Dva měsíce v Lisabonu

Cestuje rádi? Chcete zažít příběh plný emocí a krás Lisabonu? Adam Gebrian vám díky své publikaci ukáže místa, která byste rozhodně v tomto nádherném městě neměli minout. Určitě nečekejte průvodce po památkám tohoto města, ale mnohem více. Co to bude? Nechte se překvapit, pohodlně se posaďte, cesta právě začíná. 

Adam Gebrian, povoláním architekt se se svou manželkou Markétou a tříletým synem Filipem vydává na cestu do Lisabonu a to v dubnu roku 2019. Předtím již absolvoval cestu do Barcelony a tato kniha svým způsobem navazuje na knihu Tři měsíce v Barceloně. Celkem 69 kapitol vám ukáže různé památky a místa, která jsou úžasná, něčím výjimečná a Adam na ně chce poukázat. Něco zajímavého, veselého, možná někdy i smutného se k těmto místům pojí. Každá kapitola má fotogalerii místa, o kterém autor píše. Tato kniha není podrobný průvodce, ale je jakýmsi deníčkem zážitků jedné rodiny, to co prožívali chce zároveň přenést i na vás. Na konci každé kapitoly naleznete poučení, proč a čím je dané místo vlastně zajímavé.

Kniha má celkem 319 stran, je rozdělena na 69 kapitol, na začátku najdete předmluvu, úvod a na konci závěr. Opravdu moc se mně líbila a zaujala. Přiznám se, že nemám úplně v oblibě různé průvodce, nerada je čtu, tak díky této publikaci jsem změnila názor. Čtení této knihy jsem si moc užívala, bylo to příjemné si přečíst o výjimečných místech. Autor, povoláním architekt velice dobře popisoval místa, která můžete navštívit. S humorem, lehkostí si dokázal poradit s každou kapitolou. Bylo vidět, že si cestu moc užili. Lisabon musí být velmi zajímavé město a po přečtení této knihy bych se tam moc ráda podívala a vše si prohlédla na vlastní oči. Jaká místa vám autor vlastně představil? Např. kostel Basílica da Estrela, zajímavou lanovku, speciální dům, který vypadá jak část lodi Titanic, speciální dlažbu na náměstí Rossio, muzeum kočárů, klášter, který má místo klenby nebe a mnoho dalších zajímavostí, které stojí za zmínku.

Ukázka z knihy:

Convento do Carmo: Klášter, který má místo klenby nebe

Už jsem zmiňoval, že Lisabon roku 1755 postihla obrovská živelná katastrofa. Stalo se tak v neděli dopoledne, navíc ve svátek Všech svatých, takže velké množství lidí prožívalo chvíli, kdy město zasáhlo silné zemětřesení, přílivové vlny tsunami a následné požáry, právě v kostelích. Na několika místech jsou stopy této události stále patrné a nikde to není asi tak jasně manifestováno jako v bývalém klášteře a dnešním archeologickém muzeu, kde najdete i sochu Jana Nepomuckého. Kdo viděl byť jen pár fotografií z Lisabonu, asi vnitřní prostředí kláštera zná. Je zde zachována podstatná část nosné konstrukce v podobě sloupů a klenebních žeber, ale místo samotných výplní jednotlivých polí se nachází vzduch, respektive průhled k nebesům. Jde o ikonické místo, které jsem krátce po vyfocení umístil na sociální sítě a nestačil se divit smršti komentářů a reakcí, na kterou skutečně nejsem zvyklý. Řada z nich označovala můj příspěvek za nevhodný a cynický, takže jsem se rozhodl zjistit, co že se to děje. Bylo pondělí 15.dubna 2019 a v Paříži právě hořela katedrála Notre-Dame. Řada komentujících tak můj příspěvek  chápala jako odhad toho, jak to s pařížskou katedrálou dopadne.

Několik slov autorovi:

Adam Gebrian (*1979) je vystudovaný architekt, absolvent Fakulty umění a architektury TU v Liberci (2006) a SCI-Arc Los Angeles (2008).

Roku 2008 se dobrovolně rozhodl, že se nebude věnovat navrhování domů, ale především tomu, aby ostatní lidé brali architekturu a veřejný prostor vážně. Od té doby za tímto účelem natáčí videa, rozhlasové pořady, píše články, přednáší, učí, moderuje, diskutuje, konzultuje, fotí, připravuje výstavy a taky napsal dvě knihy: Tři měsíce v Barceloně a tu, kterou držíte v ruce.

Autor: Adam Gebrian

Žánr: populárně- naučná, cestopisy a reportáže

Vydáno: 2020, Vydala Euromedia Group a.s. v edici Universum, Praha

Počet stran: 312

Vazba knihy: flexo

ISBN 978-80-242-7848-3

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *