Bouřlivé ticho – pokračování mezinárodního bestselleru Pobřežní cesta – příběh o hledání cesty domů

Raynor a Moth jsou manželé, kteří společně vybudovali od základu rodinnou farmu ve Walesu. Během jednoho dne, díky špatné investici se ocitnou na ulici a bez peněz. Aby toho nebylo málo, záhy se Moth dozvídá, že trpí nevyléčitelným degenerativním onemocněním. Co teď? Za poslední peníze koupí stan a dva batohy a vyrazí na cestu podél jihozápadního anglického pobřeží. Raynor se při balení věcí vzpomene na knihu s názvem Procházka na pět set mil, kterou četla někdy jako dvacetiletá holka, jenž vypráví o muži, který putoval touto cestou. Co vše na své cestě musí zvládnout? Jaké překážky ještě musí překonat? Dokážou vyžít s osmačtyřiceti librami na týden? I když nemají mnohdy co na jídlo, nebo se kde umýt, neztrácí naději i vzájemnou lásku, která je celý život pojí. Během jejich cesty se autorka dotýká i problematiky bezdomovectví. Tak zní informace o knize Pobřežní cesta.

Román Bouřlivé ticho je trošičku jiný, i když velice podobný s knihou Pobřežní cesta. Manželé Raynor a Moth se snaží vrátit k normálnímu životu a žít opět v domě, mezi čtyřmi zdmi. Není to vůbec jednoduché. Moth se snaží vyrovnat se svou nemocí a s postupujícími příznaky. Raynor má strach z lidí. Společně najdou  statek v Cornwallu a chtějí jej opravit. Není to vůbec snadná cesta, na kterou se opět vydali. Zvládnou společnými silami nabídku, kterou dostanou?

Silný a velice upřímný příběh o naději, ztrátě i nalézání, také o nespoutané přírodě, vnitřní síle i odhodlání, které těmto lidem rozhodně nechybělo. Dechberoucí čtení, které vás nenechá jen tak být.

Kniha se mně moc líbila, i když to nebylo úplně lehké čtení jen tak na odpočinek. Často jsem nad určitými pasážemi musela delší dobu přemýšlet a knihu na chvíli odložit. I přesto jsem si čtení moc užila, jelikož autorka napsala opravdu zajímavý příběh. Nesmírně se mně líbilo, jak hlavní postavy Raynor a Moth měly krásný vztah, i přes nepřízeň osudu si dokázaly společně poradit. Zajímavý námět o ztrátě a zároveň hledání něčeho jiného, nového. Román má 336 stran, je rozdělen na čtyři části a je zakončen poděkováním a informacemi o autorce.

Několik slov o autorce:

Raynor Winnová se i po dokončení Jihozápadní pobřežní cesty stále pravidelně věnuje dálkovým pochodům, píše o přírodě, bezdomovectví a táboření pod širým nebem. Žije v Cornwallu se svým manželem Mothem a jejich psem Montym. Její první kniha Pobřežní cesta, oslava života prodchnutá magickou atmosférou, se stala mezinárodním bestsellerem, umístila se na žebříčku nejprodávanějších knih Sunday Times, získala cenu Christophera Blanda udělovanou Královskou literární společností, byla nominována na Wainwrightovu cestu a cenu Costa Book Award. Její druhá kniha Bouřlivé ticho je nadějí prozářený příběh o návratu domů.

Ukázka z knihy:

Dům byl postavený z šedivého cornwallského živce, který spíš připomínal úzké pruhy šupinaté břidlice, ze dvou stran byl ovšem omítnutý a natřený stejnou broskvově růžovou barvou, jakou jsem vídala v nesčetných koupelnách ze sedmdesátých let.

Hospodářská zvířata tu měla ještě pár týdnů zůstat, ale když Sam začal plánovat, že statek prodá, zůstal dům opuštěný, dveře byly celé měsíce zamčené a okna utěsněná okenicemi, takže jsme při odemykání raději zadrželi dech. Plastové vstupní dveře vedly do chodby vymalované stejnou broskvovou barvou.

Na podlaze ležel koberec s divoce barevným vzorem, který při každém kroku čvachtal vlhkostí. Omítka v jedné z hlavních obytných místností se v plátech odlupovala ze zdi a držely jí jen vrstvy broskvově růžových tapet, v dalším pokoji byla kamínka na dřevo a potrhané koberečky, pod nimi promáčený a prohnilý karton a v koutě se dělala louže vody. Kuchyň působila jako jedna velká hnědá krabice, na podlaze i na zdech byly hnědé obklady a místnost měla jen jediné malinkaté okénko, takže tu v podvečerním šeru skoro nebylo vidět.

Autor: Raynor Winnová

Přeložila: Lucie Mikolajková

Vydáno: 2022, Nakladatelství KAZDA, Brno

Žánr: světová literatura, cestopisy

Počet stran: 336

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN 978-80-7670-053-6

Knihu můžete koupit zde

Nakladatelství KAZDA přináší čtenářům výjimečné knihy o přírodě, udržitelnosti, netradičním cestování a umění. Filozofií nakladatelství je přinášet kvalitní české a zahraniční tituly, které zajímavým obsahem čtenáře vnitřně obohatí, podpoří jejich vztah k přírodě a přispějí k formování udržitelnější budoucnosti. V nabídce najdete populárně-naučné knihy pro všechny generace – od leporel přes příběhy inspirované přírodou, osudy zvířat i lidí, cestopisy, inspiromaty či atlasy, až po náročnější čtení od předních světových biologů, jakými jsou britský ornitolog Tim Birkhead nebo mykolog Merlin Sheldrake. Nejoblíbenějším autorem nakladatelství je známý německý lesník a ochránce přírody Peter Wohlleben. Knihy, které mají smysl v Nakladatelství KAZDA vychází od roku 2014.

Více informací naleznete zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *