Srdce nemá vrásky-pokračování knihy Láska ve špičce italské boty

Máte rádi Itálii? Chcete se seznámit s jedním šarmantním Italem a báječnou Češkou? Kniha Srdce nemá vrásky je skvělá novinka Nakladatelství KAZDA a rozhodně vás bude bavit od první strany. 

Děj knihy nás zavádí do slunné Kalábrie, mrazivých Dolomit a České republiky. Píše se rok 2021 a Blanka žije svůj nový život. V prvním díle jsme se s Blankou setkali po rozvodu, kdy byla smutná, bez nálady. Seznámila se s Italem, se kterým střídavě žije v Itálii a pracovně v Dolomitech. Autorka líčí své životní peripetie ve své milované Kalábrii, kam se odstěhovala po třech nevydařených manželstvích, kde se seznámila o 17 let mladším Italem Agostinem. Soužití s jeho matkou signorou Domenicou není jednoduché. Matka signora Domenica má ale oči všude a početná rodina Blance a Agostinovi také nepřidá. Po operaci totiž jeho rekonvalescence probíhá v domě jeho rodičů. Blanka rozhodně cítí, že to dlouho nevydrží. Pomůže jim oběma práce v Dolomitech? Jak se ke všemu postaví její dcera Anna, se kterou nemá příliš pěkný vztah? Jaké překvapení si pro Blanku nakonec nachystá Agostino?

Kniha Srdce nemá vrásky je volným pokračováním knihy Láska ve špičce italské boty, která je autorčinou prvotinou. Oba příběhy mohu z celého srdce doporučit. Blanka si mně získala od první strany a na její pokračování jsem se moc těšila. Musím říci, že se skutečně povedla. Knihu zajisté ocení ženy, které stojí před nějakým životním milníkem, možná nemají dost odvahy, udělat za svým dosavadním životem tlustou čáru, řeší rozvod a možná se bojí, že se ve svém věku už nemohou zamilovat. Blanka Malá si sama tímto prošla a s velkou pokorou, noblesou, i humorem své životní milníky do detailu popisuje. Rozhodně vám dodá sílu udělat ten zásadní krok a skoncovat s dosavadním vztahem, ve kterém nejste spokojené a možná se bojíte následků. Věřte, že autorka to zvládla velice dobře, a ještě se podělila o své zkušenosti svým čtenářkám a čtenářům. Boří všechny mýty o tom, že se ve starším věku lze rozhodně zamilovat do mladšího muže, že ještě není všem dnům konec a můžete být šťastné a spokojené téměř v šedesáti.

Součástí knihy je 12 receptů na různé italské speciality. Můžete si připravit třeba Risotto a carciofi, Pipi e patati, Calzoncini, ripieni či Spaghetti carbonara. Už teď se mně sbíhají sliny a těším se, až si nějakou tu dobrotu podle Blančiných receptů připravím.

Román Blanky Malé mě potěšil, rozesmál a místy o rozesmutnil. Agostinova matka je vůči Blance nepříjemná. Sice svým způsobem chtěla chránit svého syna před tím, aby si její syn nevzal „starší“ ženu, sobecky toužila po dítěti. Když si ale uvědomíme, je to čistě na Agostinovi, jak on sám se rozhodně a jeho matka s tím nic neudělá. Životní příběh autorky se mně moc líbil. Bylo mně trochu líto, co vše si musela Blanka zažít, jak moc ji její vztah s dcerou Annou chyběl a moc jsem ji přála, aby se vše urovnalo a začaly spolu obě vycházet. Velmi mě bavily pasáže v italštině. Mám Itálii moc ráda. Měla jsem možnost se do ní jednou podívat a určitě bych to zopakovala. Rozhodně bych chtěla zažít sklizeň různého ovoce i zeleniny, což musí být v Kalábrii naprosto úžasné. Jelikož mám sama doma také velkou zahradu a pěstuji vše možné i nemožné, toto bych rozhodně chtěla vidět na vlastní oči.

Ukázka z knihy:

Hosté v restauraci měli o zábavu postaráno. Zvědavě sledovali, co se bude dít. Agostino přišel až ke stolku a zastavil se. Přítomným bylo nejspíš jasné, co se chystá, protože začali tleskat a vykřikovali: „In ginocchio!“ Naprosto paralyzovaná jsem koukla na Agostina, co udělá. On si za neustávající pískán přihlížejících hostů opravdu klekl na jedno koleno. Podal mi kytku, otevřel krabičku a začal odříkávat: „Ti amovo, ti amovo, ti amero.“

V jeho hlase bylo slyšet dojetí. Seděla jsem na židli jako přikovaná, v ruce jsem držela kytku a zírala do té červené krabičky na třpytící se prstýnek. Agostino se na mě upřeně díval a dav  v restauraci pískal jako o život.

Do pikele tmavýho!

Copak já vím, jak má reagovat a jak mu správně po italsku na to všechno, co tady ze sebe vysypal odpovědět?

A neměl se mě náhodou zeptat, jestli se chci stát jeho ženou? Hlavou mi běžel scénář žádosti o ruku.

Několik slov autorce:

Blanka Malá, narozená 18.února 1965 v Jičíně, je matka tří dětí a babička dvou vnuček. Vodnářka, která svůj profesní život zasvětila rozhlasovému mikrofonu, jak v soukromých rádiích, tak i v Českém rozhlase Hradec Králové.

Žije střídavě v Hradci Králové a na jihu Itálie. Nemá ráda blátivou zimu, dršťkovou polévku a povrchní lidi. Má ráda slunce, moře, bonbóny Mon Cheri a Itálii ve všech jejích podobách.

Autorka: Blanka Malá

Ilustrace: Kristýna Franková

Žánr: skutečné příběhy, beletrie

Vydáno: 2024, Vydalo Nakladatelství KAZDA, s.r.o., Brno

Počet stran: 320

Vazba knihy: pevná, s papírovým přebalem

ISBN: 978-80-7670-171-7

Knihu můžete koupit zde:

Srdce nemá vrásky – Nakladatelství Kazda (knihykazda.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *