Štědrý bylinářův rok – kniha pro všechny milovníky bylinek

Vaříte, pečete, či zavařujete? Hledáte zajímavý vánoční dárek pro své blízké? Tak právě vám je určena novinka vydavatelství Grada s názvem Štědrý bylinářův rok, jehož autorkou je Zuzana Švédová. Pojďte se společně se mnou inspirovat, nebo jen tak pokochat nádhernými fotografiemi a ilustracemi, přitom se dozvědět mnoho zajímavostí a naučit se, jak vyrobit mnoho produktů z bylinek, které vám pomohou od vašich různých neduhů. 

Kniha je rozdělena na kapitoly podle ročních období. Na začátku je úvod, v němž se dozvíte, proč kniha vznikla, jak s knihou pracovat, historické pojetí bylin, jaké pomůcky budete potřebovat pro sběr, jaké části bylin můžete sbírat, jak je uchovávat a nejen to. Na konci knihy naleznete rejstřík receptů, který je abecedně řazený, dále seznam použité literatury i další možné internetové zdroje, kde můžete čerpat další informace a zajímavosti o bylinkách.

Všechny roční období jsou autorkou charakterizovány, jaké tradice se v danou dobu dodržují, nesmí chybět Vánoce, Velikonoce, svatý Martin či sklizeň, dále co se konzumuje, jaké rostliny lze sklízet, jejich léčivé vlastnosti, latinský název, na jaké neduhy danou bylinu využít, kdy ji raději neužívat, také zajímavé recepty na dobroty, tinktury, čaje, oleje, masti, sirupy, šťávy, likéry či džemy.

Jaké byliny, rostliny, či plodiny můžete v tomto adresáři najít? Je to především medvědí česnek, popenec břečťanolistý, česnáček lékařský, trnku obecnou, lípu srdčitou, lichořeřišnici větší, mák vlčí, rakytník řešetlákový, sléz maurský, dobromysl obecnou a mnoho dalších.

Kniha je opravdu báječná a musím ji doporučit všem milovníkům vaření, pečení, ale i těm, co rádi využívají dary přírody, které lze dále zpracovávat a vyrobit z nich ty nejlepší produkty. Taková domácí mast, sirup nebo čaj, ty prostě nesmí chybět v žádné domácnosti. Tento receptář ocení každá hospodyňka, která hledá zajímavé inspirace. Těch totiž není nikdy dost. Líbí se mně jak formální, tak i obsahové zpracování knihy. Je plná receptů, zajímavostí a inspirativních fotografií, které v této publikaci nesmí chybět.

Součástí knihy jsou strany, které jsou ručně psané rukopisem autorky a myslím si, že se do této knihy opravdu hodí. Všechny části mají velmi zajímavé ilustrace a působí jako ručně svázaný text, což mě hodně zaujalo. Tato kniha bude zaujímat velmi čestné místo v mé knihovničce. Již od dětství jsem se motala v kuchyni, vařila, pekla. Postupem času jsem se zajímala o bylinky, k čemu je lze využít v kuchyni a v lidovém léčitelství. Ze zájmu se stal velký koníček. Jelikož mám velkou zahradu, bylinkovou zahrádku i zimní zahradu, pěstuji mnoho užitkových rostlin i bylinek, které pak dále zpracovávám. Zavařování všeho možného je mým velkým koníčkem.

Dříve lidé hledali pomoc v přírodě, všude rostly bylinky, tekla svěží pramenitá voda, krásný les, odpradávna věřili v magickou sílu bylin, že je chránili před zlými silami.

„Smyslem roku byl jistý koloběh, moudrost a pokora, vděčnost za sklizeň, víra a naděje, stabilní rodina.“

Kniha vás provede celým rokem, tradicemi, jak naše babičky žily a trávily svůj čas.

Ukázka z knihy:

Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny. Nejvyšším zákonem léku je však láska. PARACELSUS.

Autorem českého slova kyslík je Jan Svatopluk Presl (1791-1849), rakouský a český vysokoškolský pedagog, profesor zoologie a mineralogie na Karlo – Ferdinandově univerzitě v Praze.

Právem jej řadíme mezi jednoho z nejvýznamnějších českých přírodovědců 19. století. Z pera tohoto významného muže vznikla řada stále živých botanických názvů, jako je kopretina, kukuřice, bledule, lebeda nebo šťovík.

Několik slov o autorce:

Zuzana Švédová je nutriční terapeutka, která se zaměřuje na zdravou výživu. Věnuje se sestavování jídelníčku, tak, aby byla naše strava vyvážená, plná bílkovin, sacharidů, tuků ve vyváženém poměru, obsahovala dostatečné množství esenciálních aminokyselin, vitamínů, minerálních látek, z nichž bývají velmi často deficitní železo a vápník.
Má zkušenosti s hypo a hypertyreozou, anémií, alergiemi, ekzémy, vysokým tlakem, cholesterolem, migrénami, únavou, Crohnovou chorobou, jaterními poruchami a mnohem více.

Autor: Zuzana Švédová

Edice: Zdraví a životní styl

Fotografie archiv autorka, Yvona Kotrysová

Ilustrace: Petra Škopac

Vydáno: 2021, Grada Publishing, a.s, Praha

Počet stran: 392

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN 978-80-271-3164-8

Více informací o autorce zde

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *