Bylinková babička-kouzelné pohádky na dobrou noc, které voní bylinkami

Byla jednou jedna babička a ta měla sedm vnoučat: čtyři holčičky a tři kluky. Tak začíná anotace knihy Bylinková babička. Víte, co je svatojánská bylinka, smradlavka, marunka či voněkras? Máte rádi bylinky a chcete se o nich něco dozvědět? Hledáte velmi laskavé a milé pohádky? Lucie Hlavinková je autorkou nádherné knihy Bylinková babička, která vyšla v nakladatelství Albatros v únoru 2024. Pojďte se na to společně se mnou podívat. 

Bylinková babička si pro vás připravila příběhy o 7 bylinkách, tak jako má 7 vnoučat. A jsou to: třezalka, lípa, hluchavka, chrpa, heřmánek, bez černý a dobromysl. Třezalka pomohla Terezce lépe spát, zlepšit náladu, když se jí spolužáci posmívali, že má pihy. Matěj se často bojí a je pořád zima. I s tím si ví babička rady. Uvaří mu čaj z lipového květu. Matěj se totiž začal předvádět před Šimonem a nakonec se ošklivě nachladil. Babička je ale kouzelná a vždy si se vším poradí. Jáchym je pořádné kvítko z čertovy zahrádky. I u něj babička ví, jak na to. Viktorka má potíže s očima a babička má na to další zázračnou bylinku, jež je chrpa. Kamilka je velká nešika a často má na těle nějaký škrábanec či odřeninu. Heřmánek jí pomůže na všechny její neduhy.

Na každé rostlince či stromu usilovně pracují víly, skřítci, ale i andělíčci, kteří dokonale odvádí svou práci a díky babičce, protože je kouzelná, jim umožní podívat se do světa pohádek a tyto skřítky a víly vidět dětskýma očima.

Šimon miluje sladké a nezdravé jídlo. I pro něj má babička bylinku a tou je oregano. Co dobrého mu z něj upeče?

Z příběhů plyne ponaučení, že nikomu se nikdy nemáme smát, za to, jak vypadá, je lepší říci své trápení hned, nedělat to, co se nemá, co máme zakázané. Dále také pomáhat druhým, pečovat o své zdraví, jíst pestrou stravu, vážit si věcí kolem sebe a nebýt lhostejný vůči okolí a také pečovat o naši přírodu a neplýtvat s ničím.

Kniha Bylinková babička potěší všechny milovníky bylinek, laskavých příběhů, ale i těch, kteří hledají pohádky s ponaučením. Čtení jsem si opravdu moc užila a pohádky se mně nesmírně líbily. Od této autorky mám doma několik knížek. Rozhodně mě baví její osobitý styl psaní a těším se na další její počin. Pohádky a bylinky mě provází již od mého útlého dětství. Už jako malá holka jsem chodila po lesích, loukách a sbírala různé bylinky, sušila je, vyráběla herbáře, malovala je, poznávala podle atlasů Marie Treben. Tato vášeň mě vydržela až do dospělosti a jsem za to moc ráda. Když jsem viděla v edičním plánu nakladatelství tuto knihu, moc jsem si přála na ni napsat recenzi. Tímto moc děkuji nakladatelství Albatros za poskytnutí recenzního výtisku.

Příběhy jsou krátké, každý z nich se věnuje nějaké bylince a nějakým starostem babiččiných vnoučat. Naštěstí je babička kouzelná, vždy dokáže pomoci, poradit, povzbudit a potěšit a ví si rady, jak to vše vyřešit. Ilustrace Alžběty Gobelové se k příběhům rozhodně hodí, jsou milé, jemné a zahřejí u srdíčka.

Kniha velmi dobře poslouží ke společnému čtení s dětmi, kdy si o příbězích můžete společně s dětmi vyprávět, ale i k samostatnému čtení dětí. Příběhy se jim budou moc líbit. Po jejich přečtení možná budou mít touhu vyrazit do přírody a danou bylinku hledat. Možná budou chtít najít heřmánkové víly, hluchavkové skřítky, či třezalkové víly. Kdo ví?

Chcete prožít ty nejlepší prázdniny u babičky, se spoustou zábavy, dobrodružství provoněné bylinkami? Tak neváhejte a pusťte se do této skvělé novinky od Lucie Hlavinkové.

Kniha je určena pro dobrodruhy od 5 let.

Ukázka z knihy:

Byla jednou jedna babička a ta měla sedm vnoučat. Čtyři holčičky a tři kluky. A byla to babička opravdu neobyčejná. Nejen že si statečně vzala všechna svoje vnoučata o prázdninách k sobě na chalupu, ale také znala každou léčivou bylinku rostoucí na louce, na mezi i v lese. Tahle babička měla také jedno velké tajemství. Nikdo totiž netušil, že je kouzelná. Ani její vnoučata nevěděla, že jejich babička umí vidět v přírodě neviditelné, tajuplné a čarovné věci, které jiní lidé ani nepostřehnu. Díky tomu uměla vyléčit každou bolístku, nemoc i trápení.

Několik slov o autorce:

Lucie Hlavinková se narodila a celý život žije v Brně. Studovala historii a religionistiku na FF MU. Věnuje se výuce, překladům a psaní. Dlouhá léta psala „do šuplíku“, až v roce 2016 zvítězila v literární soutěži nakladatelství Albatros s knihou pro děti s názvem Projekt pes (ten můj), která se dočkala několika pokračování. U knížek pro děti zůstala a navázala neméně úspěšnou sérií Sesterstvo. První kniha pro dospělé s názvem Sestry Foxovy, životopisný historický román o zakladatelkách spiritismu, autorce vyšla v roce 2017. O dva roky později vydala v nakladatelství Motto historický román s detektivní zápletkou Apatykář a román o osudech slavného salonu v 50. letech Kdo šije u Podolské?

Autorka: Lucie Hlavinková

Ilustrace: Alžběta Gobelová

Graficky upravila: Hana Mičková

Žánr: kniha pro děti, humor pro děti

Vydáno: 2024, Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2024, ve společnosti Albatros Media, a.s.

Počet stran: 64

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-00-07266-1

Knihu můžete koupit zde:

Bylinková babička | Albatrosmedia.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *