Bylinky kolem nás-čtyřicet nejrozšířenějších bylin s recepty na kosmetiku, čaje i dobroty

Máte rádi bylinné čaje? Chcete se naučit, jak bylinky sbírat a dále je zpracovávat? Chcete si vyrobit svůj smrkový med či petrklíčové víno? Právě vám, milovníkům bylinek, možná začátečníkům nebo už pokročilým bylinkářům je určena tato příručka s názvem Bylinky kolem nás, kterou si zamilujete už od první strany. Pojďte se na to společně se mnou podívat. Věřte, že budete nadšení. 

Co v publikaci vlastně najdete? Především to, jak se bylinky sbírají, kdy je vhodná doba pro jejich sběr, na co si dát pozor, na co se připravit, než vyrazíte na sběr. Dále se autorka zabývá i historií sběru bylinek, magií a léčitelstvím, století po století. Další část příručky je plná rad i tipů, jak jednotlivé bylinky zpracovávat, co lze z nich připravit,. Ať už jsou to odvary, nálevy, výluhy, oleje, tinktury či bylinné octy. Publikace je rozdělena dle ročních období, což je báječné, jelikož se začátečníci mohou lépe orientovat, kdy jaká bylinka se vlastně sbírá a co se z ní sbírá. Každá bylina je detailně rozpracovaná, s možnostmi, kdy ji sbírat, co na ni sbírat či jak ji zpracovat s bohatou fotogalerií květů, listů i plodů. Autorka velice pečlivě a srozumitelně popisuje, jak s danou bylinou naložit, i zajímavé informace o jejich účinku, proč je vlastně sbíráme a jaké neduhy nám pomůže vyléčit. Dozvíte se např. jak zpracovat vrbu bílou, prvosenku jarní, hluchavku bílou, jitrocel kopinatý, pelyněk černobýl, zlatobýl kanadský, čekanku obecnou, či smrk ztepilý a mnoho dalších.

Tato publikace je naprosto báječná. Je přehledná, srozumitelně psaná, velmi inspirativní. Je vhodná pro úplné začátečníky, kteří ještě se sběrem bylinek nemají žádné zkušenosti, ale i těm zkušeným, kteří stále hledají nové inspirace. Je dobře členitá, s podrobným návodem, jak na to. Výborná je i bohatá fotogalerie, která vám pomůže se ujistit, že se o danou bylinku v přírodě opravdu jedná. A ještě když to tajů sběru bylinek zasvětíte děti, věřte, že je to bude moc bavit. Jejich malé šikovné ručičky a bystré oči vám budou velmi přínosné.

Tuto knihu jsem si zamilovala od první strany a moc jsem si její čtení a prohlížení užila. Jelikož jsem nadšená pěstitelka všeho možného, našla jsem zde mnoho inspirací. Už se moc těším, až podle této příručky něco výtečného vytvořím. Jelikož mám na zahradě spousty bylinek a rostlinek, nebude to problém. Také se těším, až vyrazím na procházku do přírody, která nám nabízí mnoho dobrot, které můžeme dále zpracovávat.

Ukázka z knihy:

Bylinky jsou pokladem. Mají blahodárný vliv na zdraví, a to nejen svými léčivými účinky. Bylinky léčí i tím, že nás nutí se aktivně starat o své zdraví a přináší pozitivní světlo do našich životů.

Kvalitní bylinky je možné koupit v lékárně, specializovaných obchodech nebo na internetu. Existuje ale ještě jedna možnost, jak bylinky pro svou potřebu získat. Ano, vlastnoručně sbírané jsou účinné hned dvakrát. Jejich léčivá moc bude působit nejenom na neduhy těla, ale aktivní přístup ke sběru pomůže i mysli. Bylinky můžete sbírat v přírodě nebo si je vypěstovat na zahradě či v květníku.

Asi nedůležitější při sběru bylinek jsou znalosti. Než začnete se sběrem jakýkoli bylinek, musíte si být naprosto jisti, že rostlinu bezpečně poznáte. V dnešní době můžete čerpat nejenom z knih, případně časopisů, ale i z internetu, kde je potřeba si ověřit důvěryhodnost zdrojů. Nicméně nejlepší je, když najdete zkušeného bylinkáře a vyrazíte s proutěným košíčkem do přírody společně. Takové setkání může být nesmírně obohacující a třeba ovlivní celý váš život.

Dále je důležité nastudovat si charakteristiku sbírané bylinky, na jaké neduhy se hodí, kde, kdy a co sbírat. Požadavky na sběr jednotlivých rostlin se značně liší, stejně jako se liší části rostliny i způsob sběru.

Několik slov o autorce:

Markéta Růženka Vopičková – bylinářka a průvodkyně, pomáhá druhým znovu objevit dávno objevené-využití všeho dobrého a zdravého, co příroda nabízí. Markéta pravidelně pořádá procházky za bylinkami, kurzy výroby kosmetiky z nich či využití bylin v domácí lékárně. Najdete ji na webu odruzenky.cz.

Autorka: Markéta Růženka Vopičková

Fotografie: Markéta Růženka Vopičková

Ilustrace: Amélie Vopičková

Žánr: zahrada, zvířata, příroda

Vydáno: 2023, Grada Publishing, a.s, Praha

Počet stran: 128

Vazba knihy: brožovaná vazba s klopami

ISBN 978-80-271-3902-6

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *