Škola pro německé nevěsty-fascinující historický román o osudech tří mladých žen po nástupu nacistů v Německu

Máte rádi válečné romány? Chcete zažít příběh o naději, válce, vlastní svobodě a důstojnosti? Román Škola pro německé nevěsty vás chytne od první strany. Osudy třech dívek Hanny, Klary a Tilde se jednoho dne protnou.  Tilde má otce Němce a matku Židovku. Otec je opustí, přesto její maminka vybuduje obchod s látkami, kde společně prodávají. Hanna je Němka. Maminka ji zemřela a její otec jí pošle na studie do německé školy k tetě a strýcovi. Dívky se mají ve škole naučit dobrým mravům, být vzornými manželkami, bez vlastního názoru a do ničeho se hlavně neplést. Tilde je těhotná a je Židovka. Obě dívky se snaží Tilde pomoci při porodu. Zvládnou se o ni postarat?

Román o válce, naději, vlastní svobodě i důstojnosti vás nadchne od první strany, tak jako mě. Kniha je rozdělena na krátké kapitoly. Každou z nich vypráví jiná dívka, což si myslím je pro čtenáře ideální, děj do sebe krásně zapadá. Příběh je čtivý a ihned vás vtáhne do děje. Román doporučím všem milovníkům válečných románů a nejen jim.

Titulní obálka je krásná. Jsou na ni tři děvčata, která jdou k budově, nejspíše do školy, do sebe jsou zavěšeny a určitě si o něčem horlivě povídají. O čem asi?

Kniha se mně četla velmi dobře. Romány z dob války poslední dobou vyhledávám. Tento mě velmi zaujal. Byl něčím jiný, výjimečný. Po jeho přečtení jsem měla příjemný pocit, že děvčata Tilde pomáhají, mají dobré srdce a jsou na ni hodné.

Od této autorky je to moje první kniha, kterou jsem přečetla a těším se v budoucnu, že si nějakou další přečtu, jelikož autorčin styl psaní mně vyhovoval a zaujal.

Ukázka z knihy:         

„Pověz mi jméno toho hajzla a já mu zakroutím krkem,“ prohlásila.

„Děláš úplně nesprávné závěry,“ opravila jsem ji.

„Copak jsi z mnou nepřišla pro pomoc kvůli tomu, že tě nějaký bezbožný gauner nechal na holičkách i s dítětem?“

„No, tak úplně se nepleteš, ale nebyl to bezbožný lump. Je mrtvý.“

Do téhle chvíle jsem ta slova nevyřkla. Bylo to mnohem bolestnější, než jsem čekala.

„Oběť války,“ usoudila Klara. „Zabili ho v Polsku?“

Mohla jsem se téhle lži držet. Vlastně přesně tohle jsem se připravovala říct. Dobrý německý voják v nejlepších letech zahynul na frontě. Tahle lež by mě chránila, a i dítěti by zajistila bezpečnou budoucnost. Nemohla jsem však dopustit, aby si Klara myslela, že Samuel byl jedním z nich. Nebylo loajální k němu a nefér ke Klaře. Jestli mě má chránit, pak musí vědět, jaké nebezpečí na sebe bere.

„Ne, byl to můj manžel. Odvedli ho do tábora.“ Víc už jsem vysvětlovat nemusela.

„Oběť války,“ trvala na svém Klara. „Nejspíš byl zabit v Polsku. Nic dalšího vědět nepotřebuju.“

„Nejspíš bude nejlepší, abys to nevěděla.“

„Tak jak ti můžu pomoct? Co potřebuješ?

„No-papíry na vystěhování, ale to bych stejně dobře mohla chtít modré z nebe. Ale ještě předtím. Dítě se už brzy narodí.“

„Jak brzy? Potřebuješ si lehnout?“ vyskočila a rozhlédla se kolem.

Nejspíš uvažovala, jak pokoj připravit na porod.

Několik slov o autorce:

Aimie K. Runyan se ve svých knihách zabývá osudy žen v nelehkých obdobích historie. Je autorkou čtyř historických románů včetně bestselleru Daughters of the Night Sky. Pracuje jako vychovatelka a je aktivní v komunitě spisovatelů i mimo ni. Žije v Coloradu se svými dvěma (obvykle) rozkošnými dětmi. V Ikaru vyšla její kniha Přes zákruty řeky.

Potěší ji, když ji navštívíte na www.aimiekrunyan.com

Autorka: Aimie K. Runyan

Přeložila: Alena Amchová

Žánr: beletrie, historický román

Vydáno: Vydal Ikar, ve společnosti Euromedia Group, a.s., Praha, 2024

Počet stran: 312

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-249-5188-1

Knihu můžete koupit zde:

Kniha Škola pro německé nevěsty – Aimie K. Runyan | knizniklub.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *