Anežka z Kuenringu-první po královně-osudová láska Přemysla Otakara II.

Máte rádi historické romány? Chcete se dozvědět, jak žil, bojoval a jaké měl lásky Přemysl Otakar II.? Hana Whitton je autorkou dalšího historického románu, který nese název Anežka z Kuenringu. 

O čem vlastně kniha je? Mladý český kralevic Přemysl Otakar II. se kvůli získání obrovských výhod ožení o téměř třicet let starší vévodkyní Markétou Babenberskou. Zpočátku Přemysl čerpá jen výhody, které ze sňatku vyplynuly, ale je otázkou času, než zjistí, že mu Markéta už ve svém věku nemůže dát potomka-následníka trůnu. V hloupé sázce, nechť Přemysl ukáže, zda je schopen zplodit dědice, se nakonec ukáže, že je toho opravdu schopný. Urozená i vzdělaná Anežka z rodu Kuenringů ho okouzlí hned od první chvíle. Podobný cit Přemysl nikdy nezažil. Jak se s tím vším vyrovná ženatý bojovník v mnoha bitvách? Jak se bude situace ve 13.století nadále vyvíjet? Tak to už se nechte překvapit a pusťte se do napínavého čtení.

Co vás v této knize vlastně čeká? Určitě dobrodružné čtení s nádechem čisté lásky, náhody a velmi silného citu. Knihu jsem si užívala od začátku až do konce a ihned se do ní začetla a nemohla přestat. Přečetla jsem ji za jeden den. Autorka v každé z jejich knih prokazuje bezvadnou znalost historického kontextu daných osob, má velmi příjemný osobitý styl psaní, s příjemným nádechem určité dávky dobrodružnosti a silného citu. Nesmírně se mně líbilo, jak autorka líčila, co vše Přemysl Otakar II. zažil, jak silný člověk byl, co vše musel podniknout, aby byl šťastný. Velmi jsem fandila Anežce z Kuenringu, aby našla konečně lásku, klid a štětí v náruči Přemysla.

Velmi děkuji paní Heleně Frantové z Euromedia Group za doporučení knihy a poskytnutí recenzního výtisku. Jelikož jsem od této autorky četla již knihu Blanka z Valois-Levandulová princezna, neváhala jsem a po přečtení anotace i doporučení jsem po této knize rozhodně sáhla. Byla prostě báječná. Miluji historii a ráda se pročítám těmito knihami a poznávám osudy postav z naší historie. Tato novinka mě rozhodně nezklamala.

Ukázka z knihy:

Nádvořím Pražského hradu se prosmýkl chladný ranní vítr, který s sebou přinesl první předzvěst podzimu. Léto se chýlilo ke konci.

Anežka naposledy políbila malého Mikuláše na hebkou tvářičku a potom předala dítě Christině. „Sbohem, Christino,“ rozloučila se s ní, „opatruj nám syna.!“

„Spolehni se, paní!“ usmála se na ni skrz slzy Christina.

Gutta, která dnes doprovázela na Hrad Markétu, jejíž přítomnost při odjezdu královského manžela na křížovou výpravu vyžadovala dvorská etiketa, se užuž chystala pomoct Anežce do kočáru.

Předpokládala, že se vyplatí udržovat s ní přátelské vztahy. Stačil jí však jediný nenápadný pohled na Markétu, aby si ten dobrý skutek rozmyslela. Nechtěla ztratit výnosné místo u jejího dvora.

Markéta se na dnešní setkání s Přemyslem Otakarem před jeho odjezdem náležitě připravila. Ač dosud stále nekorunovaná královna, oblékla si tentokrát šat v barvě královského purpuru lemovaný hermelínovou kožešinou a doplněný hermelínovým pláštěm.

Prořídlé šedivé vlasy milosrdně skrýval závoj spadající na ramena.

Ani Juditino umné líčení však nedokázalo skrýt ochablou pleť ve tváři plné vrásek ani vrátit mladistvou jiskru do prázdných očí.

Několik slov o autorce:

Hana Parkánová Whitton vystudovala na Karlově univerzitě kombinaci čeština a angličtina, poté přes dvacet let pracovala v nakladatelství, naposledy jako šéfredaktorka Knižního klubu. Vedle nakladatelské činnosti se věnuje i překládání a vlastní literární tvorbě. Je autorkou řady knih, kromě úspěšných humoristických a detektivních příběhů, napsala i několik historických románů Dáma v modrém hedvábí, Císařova hvězda-Rudolf II., Poslední Lucemburk, Z pamětí císařova antikvář, Ve stínu knížecího stolce, Poslední láska císaře Karla a sérii románových životopisů o českých královnách. Žije ve Velké Británii, provozuje vlastní literární agenturu, překládá, píše a s Českým rozhlasem spolupracuje na pořadech o Velké Británii.

Autorka: Hana Whitton

Redigovala: Kamila Drahoňovská

Žánr: beletrie, historické romány

Vydáno: 2023, Vydal Ikar, ve společnosti Euromedia Group a.s., Praha

Počet stran: 208

Vazba knihy: pevná, s papírovým přebalem

ISBN: 978-80-249-5125-6

Knihu můžete koupit zde:

Kniha Anežka z Kuenringu – Hana Whitton | knizniklub.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *