Můj rok 1982

Rok 1982 velmi bohatý na různé události. Tato kniha vás celým rokem provede. Dozvíte se, jaká byla politická situace, jak to vypadalo ve školách, co se prodávalo na černém trhu, jaká byla průměrná mzda, co co stálo. Také kdo z významných osobností se narodil, jak to bylo vlastně v kultuře, jaké kapely byly na vrcholu, jak u nás, tak i v zahraničí, jak to bylo s filmy, které byly velmi sledované, knihy, které vycházely. Dozvíte se, jaká byla móda, co se vlastně nosilo a bylo jak se říká „in“, čím jsme cestovali a kam, jak to bylo s kosmonautikou. Nesmí chybět ani sportovní situace. Autor nezapomněl přidat kalendárium, co se kdy událo od ledna, až do prosince, měsíc po měsíci. 

Kniha je nabitá zajímavými událostmi, které ve vás mohou vyvolat nostalgii, úsměv, možná i slzy. Můžete srovnávat, jak to vypadalo dříve a jak to vypadá dnes. Změnilo se toho hodně nebo ne? To už musíte posoudit vy a začíst se do této báječné knihy.

Tato kniha mě opravdu hodně zaujala, jelikož jsem ročník 1982 byl to pro mě návrat do mého roku narození. Myslím si, že se povedla a že ji ocení lidé narození v tomto roce, také ti, kteří hledají zajímavý a možná trochu netradiční dárek pro své blízké, či kamarády v rodném listu s datem roku 1982. Věřte, že jim udělá radost, tak jako udělala mně.

A víte, co se vlastně zajímavého událo? Kdo by si nevzpomněl na neoblíbený škraloup v mléce v mateřské škole? Já rozhodně ano. Mezi nejvíce hrané písničky patřily především Dívka na inzerát od Michala Davida, Holky z naší školky od Stanislava Hložka či Okno mé lásky Petra Jandy. Kdo by neznal filmy o básnících, Štěpána, či Kendyho? Tenisový svět poznal novou hvězdu jménem Ivan Lendl. V nemocnici St Marys v Paddingtonu v západním Londýně se narodil princ William. Prostě se tento rok událo mnoho zajímavých věcí. Pojďte se na to společně se mnou podívat.

Pojďte se na chvíli zasmát, trochu se zamyslet a zavzpomínat. Pojďte na chvíli „pobejt“ do roku 1982. Tato kniha je věnována všem, kteří se v tomto roce narodili nebo se o něm chtějí něco dozvědět. A pokud knihu chcete sami věnovat někomu blízkému, určitě mu to udělá radost.

Ukázka z knihy:

Vůbec první CD přehrávač začala v roce 1982 prodávat japonská společnost Sony, která spolu s nizozemským elektronickým koncernem Philips stála u zrodu kompaktních disků. Prototyp přehrávače nového typu digitálního média představila firma Sony na podzim 1981. Nepříliš atraktivní vzhled přístroji vynesl nelichotivou přezdívku Goronta, pocházející z japonského výrazu „goron“, tedy tlustý, nemotorný. Za rozpaky budícím zevnějškem se nicméně skrýval na svou dobu velmi pokročilý produkt s řadou unikátních technických řešení. Na pulty obchodů se první přehrávače dostaly ve značně pozměněné podobě 31.října 1982. Nesly označení Sony CDP-101 a zpočátku byly dostupné výhradně v zemi vycházejícího slunce.

Několik slov u autorovi:

Martin Ježek (narozen 1976 v Prostějově) patří k našim nejvýznamnějším autorům formálního a konceptuálního filmu. Jeho tvorba téměř bez výjimky vychází z extrémně formálních pozic: partitur a konceptů, které vymezují podobu filmového díla…

Od roku 1990 působil v celostátních denících a časopisech s ekonomickou a zdravotnickou tematikou (např. Hospodářské noviny, Zdravotnické noviny, Profit, Osobní finance), v médiích, která se věnovala marketingu, v BVV, televizi, rozhlase, jako editor a autor knih. Působí též jako mediální poradce.

Autor: Martin Ježek

Ilustrace na obálce: Marek Rubec

Žánr: non-fiction

Vydáno: 2022,  Nakladatelství BizBooks ve společnosti Albatros media, Praha

Počet stran: 224

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-265-1064-2

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *