Emička a její přátelé-milé vyprávění pilné včeličky

Máte rádi pohádky o včelách? Hledáte pohádkovou knížku pro začínající čtenáře? Chcete se dozvědět mnoho zajímavostí z jejich života? Tak právě vám je určena novinka Lenky Jakešové s názvem Emička a její přátelé, kterou vydalo vydavatelství Akcent, Drahomír Rybníček v Třebíči. Tak se pěkně uvelebte a nechce si vyprávět pokračování o malé včeličce Emičce. 

Emička je moc šikovná a pilná včelička. Určitě jste se s ní seznámili již v prvním díle Příhody včeličky Emičky. Pokud ne, nevadí, pozorně poslouchejte a přitom se dozvíte, koho Emička potkala na svých cestách za pylem, co se dozvěděla, a s kým si vlastně povídala. Poznala voňavou třešeň, nádherně modrou chrupu, jasně žlutou pampelišku, potkala motýle Vavřince, čmeláka, či mšici Agátu a mnoho a mnoho dalších zajímavých obyvatel lesa, luk i okolí.

V knize se celkem 8 krátkých příběhů o pilné včeličce Emiččce. Na konci každého příběhu naleznete básničku a pohybovou aktivitu pojící se k danému příběhu. Na konci knihy jsou zajímavé informace o včelách i medu, také recept na zdravý bylinkový čaj s medem i jednu bonusovou pohybovou hru „Na včelky“ a Malou pohádku o včelce. To vše se nakonec vešlo do této báječné knihy plné příběhů, básniček i pohybových aktivit, vonících po medu. Pojďte se pohodlně usadit, předtím si uvařte výtečný bylinkový čaj, jak jinak, než s medem a pozorně poslouchejte. Nebojte, nebudete jen sedět, také si hezky zaskáčete a zadovádíte. To vše tato kniha rozhodně dovolí.

Kniha je opravdu nádherná a přečetla jsem si jedním dechem. Jelikož jsem četla již první díl o neskutečně pracovité včeličce Emiččce, nemohla jsem si nechat ujít její pokračování. Věřte, že jsem udělala dobře. Mám moc ráda knihy o včelách, jelikož jejich život mě fascinuje již od dětství. Jako malá holka jsem koukala přes plot k sousedům, kde včely měly, toužila jsem je mít také na naší zahradě. Toto společenství je opravdu fascinující a neskutečné. Jak všechny včely fungují, pracují, jaké vlastně v této skupině zaujímají místo.

Kniha je psaná příjemným, srozumitelným jazykem, plná zajímavostí o včelách i jiných obyvatelích lesa, louky, také mnoho krásných básniček, ale i námětů na pohybové aktivity, které rozhodně využijí učitelky mateřských škol při své práci s dětmi. Také vedoucí různých pohybových kroužků. Doporučím ji ale všem milovníkům včel i zvířat, rodičům i prarodičům, kteří hledají pro své děti a vnoučata milý příběh. Ilustrace Nikoly Hauptigové tak nějak ke knihám paní Lenky Jakešové patří a už si bez nich žádnou její knihu nedokážu představit. Jsou milé, zahřejí u srdíčka.

Ukázka z knihy:

Malá pohádka o včelce

Vzduchem letí včelka malá,

slunko letní hřeje, sálá.

„Teplo je mi, “ vzdychla k letu,

pak zasedla tiše v květu.

 

Sosala, sosala,

stín v kvítečku hledala.

Kytička jí pomoct touží,

před sluncem ji schovat zkouší.

 

„Děkuji ti, květinko,

zchladilas mě malinko

a nektaru dopřála,“

na kytku se usmála.

 

Kytička se také culí,

včelička se trochu tulí.

Kvíteček ji kolíbá,

špitne:

Já tě pohlídám.“

Pomalu se večer blíží,

očička se včelce klíží:

„Achich, to bych spinkala,“

zavrněla klimbala.

Informace o autorce:

Lenka Jakešová se narodila v roce 1966 ve Frýdlantě v Čechách. Vystudovala Střední pedagogickou školu v Liberci. Od ukončení studia do roku 2007 pracovala jako učitelka v MŠ ve Frýdlantě v Čechách, kde dlouhá léta vedla pěvecký sbor Vlaštovky. Od roku 2007 pracuje spolu se svým manželem v oboru geodézie. Na mateřskou školu ale nezanevřela. Nyní v Hejnicích vede pěvecký sbor Zvoneček. Navštěvuje mateřské centrum Mateřídouška, taktéž v Hejnicích, kde hraje a zpívá maminkám a jejich malým ratolestem. V roce 2018 vydala zpěvník pro děti od předškolního do mladšího školního věku Písničky pro děti, které se dočkalo dvou pokračování. Kniha Kamarádi na výletě je autorčina pohádková prvotina, která je doplněna písničkami vhodnými pro děti předškolního věku.

Více informací o autorce i jejich publikacích najdete zde:

https://zpivameslenkou.webnode.cz/

https://zpivameslenkou.webnode.cz/audioknihy/

Několik slov o ilustrátorce:

Nikola Hauptigová se narodila ve Frýdlantě v Čechách, kde již několik let provozuje své masérské studio. Mezi její největší koníčky řadí fotografování, šití, cvičení, běhání, kreslení a malování. Ilustrovala knihu Nezbedné příhody malého Mňouka, která vyšla začátkem roku 2021 v nakladatelství Akcent. Má dvouletou dceru, které se naplno věnuje.

Autor: Lenka Jakešová

Ilustrovala: Nikola Hauptigová

Žánr: kniha pro děti

Vydáno: 2023, Vydalo vydavatelství Akcent, Drahomír Rybníček, Třebíč

Počet stran: 60

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-7497-463-2

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *