Pravda nebyla k dostání – historický román o pravdě

Chcete si přečíst román z doby normalizace? Máte rádi silné příběhy, o hledání pravdy a rodinném tajemství? Neváhejte a přečtěte si román z pera Lucie Hlavinkové s názvem Pravda nebyla k dostání. Rozhodně nebudete litovat.  

Píše se rok 1982 a Jana ve svých patnácti letech nachází sešit plný podivných zápisků její matky. Její otec před rokem zemřel. Vůbec těm zápiskům nerozumí a snaží se zjistit, proč je vlastně maminka psala co jí k tomu vedlo. Prarodiče se o některých věcech nechtějí bavit a Jana prostě cítí, že chce vědět celou pravdu. Proč jsou u nich některé věci tabu? Co před ní její matka i její prarodiče skrývají? Dozví se Jana celou pravdu? Dokáže zjistit, jak to všechno vlastně bylo? Tak to už se nechte překvapit a pusťte se do čtení, čeká vás opravdu silné čtení, nad kterým budete muset přemýšlet.

Román se mně moc líbil a musím říci, že jsem si čtení užila od začátku, až do konce. Kniha má 240 stran, je rozdělena na kapitoly, kdy se střídavě vracíte v ději do roku 1955 a do roku 1982. Vůbec mně toto střídání v ději nevadilo. Rok 1982 je mým rokem narození a rok 1955 rok narození mé maminky. Během čtení tohoto románu jsem si představovala a místy se i vžila do situací, které dospívající Jana prožívala, tak jako bych to byla já a moje maminka. Od této autorky jsem četla její dětské knihy, ty pro dospělé jsem zatím neměla tu čest. Její styl psaní mě baví, píše srozumitelným jazykem, v knize se nevyskytuje velké množství postav, které mají některé knihy, což mě úplně nebaví. Místy mě mrazilo, co vše Jana díky sešitu plný zápisků prožívala, jak se přitom asi cítila.. Autorka velice podrobně popisuje hrůzy komunistického režimu, také problematiku církve adventistů sedmého dne, ve které se rodina Jany taktéž pohybovala.

Silný román, o silných lidech, který se vám vryje pod kůži a jen tak vás nenechá spát.

Ukázka z knihy:

„Tak tobě nebylo dobře.. Vidíš Dvořáčková, já jsem myslela, že ti tvoje víra zakazuje lhát!“

Tohle je samozřejmě konec. Naprostý konec. A Pavla se tak hrozně moc nechce vzdát. Chce být normální, chce chodit s Pavlem, chce se chichotat s ostatními holkami a být jako ony.

„jaká vír?“ odpověděla a drze se podívala učitelce do očí. Nemohla si pomoct, na spolužáky se podívat nemohla, dokonce ani na Naďu, na Pavla už vůbec ne. Moc dobře věděla, že měla pokorně upřít zrak do země a snažit se působit poddajně, v hlavě jí znělo pořád dokola: Blaze tichým, blaze tichým…Jenomže právě proto tichá a poslušná být nechtěla.

Konečně učitelka přišla na to, co udělat.

„Klekni si, Dvořáčková.“

Třídou to zašumělo.

„No klekni si, Pavlo. Jsi přece věřící, ne? Takže si teď klekneš a pomodlíš se k tomu svému Bohu, protože jsi spáchala velmi vážné přestupky nejen proti školnímu řádu, ale zejména proti našemu socialistickému zařízení. navštěvuješ církev, nebo bych měla spíš říct jakousi podezřelou sektu, jejíž činnost byla státními orgány zakázána. Nemusím ti říkat, že to bude mít závažné důsledky nejen pro tebe, ale i pro tvoje rodiče. A to nemluvím o padělání omluvného listu.

Několik slov u autorce:

Lucie Hlavinková se narodila a celý život žije v Brně. Studovala historii a religionistiku na FF MU. Věnuje se výuce, překladům a psaní. Dlouhá léta psala „do šuplíku“, až v roce 2016 zvítězila v literární soutěži nakladatelství Albatros s knihou pro děti Projekt pes(ten můj), která se dočkala několika pokračování. U knížek pro děti zůstala a navázala neméně vydařenou sérií Sesterstvo. První kniha pro dospělé Sestry Foxovy, životopisný historický román o zakladatelkách spiritismu, autorce vyšla v roce 2017. O dva roky později vydala v nakladatelství Motto historický román Apatykář a román o osudech slavného salonu v 50.letech Kdo šije u Podolské? Na své úspěšné tituly pro dospělé navazuje románem z období normalizace Pravda nebyla k dostání.

Autor: Lucie Hlavinková

Žánr: čtení pro ženy, česká próza

Vydáno: 2022,  Nakladatelství Motto ve společnosti Albatros media, Praha

Počet stran: 240

Vazba knihy: vázaná s papírovým potahem, s laminovaným přebalem

ISBN: 978-80-267-2280-9

Knihu můžete koupit zde

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/78462228/pravda-nebyla-k-dostani/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *