Mají v nebi skleničky? Něžně vtipná kniha malých  příběhů z velké doby od známé herečky

Kniha s názvem Mají v nebi skleničky? mě zaujal a říkala jsem si, o čem asi bude. Po jejím přečtení musím říci, že mě nesmírně překvapila v dobrém slova smyslu. Naivita, humor, v kontrastu vážností politické situace přelomových let 1989/1990 vás nenechá rozhodně chladnými. 

Autorka vytvořila obraz jedné moravské rodiny rodičů a dědy, který chová králíky a je vinař. Naivní pohled malé holčičky v období socialismu. Velmi vtipné vyprávění o běžném životě jedné rodiny, pohled Marjánky, žákyně základní školy na život dospělých v době revoluce. Kniha začíná a končí úmrtím. Na konci se holčička vrací v dospělosti do svého rodného hnízda.

Od této autorky čtu první knihu a rozhodně ne poslední. Autorčin styl psaní mě nesmírně baví. Kniha stojí určitě za přečtení. Má 199 stran, je rozdělena na kapitoly, zakončena epilogem. Naleznete zde drobné ilustrace, které dotváří vizuální stránku knihy. Děj povídek je mně velice blízký, jelikož jsem v těchto přelomových letech taktéž, jako Marjánka, chodila do základní školy a prožívala stejné starosti i radosti. Musím říci, že jsem se díky tomuto příběhu dozvěděla mnoho věcí, které mně v té době nebyly jasné, protože o nich moji rodiče nemluvili. Možná nemohli, možná nechtěli. Pojďte si společně s výbornou herečkou i spisovatelkou zavzpomínat, jak jste tuto dobu vlastně prožívali a co vám to přineslo.

Ukázka z knihy:

Před sklepem visely na švestce maminčiny šaty, hrozny byly pomlety a všichni chlapi seděli každý u své skleničky. Marjánka si hrála s kamínky v prachu vedle lavičky a přemýšlela o tom, jak je teď maminka celá sladká od hroznové šťávy a lepí ke všemu, čeho se dotkne. Zaklonila hlavu proti slunci a zeptala se dědy vinaře:„Dědo? Bude to vůbec k pití, když se v tom mamka vykoupala?“

Děda vinař se i ostatními smál, polkl lok vína z decovky a znalecky odpověděl:„Lidi vypijou všechno.

A vzhledem k tomu, že v tomhle veltlínu se vykoupala ředitelka školky a členka strany, tvrdím, že do února je vypitej.“

Několik slov u autorce:

Martina Preissová se narodila v roce 1975 ve Znojmě v rodině učitelů, malířů, muzikantů a vinařů. Sen stát se učitelkou vystřídala hned po maturitě potřeba jít dál. Objevila v sobě lásku k divadlu a přihlásila se na Janáčkovou akademii múzických umění. Po absolutoriu se na čas zastavila v angažmá v brněnském Národním divadle, od roku 2000, je členkou činohry Národního divadla v Praze. Spolupracuje s Českou televizí, točí seriály, učí herectví na DAMU a nepřestává být milující matkou dvěma synům a drahou polovičkou svého muže, herce Martina Preisse, kterého potkala kde jinde než v divadle. Svou prvotinu, velmi osobní knížku povídek Jak jsem nebyla na Lvech  a jiné příhody, napsala v roce 2021. Druhá kniha Mají v nebi skleničky? je povídkovým cyklem volně inspirovaným dětstvím na konci osmdesátých let na jihomoravské vesnici.

Autor: Martina Preissová

Ilustrace: Matěj Pospíšil

Žánr: česká próza, humor

Vydáno: 2022,  Nakladatelství CPress v Brně ve společnosti Albatros media, Praha

Počet stran: 199

Vazba knihy: brožovaná, lepená  s chlopněmi

ISBN: 978-80-264-4379-7

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *