Kamarád si se mnou hraje, školka vážně zábavná je – veselé aktivity pro celý rok

Pracujete v mateřské škole? Hledáte zajímavé projekty? Tak právě vám je určena kniha Kamarád si se mnou hraje, školka vážně zábavná je. Pojďte se na to společně se mnou podívat. 

Tato metodická příručka obsahuje čtyři projekty, které lze využít při práci s předškolními dětmi. Názvy projektů jsou:

1) Když se mi stejská, vezmu si pejska aneb Čtyři kapsy

2) Zeleninová pohádka aneb Když jde zajíc na nákup

3) Mikeš

4) Stolování aneb Jak myška vařila kašičku

Každý projekt obsahuje básničky, náměty na povídání, hry, aktivity na tvoření, písničky, úryvky z různých knih, pracovní listy, pohybové hry a omalovánky. Součástí projektů jsou ilustrace Patricie Koubské, dále také fotografie k daným aktivitám. Shrnutí na konci každého projektu dává možnost zhodnocení. Na konci této metodické příručky je pracovní postup na výrobu dlaňových loutek, obrázky a seznam použité literatury.

Všechny projekty jsou detailně rozpracované, náměty na různé aktivity jsou velmi pestré, postupy na tvoření jsou srozumitelně vysvětlené, fotografie doplňují texty. Ilustrace Patricie Koubské jsou velmi milé a k dětské literatuře se prostě hodí.

Publikaci doporučím začínajícím učitelkám, které ještě nemají zpracovaný zásobník různých aktivit a tato příručka bude pro ně velkým pomocníkem. Dále ji doporučím všem zkušeným učitelkám, které hledají zajímavé inspirace pro práci s dětmi.

Kniha se mně moc líbila a zaujala mě. Těším se, až ji využiji při práci s předškolními dětmi. Projekty jsou velmi specifické a opravdu detailně rozpracované, takže námětů na různé činnosti je v nich velké množství. Na své si přijdou i náročnější čtenáři, protože autorka čerpala z vlastních zkušeností a vše do detailu vyzkoušela na dětech a dovedla tuto příručku k opravdové dokonalosti.

Velmi mě zaujaly náměty a postup výroby dlaňových loutek, které lze využít na nepřeberné množství aktivit pro práci s dětmi.

Od této autorky mám již několik publikací a vždy se moc hodí a využiji ji při vlastních přípravách v mateřské škole. I když jako učitelka v mateřské škole pracuji již několik let, vždy se snažím něco nového, zajímavého a neokoukaného přinést pro svou práci.

Ukázka z knihy:

Sólo pro pokličku

Tancovala poklička

sólo nad hrncem,

napadla ji písnička,

hraná od konce.

Zpíváme část písničky a pak si děti vyzkoušejí, jak poklička poskakuje a tancuje – poskoky na místě, pak se opět posadí a příběh pokračuje.

Ale, ale, kdopak se to tady schovává.

Dojdeme do poklice a vyndáme mlýnek na kávu. Zjišťujeme od dětí, zda vědí, co to je.

Pokud nevědí,  napoví nám písnička.

Přidal se k ní na doby mlýnek na kávu,

a tak mělo nádobí

malou oslavu.

 

Hra na tělo – rytmické ťukání do stehen, na boky, prstíkem do dlaně, na zadeček a apod.

 

Několik slov o autorce:

Miroslava Baxová je učitelkou mateřské školy. Řadu let se věnovala loutkovému divadlu. V Portále vydala dvě velmi úspěšné knihy, Aby nás to spolu bavilo celý rok a Hrajeme si, nezlobíme, o světě pak leccos víme. Publikuje také v časopise Informatorium 3-8.

Autorka: Miroslava Baxová

Ilustrace: Patricie Koubská

Žánr: metodická příručka

Vydáno: 2022, Portál, Praha

Počet stran: 157

Vazba knihy: brožovaná

ISBN 978-80-262-1962-0

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *