Domek plný úkolů – pracovní listy pro předškoláky, čerstvé školáky a hlavně pro radost

Máte rádi příběh? Tvoříte rádi? Chcete se dozvědět mnoho zajímavého o jedné ulici a jejich domech? Tak právě vám je určena publikace s názvem Domek plný úkolů, jejíž autorkou je Kateřina Markalousová. 

V knize je celkem 15 příběhů o jednom domě a jeho nájemnících, kteří tam bydlí a začínají různá dobrodružství. Na konci každého příběhu jsou otázky, pomocí nichž můžete ověřit, zda děti správně poslouchaly a zapamatovaly si souvislosti, dále jsou zde 3 pracovní listy s různými úkoly. Díky těmto úkolům si děti procvičí grafomotoriku, zrakové a sluchové vnímání, vizuomotoriku, prostorové a předmatematické představy, logicky přemýšlet, také časovou serialitu a slovní zásobu. V příbězích jsou tučně označena různá slovní spojení, která mají děti vést k přemýšlení nad jazykem, proč se to tak vlastně říká.

Pracovní listy jsou určeny předškolákům, školákům, učitelkám mateřských škol, vychovatelkám školních družin a rodičům těchto dětí.

V závěr knihy naleznete domeček, do kterého můžete dolepovat obrázky, které jsou součástí každého příběhu (kromě toho prvního).

Díky společnému čtení děti doplní daný obrázek podle slovních instrukcí. Pomocí nich si procvičují prostorové představy a sluchovou paměť a porozumění textu. Děti si pomocí obrázků doplní všechny nájemníky v domě. Zpětně pak mohou vyprávět příběh podle daného obrázku.

Kniha je naprosto báječná, je plná námětů pro práci s dětmi, krásných příběhů, které mohou děti zažívat s jejich nájemníky. Každý příběh je jiný, zajímavý. Hned v prvním příběhu poznáte celou ulici, pak paní správcovou, pana Korálka, pana Motyčky, cukrárnu u Růženky, ospalého Olíka, paní Koblížkovou a mnoho dalších zajímavých lidí a jejich osudy. Pojďte se s jejich osudy seznámit a zažít různá dobrodružství. Každý den je totiž jiný.

Autorka i ilustrátorka si daly velkou práci, aby se kniha líbila, jak dětskému, tak i dospělému oku. Ilustrace jsou nádherné a doplňují texty příběhů. Rozsah využití této knihy je opravdu široký. Zaujme předškolní děti, ale i ty školou povinné, které si mohou knihu přečíst samostatně, vymalovat a splnit různé úkoly a povídat si  nich se svými kamarády.

Na této knize si velice ním toho, že na první pohled jednoduchý námět o jednom domu, na druhou stranu jeho všestranné využití – čtení i tvoření zároveň. Libí se mně, jak na konci autorka přidala dům, do kterého si děti mohou vlepovat jejich nájemníky. Pojďte se na to společně se mnou podívat, hurá dobrodružství začíná.

Ukázka z knihy:

Představte si úplně obyčejné město. Řadu domů se špičatými střechami, náměstí s obchody, poštu, lékárnu. Všechno to je propletené dlouhými i krátkými uličkami. Po některých šlapete častěji. Možná proto, že jdou tím vaším směrem. Chodíte po nich každý den, protože třeba pospícháte do školky nebo do školy. Maminky a tatínkové tudy zase utíkají do práce nebo se jen tak procházejí a nahlížejí do výloh malých krámků.

Například když půjdete od náměstí doleva, projdete kolem lékárny, masny a obchodu s ponožkami a dostanete se až ke škole a školce s malou zahrádkou. Když se vydáte od Malého náměstí doprava, ulicí kolem květinářství, prodejny s rybářskými potřebami, obchodu s koly a koloběžkami a kolem kadeřnictví, přijdete až k poště. U pošty se můžete vydat doprava, okolo obchodu s obuví až k papírnictví.

Několik slov o autorce a ilustrátorce:

Kateřina Markalousová je speciální pedagožka s mnohaletou praxí v běžné i speciální mateřské škole. Aktuálně učí na prvním stupni základní školy. V Portále vyšla její úspěšná Kniha Špunti ve školce.

Petra Šolcová je autorka a ilustrátorka z Chomutova. Vystudovala Vyšší zdravotnickou školu v Mostě, obor Porodní asistentka. Píše a především ilustruje dětské knihy, tvoří originální barevné i černobílé ilustrace a obrázky, zejména s dětskou tematikou. Svou tvorbou přispívá rovněž do časopisů. Žije v Jirkově.

Autor: Kateřina Markalousová

Ilustrace: Petra Šolcová

Žánr: metodická příručka

Vydáno: 2022, Vydal Portál, Praha

Počet stran: 60

Vazba knihy: brožovaná

ISBN 978-80-262-1814-2

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *