Když jazýčkem zacvičíme, krásně se hned rozmluvíme – pohádky pro logopedickou prevenci

Hledáte zajímavé inspirace pro práci s předškolními dětmi? Pracujete v mateřské škole a vedete kroužek logopedické prevence? Máte doma předškoláka, který má potíže s vyslovováním některých hlásek? Tak je tato publikace určena právě vám. Děti s logopedickými vadami opravdu přibývá. Řeč je v našem životě nesmírně důležitá a jedná se o komplexní záležitost. Jde ruku v ruce s hrubou i jemnou motorikou, grafomotorikou i naším smyslovým vnímáním. Tato publikace vám bude velkým pomocníkem, jak všechny tyto dovednosti procvičovat a u dětí upevnit.  

V příručce najdete 14 logopedických pohádek. V každé logopedické pohádce jsou náměty na cvičení pusinky – různá artikulační a dechová cvičení. Po pohádce následuje pohádka vytvořená z piktogramů, které si s dětmi společně projdete a seznámíte se s nimi. Děti také pomocí obrázků vypráví daný příběh. Následují různé úkoly k procvičení grafomotoriky a omalovánka vztahující se k dané pohádce.

Jaké pohádky v tomto pracovním sešitě najdete? Především pohádky, které můžete využít při práci s dětmi během celého školního roku od září až do června, a to o holčice Zuzance, která se chystá do školky, o krtkovi a zahrádce, o drakovi, o zvířátkách v lese, i čertech a Vánocích. Dále také o sněhulákovi. Nesmí chybět pohádky o Červené Karkulce, Budulínkovi, o jaře, i zvířátkách na farmě. Také třeba jaké je to na pouti, či u moře.

Co si díky této publikaci děti procvičí? Především správně rozhýbat pusinku, rozvíjí také zrakové a sluchové vnímání, předmatematické dovednosti, také grafomotoriku, utvářet si správný nácvik držení tužky a připravit se tak na 1.třídu, dále logické myšlení a mnoho dalšího.

Kniha je určena především rodičům dětí, kteří nemají žádné logopedické zkušenosti a chtějí se věnovat svým dětem. Tuto metodickou příručku taktéž ocení učitelky mateřských škol i logopedické asistentky, které hledají zajímavé inspirace pro logopedickou prevenci pro práci s dětmi.

Tato publikace mě zaujala. Od této báječné autorky mám již několik publikací a těším se, jak ji opět vyzkouším na dětech. Je přehledná, srozumitelně psaná, plná úžasných inspirací pro logopedickou prevenci i práci s předškolními dětmi. Pohádky jsou krátké a umožňují další práci s dětmi, např. si s nimi pohádku přečíst, vyprávět pomocí piktogramů, plnit různé úkoly, či si vymalovat tematickou omalovánku. Velké plus dávám za to, že jsou v publikaci černobílé ilustrace, které si děti mohou vymalovat. Jsou od Venduly Hegerové, které naprosto miluji a dětské, či logopedické publikace k nim tak nějak patří a nedokážu si je bez nich představit.

Součástí pohádky jsou náměty na artikulační a dechová cvičení, které dětem krásně procvičí pusinku a můžete je využít doma s dětmi, také v mateřské škole při skupinové logopedické chvilce.

Ukázka z knihy:

Za lesem stála chaloupka. Kouřilo se jí pěkně z komína (foukáme). V ní bydlel dědeček, babička a jejich vnouček Budulínek. Babička s dědečkem se chystali do města nakoupit a nařídili Budulínkovi, aby nikomu neotvíral. Babička mu připravila mističku s hráškem (jazykem uděláme mističku), kdyby měl hlad. Budulínek zůstal doma sám. Kolem chaloupky se procházela liška (olizujeme si rty kolem dokola). Nakoukla oknem, zaťukala (špičkou jazyka ťukáme za přední horní zuby) a zeptala se: „Budulínku, dej mi hrášku, povozím tě na ocásku!“ Budulínek se polekal (pusinku do písmene O), ale nakonec lišce otevřel. Sedl na ocas a liška ho vozila po světničce sem a tam (jazykem kmitáme do levého a pravého koutku). Budulínkovi se to líbilo a liška s ním vyběhla z chaloupky do lesa a šup do svojí nory.

Několik slov o autorce a ilustrátorce:

Marcela Kotová pracuje jako ředitelka mateřské školy. Napsala několik knih pro děti. V Portále vyšla její úspěšná Kniha pro začínající učitelky mateřských škol.

Vendula Hegerová se věnuje ilustrování knih a dekorativní tvorbě pro děti. Kromě knižní tvorby spolupracuje také s časopisem Puntík. Portál vydal řadu jejich knih pro předškolní děti s jejími ilustracemi, které jsou hravé, veselé a mezi dětmi oblíbené.

Autorka: Marcela Kotová

Ilustrace: Vendula Hegerová

Žánr: logopedická příručka

Vydáno: 2021, Vydal Portál, Praha

Počet stran: 64

Vazba knihy: brožovaná

ISBN 978-80-262-1895-1

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *