Dědečku, vyprávěj o Vánocích – etiketa a etika pro děti

Vánoce se kvapem blíží a vy už možná přemýšlíte, jakou knihu dětem věnovat třeba čertovi, andílkovi, ale především Mikuláši, která vás provede celým adventním časem a pomůže vám i vašim dětem nebo vnoučatům přiblížit tradici těch nejkrásnějších svátků roku, jimiž Vánoce rozhodně jsou. Každý z nás si určitě vzpomíná na ty své, jak je s rodiči prožíval. Díky této novince s názvem Dědečku, vyprávěj o Vánocích se dozvíte vše potřebné a určitě zavzpomínáte na ty vaše. 

Již posedmé se setkáte s laskavým dědečkem a jeho vnučkou Viktorkou. Kniha má 128 stran. Je rozdělena na 20 kapitol. Na konci je obsah. Publikace je doplněna půvabnými obrázky Jany Fernandes, která ilustrovala první tři díly série. Dědeček je ten nejúžasnější děda na světě a Viktorka ho opravdu miluje. Vždy za ní přijede a o něčem zajímavém vypráví. Jeho vyprávění je velice poutavé a poučné a Viktorka vždy bedlivě poslouchá. Tentokrát je to o Vánocích, o adventním věnci, o různých tradicích. Viktorka společně s dědečkem napíše dopis Ježíškovi, uvidí a zažije vánoční trhy, navštíví dětský domov, kam dětem donese své hračky, pomáhá mamince s cukrovím. Dále se také dozví, jak slavily svátky dříve, jak je to dneska, navštíví s dědečkem památky v Praze, zažije tu pravou vánoční besídku, naučí se připravovat sváteční tabuli i se správným stolováním, poslechne si nádherný vánoční příběh, dostane krásné dárky, ale především zažije ty nejkrásnější vánoční svátky díky jejímu dědečkovi a rodičům.

Kniha je velice srozumitelně psaná, poutavou formou se děti, ale i dospělí dozví o původu Vánoc, zvycích, i to, jak se vlastně při takové příležitosti máme chovat. Uvnitř audiokniha na MP3 CD. Kniha je určena pro děti od 4 let. Kniha je naprosto báječná a myslím si, že se opravdu povedla jako předchozí díly o etiketě a etice. Knihu ocení rodiče, prarodiče, ale i učitelky mateřských a základních škol, které s dětmi taktéž prožívají tento předvánoční čas a tato kniha jim pomůže dětem přiblížit nejkrásnější svátky v roce, jimiž jsou rozhodně Vánoce. Čtení jsem si užila od začátku až do konce a příběhy malé Viktorky mě bavily. Nesmírně si cením toho, že se autor věnuje slušnému chování v různých oblastech, jelikož si myslím, že v dnešní době to slušné chování schází i mnoha rodičům a tato publikace by to měla napravit.

Ukázka z knihy:

Teď už se můžeš těšit, že ti Ježíšek přinese dárky, o které jsi mu napsala, pochválil dědeček Viktorku. „Ale doba adventu je krásná ještě v tom, že si lidé pomáhají a věnují se dobročinnosti.“

„Co to je dobročinnost?“ zeptala se Viktorka.

„Lidé by měli konat dobro, pomáhat těm, kteří v životě neměli takové štěstí jako my. Měli bychom myslet na děti, které nemají rodiče nebo jsou z chudé rodiny, na osamělé staré lidi, na pejsky a kočičky v útulcích. Těm všem bychom právě v době adventní měli pomoct.

Co kdybys vybrala hračky, se kterými si už nehraješ, a věnovali bychom je dětem v dětském domově, které jich nemají zdaleka tolik co ty? Možná bys mohla vybrat i nějaké oblečení, ze kterého už jsi vyrostla, ale za něž by ti byly jiné děti vděčny?“

„To je dobrý nápad!“ zvolala Viktorka. „Mám plno hraček, a jestli by nějaké děti potěšily, hned jim nějaké vyberu. Ale jak jim to dáme?“ zarazila se.

„Myslel jsem na to. Vyjednal jsem návštěvu v dětském domově nedaleko odtud. Můžeme tam zajít a tvoje dárky jim předat. Budeš mít hezký pocit, že jsi jim udělala radost.“

Několik slov o autorovi:

Ladislav Špaček (narozen 17.srpna 1949, Ostrava)

Český spisovatel, redaktor, moderátor, pedagog a bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla. Ladislav Špaček vystudoval Pedagogickou fakultu v Ostravě a Filosofickou fakultu univerzity Karlovy v Praze. Později se na pražské univerzitě věnoval vyučování historického vývoje české gramatiky. Působil jako novinář ze zpravodajství Československé televize, a poté jako mluvčí prezidenta republiky Václava Havla. Je známým propagátorem společenské etiky, o které napsal i několik knih. Pořádá přednášky o společenské etiketě, umění komunikace s médii apod. Připravil a účinkoval v naučném televizním pořadu Etiketa.

Informace o ilustrátorce:

Jana Fernandes (1977) absolvovala obor výtvarná výchova na PedF UK a stáž na Laponské univerzitě ve finském Rovaniemi, kde se mj. věnovala vytváření soch z ledu. Pracuje jako grafická designérka v kanadském Vancouveru. Pravidelně přispívá do časopisu Sluníčko a ve spolupráci s Taťánou Le Moigne vytvořila sadu deskových her pro nejmenší děti (Vadí? Nevadí!Nešťourej se v nose!Dávej bacha!To je bašta!). Ilustrovala i předešlé svazky příběhů o Viktorce a dědečkovi.

Autor: Ladislav Špaček

Ilustrace: Jana Fernandes

Série: Dědečku, vyprávěj

Žánr: kniha pro děti, naučná literatura předškoláci

Počet stran: 128

Vydáno: 2022, Euromedia Group, a.s., v edici Pikola, Praha

Vazba: pevná, s laminovaným potahem

ISBN 978-80-242-8209-1

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *