Návrhářka z Paříže – okouzlující román stvořený se stejným uměním a šarmem jako šaty od Diora

Čeká vás příběh šestnáctileté venkovské dívky Rosy Kusstatscherové, která byla znásilněna nacistickým důstojníkem, což nezůstalo bez následků. Zamiluje se do vojáka Thomase. Svého syna přenechá Idě Schurterové a odjíždí do Švýcarska se slibem, že se pro svého syna Laurina vrátí. Ve Švýcarsku se jako chudá dívka uchytne v módním průmyslu. Bydlí u jednoho starého profesora, poklízí mu, stará se o něj, přešívá staré šaty. Z chudé dívky se postupem času stává velice úspěšná, ambiciózní žena, která má úžasné schopnosti sladit šaty, střihy, materiály, vnímat vůně. Stává se též pravou rukou samotného Diora. Temný stín minulosti v podobě syna, kterého opustila se za ní táhne celý život. Dokáže čas vyřešit a zahodit staré šrámy na duši? Najde svůj zasloužený klid, když procestuje Švýcarsko, Paříž, Rio de Janeiro či New York? Pojďte se na to společně se mnou podívat. Čeká vás silný, nezapomenutelný příběh plný nádherných šatů, líčidel, ale i smutku, naděje, lásky a bolestných vzpomínek, které nelze jen tak vytěsnit.

Knihu jsem si k recenzi nevybrala náhodou. Když jsem ji viděla v edičním plánu vydavatelství, moc jsem se na ni těšila a prostě ji musela mít. Román byl úžasný a čtení jsem si užila od začátku až do konce. Možná mně bylo trochu líto, že už končí. Má 27 kapitol, celkem 392 stran zakončený poděkováním autorky. Čeká vás silný, nezapomenutelný příběh jedné dívky z italských hor, která utíká po znásilnění za hranice, aby si splnila sen. Hlavní hrdince Rose jsem moc přála, aby se jí dařilo, mohla se znovu setkat se svým synem, aby byla úspěšná a dokázala zapomenout na to, co prožila v rodné zemi. Život ji uštědřil mnoho ran  a postavil ji do cesty nespočet překážek, se kterými se musela vyrovnat. I když měla několik mužů, ne všichni si ji zasloužili. Autorka velice dobře popsala vztahy s jednotlivými muži.

Děj knihy plynul velmi rychle. Neměla jsem problém se orientovat v postavách, které v románu jsou. Kniha je psaná srozumitelně. Styl psaní autorky mě zaujal. Někdy se stačí zastavit, ohlédnout se za sebou a přemýšlet, za čím se vlastně ženeme a co nám to přináší. Rose byla úspěšná, slavná osobnost, na druhou stranu nemohla vychovávat svého syna Laurina, být se svou první láskou Thomasem. Rodina, zdraví a láska jsou ty nejcennější dary, které máme a musíme si jich považovat.

Román o módě, lásce a vůli zdolat neskutečné.

Ukázka z knihy:

Když následující den ráno sedlák vytlačil ze stodoly vozík a začal do něj zapřahat koně, aby mě odvezl dál, podal mi pan Maier svazek obálek.

„Jsou očíslované,“ řekl a ukázal mi na levý roh první z nich. „Posílám tě jako poštovní balíček. Na každé té obálce je jméno a adresa. Dopis uvnitř žádá příjemce o to, aby se o tebe postaral a poslal tě na další adresu. Takhle dostáváme do bezpečí uprchlíky. Jsou to všechno lidé, kterým můžeš důvěřovat. Na nic se tě nebudou ptát a ty se na nic nemusíš vyptávat jich. Nakrmí tě, nechají tě u sebe přespat a ráno tě nasměrují dál.“

Prolistovala jsem svazek až k poslední obálce, na které byla napsaná adresa profesora doktora Heinricha Davida Goldfarba v St.Gallenu.

„Kdo to je?“ zeptala jsem se.

„Tohle byl Thomasův nápad. Byl to jeho profesor ve škole.“

Vzal mi z ruky malý kufřík, ve kterém jsem měla složený všechen svůj majetek, a naložil jej na vozík. „Tohle se ti taky bude hodit,“ dodal a strčil mi do ruky malý svazek švýcarských franků.

Když udělal krok zpátky, prudce jsem se mu vrhla do náruče. Okamžik zůstal stát bez pohnutí a pak mě objal.

Od vlastních rodičů jsem odešla bez slzy v očích a možná jsem přitom zažila osvobození, ale s Laurinem Maierem jsem se nedokázala rozloučit bez pláče.

Několik slov o autorce:

Georgia Kaufmann kdysi řekla, že se narodila ve vlaku, který přes noc cestovala po Evropě, a proto nemá jednu, ale mnoho národností. Její matka, odpadlá katolička, ostatně vyrostla v německy mluvícím Jižním Tyrolsku v Itálii. Otec byl navenek a vzděláním správný Angličan, ale ve skutečnosti coby Žid unikl se štěstím z nacistického Německa, když mu bylo pouhých šest let.

Už jako dítě absolvovala řadu jazykových kurzů a výměnných pobytů po Evropě. Na Cambridge studovala antropologii a demografii. Doktorát získala na Oxfordu, přičemž kvůli výzkumu žila několik let v brazilských favelách. Vždy však chtěla být především spisovatelkou. Právě proto se na Harvardu přihlásila na tvůrčí psaní. A právě tehdy se v její mysli poprvé objevila Rosa a už nikdy neodešla. Návrhářka z Paříže je román, díky kterému prorazila, ovšem zdaleka ne poslední – například pod pseudonymem G.L.Kaufmann napsala politický thriller A Hard Fall.

Georgia Kaufmann žije coby na kole dojela do Londýna.

Autor: Georgia Kaufmann

Přeložil: Robert Čapek

Žánr: beletrie, historický román

Vydáno: 2022, Euromedia Group,a.s. – Ikar, Praha

Počet stran: 392

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN: 978-80-249-4791-4

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *