Nejznámější lidové tradice – obrázkové čtení

Máte rádi tradice a různé zvyky? Dodržujete je doma? Chcete se dozvědět něco zajímavého? Tak právě vám je určena novinka, kterou vydala Grada pod značkou Bambook. Rozhodně totiž stojí za přečtení. 

Školák Kája žije s maminkou a tatínkem v domečku. Kája vás provede různými tradicemi a zvyky po celý rok. Nechybí zde tradice jako je vynášení Zimy, Velikonoce, Filipojakubská noc, první máj, otvírání studánek, Dožínky, babí léto, Dušičky, Svatý Martin, adventní čas, Tři králové i Masopust. V knize naleznete ke každé tradici, či zvyku krátký příběh v podobě malovaného čtení s velkými písmeny. Knihu si mohou číst začínající čtenáři, kteří se teprve seznamují s písmenky a obrázky jim pomohou k lepšímu pochopení textu, dále pro společné čtení s dětmi, kdy děti budou nadšené, že vlastně dokážou číst, i když to ještě neumí.

Kniha je naprosto úžasná a autorce i ilustrátorce se opravdu povedla. Odvedly velice precizní práci. Doporučím ji všem, co mají rádi tradice a různé zvyky, dětem, co začínají číst a obrázky jim ve čtení pomohou, ale také dospělým, kteří chtějí svým dětem předávat tradice dál a na žádné nezapomenout. Taktéž ji ocení učitelky mateřských škol, které s dětmi v mateřské škole tradice prožívají od podzimu až do jara, dále také logopedickým asistentkám, jež mohou s dětmi pracovat pomocí této báječné publikace, rozvíjet slovní zásobu  a samostatný slovní projev dětí. Obrázky v podobě piktogramů je nutí přemýšlet, co to vlastně na obrázku je a jak to mohou správně pojmenovat.

Kniha je přehledná, chronologicky řazená od vynášení Zimy, přes celý rok a končí Masopustem. Seznámí děti se základními tradicemi a zvyky, které nás provází celým rokem. Některé jsou notoricky známé, jiné jsou už třeba možná trochu zapomenuté. Myslím si, že je nesmírně důležité dětem tyto tradice předávat a vštěpovat jim je do hlavy, aby i ony je mohly předávat svým dětem. Stále je předávat z generace na generaci. V dřívějším dobách se lidé více orientovali na přírodu, všímali si změn v přírodě, jak se chovají zvířata. Dnes tomu tak není a více se orientujeme na techniku a není to úplně dobře. Mnohdy stačí zpomalit, zavřít oči, vnímat okolní zvuky i vůně a zjistíme, a co všechno vlastně přicházíme.

Ukázka z knihy:

Májová

Vykvetly keříky, vykvetly stromy,

dej pozor, větev nesmíme zlomit.

Pod stromem voňavým,

pusu si dáme,

ať úsměv na tváři celý rok máme.

Posvícenská

Sedneme si ke stolu,

u jídla jsme tiše,

po pečínce s knedlíkem

nekručí nám v břiše.

Naše nohy tancují,

nikdo líný není,

všichni lidé se usmívají,

když je posvícení.

Kniha je určena pro děti od 4 let.

Autor: Ladislava Horová

Ilustrace: Petra Hauptová

Edice: Obrázkové čtení

Vydáno: 2022, Grada Publishing, a.s, Praha, pod značkou Bambook

Počet stran: 56

Vazba knihy: pevná šitá vazba

ISBN 978-80-271-3385-7

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *