Rande-co se všechno mohlo stát

Čeká vás první rande? Nevíte, jak se na něj připravit? Do rukou se mně dostává báječná kniha z pera Haliny Pawlowské. Její osobitý humor se špetkou sarkasmu vás chytne za srdce od první strany. Budete se smát od začátku, až do konce. 

Halina Pawlowská je báječná spisovatelka a scenáristka.  Je to už mnoho let, co jsem sledovala na obrazovkám televize její pořad Banánové rybičky. Vždy jsem se na ně těšila a moc se při nich nasmála. V té době jsem byla v letech pubertálních, neměla rodinu, ani děti. Dnes její myšlenky vnímám úplně jinak. Autorka s velkým humorem i nadhledem popisuje mnoho situací, které vás potkají ve vašem běžném životě. Jako je první rande, nebo také rande v padesáti letech, o hubnutí, o kráse, o rodině, samozřejmě i o sexu, alkoholu, ale i plavkách. Celkem 37 krátkých povídek na 352 stranách vás pobaví, donutí vás se zamyslet, jak to vlastně máte doma vy, no prostě vás nenechá spát. Budete smát od začátku, až do konce. Kniha se mně moc líbila a moc ráda bych ji doporučila všem ženám, které si tak možná trošku nevěří. Věřte, že po přečtení této knihy se budete cítit hned lépe a na řadu věcí nahlížet úplně jinak. Kniha je psaná příjemným jazykem, čte se velmi dobře. Povídky jsou krátké, nutí pak čtenáře přemýšlet a nenechá vás jen tak vydechnout.

Ukázka z knihy:

Několik let jsem pracovala v České televizi v redakci zábavy a tam na chodbě visela na klice u hydrantu malá cedulka. Bylo na ní napsáno: V případě požáru obrať! Jednou sem prostě nevydržela, a když jsem byla na chodbě sama, tak jsem cedulku nenápadně rychle obrátila a na druhé straně stálo: Teď ne pitomče. Až při požáru!

Když jsem pak vstoupila do redakce, kterou se mnou sdílelo asi třicet lidí, tak se všichni strašně smáli.

Když jsem byla malá, otec si přál, abych projevila zájem hrát šachy, máma chtěla, abych měla zájem o gymnastiku, já jsem jen měla zájem, abych měla co nejvíc panenek s blond vlasy, abych je mohla převlékat z jedněch šatiček do druhých, a aby mě bratranec Fanda naučil jezdit na kole.

Což se mu nakonec podařilo, i když jsem si hned při první samostatné jízdě zlomila oba malíčky.

Doteď mi divně odstávají…

Několik slov u autorce:

Halina Pawlowská je spisovatelka a scenáristka. Narodila se ukrajinskému básníkovi a české učitelce. Vystudovala FAMU, obor scenáristika a dramaturgie, napsala asi dvacet televizních komedií, nejznámější z nich byla komedie Sardinky aneb Život jedné rodinky, příběh na motivy Saroyanovy povídky Románek se vším možným nebo dětská televizní hra Róza, strážné strašidlo. Je autorkou i filmových scénářů. Mezi její nejúspěšnější filmy patří kultovní komedie Vrať se do hrobu, komedie Můj hříšný mužEvo, vdej se a Díky za každé nové ráno. Za tento scénář byla oceněna i americkou nadací Sundance, kterou založil Robert Redford. Výrazných úspěchů dosáhla i ve světě novin a časopisů. Patřila k zakladatelům deníku Metropolitan. Pod holandským vedením založila časopis Story. Později se stala majitelkou a vydavatelkou časopisu Šťastný Jim, který získal ocenění časopis roku. Založila též časopis Glanc, byla jeho tváří a pravidelně do něj přispívala svými povídkami a fejetony. Na televizní obrazovku vstoupila v roce 1993. Je autorkou a moderátorkou úspěšných televizních cyklů jako je V žitě, Zanzibar, Dokonalé štěstí a Banánové rybičky. V roce 2013 napsala libreto k muzikálu Adam a Eva. V současnosti vyučuje scenáristiku na VOŠ Michael a tvůrčí psaní na VŠ kreativní komunikace a vystupuje se svou úspěšnou divadelní one-woman show. Stará se o svou početnou rodinu a psy, s nimiž se všemi bydlí v Praze Podolí. Právě rodina, kamarádky a láska jsou hlavními motivy jejích knih. Napsala už víc než třicet titulů a mnohokrát získala ocenění jako nejčtenější česká autorka, a to nejen v České republice, ale i na Slovensku.

Autorka: Halina Pawlowská

Ilustrace: Erika Bornová

Žánr: česká próza, humor

Vydáno: 2023, Nakladatelství Motto ve společnosti Albatros media, Praha

Počet stran: 352

Vazba knihy: vázaná s papírovým potahem a laminovaným přebalem

ISBN: 978-80-267-2594-7

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *