv: Údiv se dostaví, když se stane něco, co vůbec nečekáš. Když cítíš údiv, možná nakrčíš čelo. To je tím, že nemáš jistotu ohledně toho, co se právě stalo. Možná otevřeš pusu, možná dokonce trochu nadskočíš. Údiv může vzápětí vyvolat pocit štěstí, ale také obavy nebo znepokojení. Záleží na tom, o jaké překvapení jde.

Strach: Když ti připadá, že jsi v nebezpečí, nebo máš pocit, že by se mohlo stát něco zlého, zažíváš strach. I referát před celou třídou může vyvolat tuhle emoci. Možná uskočíš, něco hodíš po pavoukovi, naskočí ti husí kůže nebo tě před vyučováním rozbolí žaludek.

Smutek: Když cítíš smutek, je ti do pláče nebo si přeješ zůstat o samotě. Tento pocit se může objevit, když přijdeš o domácího mazlíčka, nebo třeba jen ztratíš hračku. Smutek můžeš cítit i v případě, že ti ve škole někdo nadává nebo se nedostaneš do fotbalového týmu.

Vztek: Jestli ti někdy připadalo, že snad vybuchneš, patrně šlo o pocit vzteku. Vztek se dostaví, když se stane něco, co se ti nelíbí. Možná cítíš vztek, když se k tobě někdo zachová nespravedlivě, když rozbiješ oblíbenou hračku nebo ti máma zakáže přespat u kamaráda.

Odpor: Když cítíš odpor nebo znechucení, může ti připadat, že se pozvracíš. Tato emoce se objevuje, když někdo udělá něco hrozně nechutného. Taky ji můžeš zažít, když uvidíš nebo ucítíš něco, co páchne.

Několik slov o autorce:

Vanessa Green Allen je profesionální školní poradkyně z Raleighu v USA. Je kromě jiného autorkou knihy o školní šikaně. Vytvořila také webové stránky Savvy SchoolCouncelaer.com, Kde se dělí o nápady a zdroje se školními poradci z celého světa.

Autorka: Vanessa Green Allen

Ilustrace: Sára Koubská

Přeložila: Petra Diestlerová

Žánr: encyklopedie pro děti, literatura pro děti a mládež

Vydáno: 2023, Portál, Praha

Počet stran: 96

Vazba knihy: pevná, s laminovaným potahem

ISBN 978-80-262-2094-7

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *