Důvod k naději – Moje cesta životem

Máte rádi přírodu? Není vám lhostejné, jak to s naší přírodou vypadá? Chcete si přečíst inspirativní poselství britské antropoložky, bioložky a ekoložky Jany Goodallové? Tak právě vám je určena novinka, kterou vydalo Nakladatelství KAZDA v Brně v roce 2022. 

Kniha pojednává o životě šimpanzů v Africe, její poznávání, o jejich životě, to jak se chovají, jaké používají nástroje, jaké emoce projevují i to, jak si mezi sebou ubližují. Čeká vás nesmírně zajímavá sonda do života těchto primátů, bez příkras, tak jak to opravdu v divočině chodí. Kniha je velmi emotivní, plná zajímavostí, inspirativní, černobílých fotografií, budete chtít číst dál a dál, protože nepřestanete žasnout, jak jsou nám šimpanzi vlastně podobní. Autorka se zabývá též problematikou ochrany nedotčené přírody, předkládá tak inspirativní poselství, stejně hluboké jako poznání, ke kterému došla na své cestě za hledáním naděje nejen uprostřed nedotčené přírody.

Celý svůj život zasvětila přírodě a její ochraně a její působení už dávno přesáhlo oblast vědy. Stala se poslem míru OSN, cestuje po světě se svým projektem pro mladé Roots & Shoots (několikrát navštívila také Českou republiku), přednáší a věnuje se i dalším humanitárním projektům.

Světově uznávaná bioložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová změnila svým výzkumem v šedesátých letech 20. století pohled na chování šimpanzů. Šimpanze v africké Gombe sledovala přes 45 let. Díky těmto cestám ji vděčíme za mnoho zajímavých poznatků i důležitých informací. Za celoživotní přínos v oblasti výzkumu myšlení zvířat a rozvoje lidstva obdržela v roce 2021 prestižní Templetonovu cenu.

Kniha mě naprosto uchvátila a čtení jsem si užila od začátku, až do konce. Musím říci, že se opravdu povedla a rozhodně stojí za přečtení. Doporučím ji všem, co mají rádi přírodu, především Afriku a šimpanze, dále těm, co si chtějí přečíst emotivní příběh o hledání cesty, naděje, lásky, těm, co jim není lhostejné, jak to s naší přírodou vypadá. A kdo se v této kolonce nenašel, tak knihu doporučím i jim, protože si zaslouží, aby si ji přečetlo, co nejvíce lidí. Každý si v ní najde určitě to své, poznání, naději, nespoutanou přírodu, neskutečnou lásku k šimpanzům a nejen to. Kniha má v sobě neskutečné duchovno, která vás nenechá jen tak být, nutí vás přemýšlet o životě, o sobě, o víře v Boha..

Autorka velmi humorně, s nadhledem a jistou nadsázkou svou celoživotní pouť, od narození až do roku 2003. Celý její příběh je jisté poselství, že skutečně existuje důvod k naději.

„Jana Goodallová se vydala do pralesa, aby studovala pozoruhodný život šimpanzů – a vyšla z pralesa, aby je zachránila.“

Kniha je rozdělena na 16 kapitol, na začátku na vás čeká poděkování, na konci epilog, poznámka autorky a informace o institutu Jane Goodallové. V knize najdete i několik básní.

Ukázka z knihy:

V knize mě zaujalo několik myšlenek, které jsem si napsala. Tato je jedna z nich:

„Nedokážeme žít v míru sami sebou,

pokud nebudeme žít v míru s přírodou.“

Přestože nebylo dne, kdy jsem se šimpanzi nesetkala, mnohdy jsem musela čekat nekonečné hodiny. Bylo důležité zůstat po celou tu dobu ve střehu, protože šimpanzi se často přesouvali v malých skupinkách nebo jednotlivě a v naprosté tichosti. Mnohdy mě upozornil jen pohyb ve větvích nebo zvuk zlomené větvičky. Mnohokrát to byl jenom pavián nebo opice, nikoli šimpanz. jeden z vědců, který mě v těch dnech navštívil, se divil, proč si čekání na šimpanze nekrátím čtením. Jak bych mohla? Tolik bych toho zmeškala!

Několik slov o autorce:

Britská antropoložka, bioložka a ekoložka Jane Goodallová (* 1934) se o zvířata zajímala už v dětství. Proslula tím, že v africkém pralese v Gombe studovala život a chování šimpanzů ve volné přírodě. Jejich výzkumu a ochraně přírody se věnuje celý život a patří mezi největší odborníky na chování primátů. V roce 1977 založila Institut Jane Goodallové (The Jane Goodall Institute), jehož cílem je výzkum, vzdělávání a ochrana divoké přírody. Časopis Time ji zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Je autorkou řady knih a studií, o jejím pozoruhodném životě vznikají filmy i dokumenty.

Autor: Jane Goodallová  a Phillip Berman

Přeložil: Martin Kupka

Překlad básní: Vojtěch Ettler

Počet stran: 304 a 16 stran černobílých fotografií

Vydáno: 2022, Nakladatelství KAZDA, Brno

Vazba: pevná s papírovým přebalem

ISBN 978-80-7670-075-8

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *