Svatební plán 

Píše se rok 1811 a Frederica, nejstarší dcera zemřelého vikomta z Panswicku se těší, že bude uvedena do společnosti v Londýně. Takto začíná anotace knihy Svatební plán, jehož autorkou je Sophia Farago. 

Frederica sní o nádherné sezóně v Londýně, kde má být uvedena do společnosti jako dáma, jenže její otec jako dědictví rodině zanechal spousty dluhů a rodina se s tím musí vyrovnat. Do Londýna odjíždí její velice krásná sestra Penelope a Frederica má být její gardedámou. Pokusy o  uvedení do společnosti mají ale velké trhliny. Co zažijí společně sestry v Londýně? Podaří se Frederice najít své sestře báječného ženicha a očistit tak jméno jejich rodiny a celého panství? Jak to nakonec vše dopadne? Tak to už se nechte překvapit a ponořte se do příběhu z 19. století, který vás zavede mezi hraběnky, barony, vikomty a ctihodné pány.

Tuto knihu k recenzi jsem si vybrala náhodou. Román Svatební plán mě zaujal už svým názvem. Hlavním tématem byla sice svatba, ale především hledání toho pravého. Po přečtení několika řádků anotace jsem si řekla, že takový román si chci rozhodně přečíst. Musím říci, že mě nezklamal. Čtení jsem si od začátku až do konce užívala. Zajímavý děj, rok 1811, mnoho postav s různými tituly. Způsob vyprávění mě zaujal a rozhodně bych si moc ráda přečetla další knihu s podobným obsahem. Kniha má 271 stran, je rozdělena na 38 kapitol, zakončena dovětkem o historii mnoha postav i jejich titulu.

Titul s radostí doporučím všem, co mají rádi historii, Londýn a více postav v knize. Co vás v knize může rozhodně překvapit, tak je jmenovitý seznam různých hraběnek, vikomtů, baronů, jejich stručná charakteristika, která vám usnadní orientaci v textu.

Ukázka z knihy:

„Do Londýna pojede s Agathou Penelope, ukloní se před královnou a tím, tím… princem regentem a provdá se za jednoho z nejbohatších mužů v zemi. Kdo by přicházel v úvahu jako vhodný choť, ještě určíme.“

Samozřejmě že se v tu chvíli ozvaly nesouhlasné námitky.

„Ale mamá!“ zvolaly Frederica a Penelope jednohlasně.

„Ale teto Louiso!“ protestovala Agatha.

Mylady je tedy liška podšitá, pomyslel si zato správně obdivně a zároveň už v duchu procházel možné kandidáty.

„Proč nesmím jet s Agathou do Londýna já, jak jsme to plánovaly?“ zeptala se úpěnlivým hlasem Frederica.

„Už se na svůj debut těším celé roky. Dokážu se přece provdat za muže, kterého mi vybereš, mamá. Penelope tak jako tak zůstane mnohem raději tady u všech těch zvířat, že, broučku?“

„Freddy má pravdu, mamá. Prosím, dovol mi tu zůstat.

Ty přece také nemáš ráda velkoměsto se vším tím hlukem a zápachem a všemi těmi…“

„Občas musíme přinášet oběti,“ přerušila ji vzápětí matka chladně.

Velice zajímavý je dovětek v knize, kde se píše několik informací o hlavních postavách:

Frederica *22.3.1789, dvaadvacetiletá, tmavovlasá, hezká, chytrá, nápaditá, sečtělá, miluje velkoměstský život, šachy a knihy a má ošklivou alergii na břečťan.

Penelope *12.7.1791, takřka dvacetiletá, je zdaleka nejkrásnější v celé rodině. Nic jí neříkají ani krásné šaty, ani zábava ve společnosti. Zajímá jí život na venkově, a především zvířata.

Autor: Sophia Farago

Přeložila: Soňa Brtna Havlová

Žánr: beletrie, romantika

Vydáno: 2020, Vydala Euromedia Group a.s. Ikar, Praha

Počet stran: 271

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN 978-80-249-4163-9

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *