Irena Sendlerová, Anděl z Varšavy

Irena byla velmi silná a obětavá žena. Nechtěla se smířit s nespravedlností a ubližováním Židům. Vybudovala tajnou síť lidí, kteří ji pomáhali, pašovali potraviny a ven děti, kterým opatřila falešné rodné listy a zajistila jim novou rodinu. Bojovala za práva těchto nevinných dětí, sama nasazovala svůj život.  Těžko uvěřit, co vše musela zvládnout a jak se přitom cítila. Čeká vás svědectví o mladé ženě, která každodenně riskovala život, aby pomohla dětem, příběh plný těžko uvěřitelných hrůz, který vás nenechá jen tak spát a budete mít nad čím přemýšlet. To je román Irena Sendlerová – Anděl z Varšavy. Pro záchranu dětí z varšavského ghetta riskovala život. Irena Sendlerová byla sociální pracovnice, které záleželo na druhých. Byla přesvědčivým příkladem toho, co lidé s nasazením vlastního života dokázali. Více než dva tisíce pět set lidí přežilo jen díky tomu, že se našla hrstka dalších, kteří se odmítli smířit s terorem. Po válce se Irena rozvedla se svým manželem a provdala se za Adama Celnikiera. Měli tři děti, ale v roce 1957 se rozešli. Prožila celý život ve Varšavě, kde 12. května 2008 ve vysokém věku zemřela.

Román, který ve mně zanechá hodně silný dojem. Poslední dobou se mně do rukou dostávají knihy s touto tématikou a opravdu žasnu, co se v době válečné událo a jakou sílu ženy měly. Irena to rozhodně byla. Velké odhodlání, síla i láska k dětem ji hnala kupředu. Irena dokázala lidem do židovského ghetta pašovat jídlo, léky, dokonce i čerstvě narozené miminko, které přišlo o rodinu. Válka se na nic a nikoho neptala. Šla dál, přes mrtvoly. Místy vás bude mrazit. Určitě se přistihnete tak jako já, že velmi fandíte Ireně, aby se ji další záchrana, byť jediného dítěte, další den znovu a znovu podařila. Román má 49 kapitol, celkem 336 stran, zakončen doslovem. Někdy si říkám, jak je možné, že se o takovým ženách více nemluví. Na obálce knihy je žena s holčičkou, kterou vede za ruku a ta se otáčí. Jdou ulicí poničenou válkou.

Za mnou je opět další válečná kniha, která je nezapomenutelná. V mé knihovničce bude zaujímat čestné místo mezi těmito knihami. Doporučím ji všem, kteří si chtějí přečíst silný příběh o silné ženě, všem, co se chtějí dozvědět něco z naší válečné historie.

Ukázka z knihy:

Irena dodržela slovo. Přesto trvalo, než propašovala dost panenek pro děti doktora Korczaka. Vzhledem k jejich velikosti mohla vzít vždy jen jednu. Profesor Witwicki byl rád, že může pomoci s panenkami, které vyráběl z prosté pytloviny. Žil ukrytý v malé místnosti na árijské straně. Protože neměl žádné falešné doklady, nemohl vyjít na ulici a musel se spoléhat na pomoc přátel.

Jeho situace byla prekérní a Irena si lámala hlavu, jak pro něj získat takzvanou identifikační kartu, bez níž se nikdo venku pohybovat nesměl. K tomu jí ale chyběly kontakty. Profesor Witwicki s úsměvem mávl rukou. „Nějak se zařídím,“ ujistil ji. „A nechci, abyste kvůli starému muži ohrozila svůj život.“

Ale Irena se nehodlala vzdát. Od začátku se za pašování léků a potravin do ghetta trestalo deportací do koncentračního tábora. A teď Němci ještě přitvrdili. Na každém rohu visely vyhlášky, které varovaly polské obyvatelstvo. Každý kdo může Židovi, byť jen krajícem chleba, bude podle stanného práva zastřelen. Od té doby solidarita Varšavanů s jejich židovskými spoluobčany zeslábla.

Několik slov o autorce:

Lea Kampe (nar.1971 v Mannheimu) vystudovala filosofii a politologii na univerzitě v Heidelbergu a medievalistiku na Yaleově univerzitě. Od roku 2005 žije se svým partnerem v Salernu v Itálii. Při psaní tohoto příběhu vycházela z celé řady dokumentů a zachycuje mnoho historických osobností a událostí. I záchranné akce jsou popsány na základě dostupných svědectví, jen jména dětí a jejich rodin jsou smyšlená, aby se ochránilo jejich soukromí. V roce 1965 byl Ireně Sendlerové (1910-2008) udělen titul „Spravedlivý mezi národy.“ Je rovněž nositelkou Řádu bílé orlice, nejvyššího polského státního vyznamenání.

Autor: Lea Kampe

Přeložila: Marta El Bournová

Žánr: společenský román, beletrie

Edice: Významné ženy

Vydáno: 2022, Euromedia Group, a.s. – Ikar, Praha

Počet stran: 336

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN: 978-80-249-4768-6

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *